Jak uśpić niemowlaka? Sprawdzone sposoby sprytnej mamy!

9. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Usypianie dziecka wymaga ogromnej cierpliwości. Co zrobić, by pomóc maluszkowi zasnąć? Dlaczego warto zadbać o wprowadzenie i przestrzeganie codziennych rytuałów? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak uśpić niemowlaka? Sprawdzone sposoby sprytnej mamy!

Usypianie niemowlaka jest, w mojej ocenie, jednym z najtrudniejszych wyzwań wczesnego rodzicielstwa. Oczywiście, dzieci są różne. Jedne usypiają bez problemu, same w łóżeczku, inne potrzebują do tego długotrwałej stymulacji. Poznaj różne (także te, sprawdzone przeze mnie) metody usypiania niemowląt.

Jak usypiać niemowlę karmione piersią?

Dzieci karmione piersią, bardzo często usypiają właśnie podczas karmienia. Wynika to z tego, że bliskość mamy daje im poczucie bezpieczeństwa, a ssanie piersi powoduje, że dziecko się relaksuje.

Pamiętaj, że nie ma nic niewłaściwego w usypianiu niemowlaka przy piersi. Jest to instynktowne i naturalne. Tak samo, niczym niezwykłym nie jest to, że dziecko śpi wyłącznie wtedy, kiedy ma Twoją brodawkę w buzi. Dlatego właśnie wymyślono smoczki dla dzieci! Pamiętaj, że jeżeli chcesz, żeby dziecko spało przy Twojej piersi, w Waszym łóżku, masz prawo do takiej decyzji i nie powinnaś się przejmować krytyką i „dobrymi radami innych”.

jak uśpić niemowlaka

 

Moje sprawdzone metody na usypianie niemowlaka

Dziecko, które przez 9 miesięcy kołysało się w brzuchu mamy, wznosząc się i opadając. Czy zauważyłaś, że spacery w ciąży szybko usypiały dziecko w Twoim brzuszku? Czemu więc nie skorzystać z tej metody po ciąży? Jak to zrobić?  Z pomocą przychodzi chusta i piłka do ćwiczeń!

1. Chusta

Moje córka uwielbiała chodzenie w chuście. Od razu się w niej uspokajała, a kilka − kilkanaście minut spacerowania sprawiało, że zapadała w błogi sen. Jedynym problemem okazywało się później odwiązanie córki i przełożenie jej do łóżeczka. Ale spokojnie, podczas drzemki można sobie coś zrobić, poczytać czy pooglądać serial.

Sprawdź też akcesoria dziecięce.

jak uśpić małe dziecko

2. Piłka do ćwiczeń

To jest mój absolutny hit, jeżeli chodzi o metody usypiania niemowląt. Po prostu, bierzesz dziecko na ręce i bujasz się na piłce. Możesz do tego śpiewać kołysanki. Moja córka nie tolerowała innych metod kołysania. Koniecznie trzeba było ją bujać: góra-dół. Jak nie było w zasięgu ręki piłki, musieliśmy usypiać ją… robiąc przysiady! Jak widać, plusem tej metody jest to, że możesz szynko wrócić do formy po porodzie.

Jak usypiać niemowlę? Pomocne rytuały

W usypianiu dziecka bardzo ważne są rytuały, dlatego już od samego początku postaraj się wypracować codzienny, wspólny rytuał przed pójściem spać. To od Ciebie zależy, jak on będzie wyglądał.

U nas wygląda on następująco: kolacja, kąpiel, zasłanianie zasłon (jak jest jasno), czytanie książeczek i usypianie.

sposoby na uśpienie niemowlaka

 

Teraz, kiedy moja córka jest większa, zażyczyła sobie, żeby jeszcze machać gwiazdkom i księżycowi na dobranoc. Tak też robimy. Czytanie przed snem warto stosować od pierwszych dni życia dziecka. Nawet jak dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówisz, samo brzmienie Twojego głosu, uspokaja go i relaksuje.

Sprawdź też, jak zapobiegać ulewaniu u noworodka i niemowlaka.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

Usypianie dziecka w dzień bywa nieco trudniejszym zadaniem, bo światło dziennie nie zachęca do drzemek. Dlatego warto wtedy zasłonić okna i zanieś do sypialni – czyli miejsca, które jest przeznaczone właśnie do spania. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, możesz je uśpić przy karmieniu.

Niektóre dzieci lubią usypiać w wózku na spacerze. Są również takie niemowlaki, które zasypiają same w łóżeczku. Wtedy wystarczy, że rodzic jest przy nich, śpiewa im kołysanki czy trzyma je za rączkę.

jak usypiać niemowlę w dzień

 

Każde dziecko jest inne. Sama musisz odkryć jakie metody usypiania działają na Twojego maluszka.

„Czas niemowlęctwa to okres w życiu człowieka, gdy bardzo potrzebuje bliskości, szczególnie mamy. Dlatego maluch tak szybko uspokaja się, gdy poczucie zapach i ciepło jej ciała. Żeby zasnąć, niemowlę musi mieć poczucie bezpieczeństwa, które daje właśnie przytulenie przez mamę”

− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

Jak nie usypiać dziecka?

Pamiętaj tylko o jednym: lepiej nie stosuj słynnych metod mówiących o tym, jak usypiać niemowlę w łóżeczku! Są to tzw. metody „wypłakiwania się” czy „kontrolowanego płakania” dziecka. Polegają one mniej więcej na tym, że zostawiasz dziecko samo w łóżeczku i ignorujesz jego płacz, czekając aż zaśnie.

Wielu rodzicom, wydaje się, że dziecko płacze, bo jest „małym terrorystą”, który wymusza coś na nich. Bo przecież jest nakarmione i przebrane. Tyle tylko, że dziecko nie jest w stanie nikogo terroryzować! Ono płacze, bo jakaś jego potrzeba nie jest zaspokojona. A przecież człowiek (zarówno dziecko, jak i dorosły) ma w życiu różne potrzeby, nie tylko te fizjologiczne. Dziecko, które płacze, zostawione same w łóżeczku, okazuje jedynie, że potrzebuje Twojej bliskości. Co złego jest w tym, że ktoś Cię kocha i potrzebuje?

Sprawdź też, z czego może wynikać niespokojny sen u niemowląt.

metoda usypiania niemowląt

 

Poza tym, istnieje wiele dowodów na szkodliwość metod samotnego wypłakiwania się dziecka w łóżeczku. Niemowlę, zostawione samo, jest bardzo zestresowane. Pod wpływem stresu, wytwarzany jest hormon kortyzol, który niszczy neurony i połączenia między nimi. To zaś może się przełożyć na przyszły rozwój dziecka, a także na różne zaburzenia behawioralne.

Wiem, że długotrwałe usypianie dziecka bywa okropnie męczące. Jednak powiem Ci coś: nic nie trwa wiecznie. Moja córka, nagle od kilu dni, magicznym sposobem, sama usypia w łóżeczku, bez niczyjej pomocy. Nawet się nie obejrzysz, jak będzie Ci brakowało tego przytulania i kołysania. Naciesz się nim, póki możesz!

jak usypiać niemowlę przez rodziców

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice