Ciśnieniomierz dla seniora - czym się kierować przy jego wyborze?

21. 1. 2021 · 3 minuty czytania

Jakie wymagania powinien spełniać ciśnieniomierz dla seniora? Lepiej sprawdzi się nadgarstkowy czy naramienny? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze tego urządzenia!

Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Ciśnieniomierz dla seniora - czym się kierować przy jego wyborze?

Chociaż na rynku jest dostępnych wiele urządzeń do pomiaru ciśnienia, nie każde trafi w potrzeby osób starszych. Jeśli chodzi o ciśnieniomierz dla seniora, najważniejsza zasada brzmi: im prostszy, tym lepszy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem tego typu sprzętu?

Rodzaje ciśnieniomierzy automatycznych: naramienny i nadgarstkowy

Rozwinę nieco zasadę podaną na wstępie: im mniej senior musi zrobić, żeby zmierzyć sobie ciśnienie, tym lepiej. Dlatego logika podpowiada, że osobę starszą warto zaopatrzyć w ciśnieniomierz automatyczny. Jest to urządzenie elektroniczne, które umożliwia pomiar ciśnienia po naciśnięciu jednego przycisku. Na rynku znajdziesz ich 2 rodzaje:

  • naramienne,
  • nadgarstkowe.

Zazwyczaj są one skonstruowane tak, że nawet starsza osoba z łatwością znajdzie włącznik: to największy przycisk najczęściej w kontrastowym kolorze. Sam udział seniora w badaniu również nie nastręcza większych problemów — jedyne, co musi on zrobić, to nałożyć mankiet w odpowiednim miejscu (na przedramieniu lub nadgarstku) i uruchomić pomiar.

Dowiedź się również, jak prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia tętniczego.

ciśnieniomierz nadgarstkowy dla seniora

 

Ciśnieniomierz naramienny daje dokładniejsze wyniki pomiarów. Dlaczego? Zdarza się, że ciśnieniomierz nadgarstkowy fałszuje dane, ponieważ niektórzy ludzie mają w tym miejscu zaburzone krążenie krwi. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem ciśnieniomierza.

 

Jaki ciśnieniomierz dla seniora niekoniecznie się sprawdzi?

Ciśnieniomierz mechaniczny, chociaż ma swoich zwolenników, raczej będzie zbyt skomplikowany w obsłudze dla starszych osób. Niekoniecznie sprawdzi się też pulsometr dla seniora (czyli zegarek z pomiarem pulsu na nadgarstku). Po taki gadżet chętnie sięgają osoby uprawiające sport, ale nie można go nazwać wyrobem medycznym.

Jaki ciśnieniomierz wybrać dla osoby starszej? Kilka dodatkowych kryteriów

Jak widzisz, najlepszy dla seniora będzie automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Oprócz tego urządzenie dla starszych osób powinno spełniać jeszcze kilka warunków.

  • Mała liczba przycisków. Najlepiej, gdy pomiar ciśnienia można uruchomić za pomocą jednego przycisku, który łatwo zauważyć. Na przykład w modelu Sanity Simple AP 1116 ciśnieniomierz właściwy guzik ma kolor żółtopomarańczowy, co ułatwia jego szybką lokalizację.
  • Duży, czytelny wyświetlacz. Informacje na ekranie powinny być widoczne pod każdym kątem. Zwróć też uwagę na krój cyfr i liter na wyświetlaczu czy samym urządzeniu. Jeśli senior ma trudności z obsługą urządzeń elektronicznych, lepiej unikać ciśnieniomierzy pokazujących na raz zbyt wiele danych. Takim prostym i poręcznym modelem jest na przykład Vitammy Ultra Beat ciśnieniomierz.
ciśnieniomierz naramienny dla seniora

 

  • Zasilanie sieciowe. Dobrze, gdy ciśnieniomierz dla osoby starszej ma zarówno zasilanie sieciowe, jak i bateryjne. Wtedy brak zapasowych baterii w domu nie uniemożliwi pomiaru ciśnienia — wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do gniazdka.
  • Delikatność pomiaru. Skóra osób starszych zazwyczaj jest cienka, a naczynia krwionośne mają tendencję do pękania. Dlatego mierzenie ciśnienia urządzeniem, które mocno uciska rękę, może sprawić seniorom ból i powodować siniaki. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi ciśnieniomierz Sanity Ciśnieniomierz AP 1216 Senior. To model dedykowany osobom starszym (jak zresztą wskazuje jego nazwa). Warto przy tym zaznaczyć, że ten ciśnieniomierz dokonuje bardzo dokładnego pomiaru, a dwóch możliwych użytkowników przełącza się jedynie przesunięciem suwaka.
  • Wsparcie techniczne. Zwróć również uwagę, jakie warunki gwarancji zapewnia producent sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem dla seniora jest gwarancja „door to door”. W razie problemów kurier zabiera źle działający ciśnieniomierz, a potem dostarcza naprawiony produkt — wszystko odbywa się bez potrzeby wychodzenia z domu. Taki przyjazny serwis oferuje producent modelu Controly Premium Touch ciśnieniomierz.
ciśnieniomierz dla osoby starszej - jak wybrać?

Ciśnieniomierz dla seniora to sprzęt niezbędny w domowej apteczce

Z wiekiem niestety przybywa chorób, które powodują nadciśnienie tętnicze. Pamiętaj więc, że dobry ciśnieniomierz to inwestycja w zdrowie seniora, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

 

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58715,najczestsze-bledy-podczas-pomiaru-cisnienia. [dostęp: 21.01.2020].
  2. https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58712,jakim-aparatem-mierzyc-cisnienie-tetnicze. [dostęp: 21.01.2020].
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sfigmomanometr. [dostęp: 21.01.2020].

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice