Pomiar ciśnienia tętniczego krwi − jak go prawidłowo wykonywać?

10. 5. 2019 · 3 minuty czytania

Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie tętnicze. Dowiedz się, jaki ciśnieniomierz sprawdza się najlepiej. Przeczytaj, na co uważać, decydując się na zakup urządzenia!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi − jak go prawidłowo wykonywać?

Szacuje się, że obecnie ok. 8,6 miliona Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze, a kolejne 8,9 miliona jest zagrożonych. Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, czyli powyżej 140/90 mmHg prowadzą do rozwoju chorób układu krążenia, a w konsekwencji do zawału lub udaru. Jak możesz się przed tym ustrzec? To bardzo łatwe – wystarczy mierzyć sobie ciśnienie tętnicze. Zobacz, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.

Pomiar ciśnienia − jaki ciśnieniomierz wybrać?

Najczęstszą chorobą układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze. Wiele osób z nadciśnieniem tętniczym nie jest świadomych swojej choroby, bo nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dlatego warto regularnie mierzyć ciśnienie. Jak mierzyć ciśnienie krwi? Potrzebować będziesz do tego odpowiedniego urządzenia. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze w 3 rodzajach. 

Ciśnieniomierz zegarowy

Pozwala uzyskać dokładny pomiar, ale wymaga od Ciebie umiejętności badania. Załóż mankiet ok. 2 cm powyżej zgięcia łokciowego, w którym powinno się wyczuć tętno. Dalej pompuj mankiet, aż do momentu, kiedy tętno zniknie, a następnie dopełnij mankiet o kolejne 20 mmHg. Następnie przyłóż słuchawkę stetoskopu (zwykle jest w zestawie) w miejsce wyczuwanego wcześniej tętna i powoli spuszczaj powietrze z mankietu i patrz na zegar. Pierwszy usłyszany ton, oznacza wartość ciśnienia skurczowego, a ostatni to wartość ciśnienia rozkurczowego.

Sprawdź, jak wybrać ciśnieniomierz dla seniora

pomiar ciśnienia tętniczego krwi przez lekarza

Ciśnieniomierz elektroniczny

Umożliwia prosty, szybki i wystarczająco dokładny pomiar ciśnienia tętniczego. Nie wymaga używania stetoskopu, ani specjalnych umiejętności. Wystarczy założyć makiet na ramię i nacisnąć przycisk. Mankiet sam się pompuje i sam spuszcza powietrze. A na koniec pomiaru cyfrowy wyświetlacz pokaże Ci wynik ciśnienia tętniczego i wynik częstości pracy serca. Niektóre urządzenia poinformują dodatkowo o wykrytej arytmii. Jest to rodzaj urządzenia, które zazwyczaj polecam wszystkim moim pacjentom do domowych pomiarów ciśnienia.

jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Jest mniejszy, przez to wygodniej go zabrać w podróż, natomiast jego. Zakłada wadą jest niewystarczająca dokładność się go na nadgarstek, który podczas pomiaru należy trzymać na wysokości serca – najlepiej przyłożyć nadgarstek z mankietem do klatki piersiowej.  Tego typu urządzenia zwykle zawyżają wyniki, dlatego z tego powodu nie polecam tego urządzenia to regularnych domowych pomiarów ciśnienia.

Przeczytaj też: Ciśnieniomierz nadgarstkowy - jaki wybrać?

pomiar ciśnienia tętniczego krwi na nadgarstku

 

Zasady pomiaru ciśnienia tętniczego w domu

1. Pomiar ciśnienia tętniczego powinien odbywać się w pozycji siedzącej, bez skrzyżowanych nóg, po co najmniej 15-minutowym odpoczynku.

2. Pomieszczenie, w którym siedzimy powinno być wyciszone, a telewizor i radio wyłączone.

3.Przed zaplanowanym pomiarem nie jedz, nie wykonuj wysiłku fizycznego, nie pal papierosów, ani się denerwuj.

4.Twój łokieć powinien być podparty, a ramię z mankietem powinno znajdywać się na wysokości serca.

5. Przy pierwszym badaniu ciśnienia zmierz je na obu ramionach, a następnie wybierz to, na którym pokazało się wyższe ciśnienie. Jeśli nie stwierdzasz żadnej różnicy, to kolejne pomiary wykonuj na ręce niedominującej (u osób praworęcznych będzie to lewe ramię).

6. Szerokość mankietu powinna być dostosowana do obwodu naszego ramienia. Osoby z szerokimi ramionami powinny stosować większe mankiety.

Dowiedz się, czym jest nadciśnienie tętnicze krwi.

pomiar ciśnienia tętniczego krwi na ramieniu

Jak często mierzyć ciśnienie?

Osoby z prawidłowymi wartościami ciśnienia powinny mierzyć je okresowo kilka razy w roku, zwykle wystarczy podczas wizyty u lekarza. Natomiast pacjenci z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym powinni badać ciśnienie regularnie, optymalnie 2 razy dziennie, zwykle rano i wieczorem, o stałych porach. Pomiary powinny być wykonywane przed posiłkiem i przed przyjęciem tabletek na nadciśnienie, jeśli takie już stosujesz.

Efekt białego fartucha

„Syndrom białego fartucha” oznacza podwyższone ciśnienie tętnicze zmierzone w gabinecie podczas wizyty u lekarza, przy prawidłowych wartościach ciśnienia z domowych pomiarów. Większość osób stresuje się podczas pomiaru ciśnienia tętniczego w gabinecie, dlatego zalecam wszystkim pacjentom zmierzyć sobie ciśnienie w domu, przed wizytą u lekarza.

Sprawdź też tabletki na serce bez recepty!

mierzenie ciśnienia przez lekarza

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora