Wkładki anatomiczne dla mężczyzn — proste rozwiązanie trudnego problemu

11. 3. 2021 · 5 minut czytania

Co to są wkładki anatomiczne dla mężczyzn? Kiedy stają się niezbędne i czym się kierować przy ich wyborze? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule.

Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Wkładki anatomiczne dla mężczyzn — proste rozwiązanie trudnego problemu

Jak to się dzieje, że dotąd aktywny i pewny siebie mężczyzna nagle się wycofuje, zamyka w domu, unika kontaktów z ludźmi? Często przyczyną jest nietrzymanie moczu (NTM) — dolegliwość, która dotyka 10,8% panów, zwłaszcza w starszym wieku. Przemilczana potrafi zrujnować życie. Szkoda, bo nie trzeba wiele, żeby poradzić sobie z dyskomfortem — zazwyczaj wystarczą wkładki anatomiczne dla mężczyzn.

Co to są wkładki anatomiczne?

Wkładki anatomiczne (urologiczne) to środki higieniczne dla osób z inkontynencją o stopniu kropelkowym, lekkim lub średnim. Chętnie korzystają z nich osoby aktywne albo przynajmniej częściowo mobilne. Produkty te wchłaniają niekontrolowanie wypływający mocz, zabezpieczając skórę przed wilgocią oraz absorbując nieprzyjemny zapach. Są na tyle dyskretne, że osoby postronne nie zorientują się, z jakim problemem zmaga się noszący je mężczyzna. To z pewnością ich największa zaleta.

Chociaż wkładki anatomiczne męskie porównuje się do podpasek, różnią się od produktów przeznaczonych dla kobiet. Ich kształt uwzględnia zarówno budowę męskich narządów płciowych, jak i stopień inkontynencji. Wszystkie rodzaje wkładek mają boczne osłonki zapobiegające wyciekaniu moczu, ale te dla panów z kropelkowym lub lekkim NTM są szerokie przy pośladkach i zwężają się ku podstawie penisa. Można powiedzieć, że płasko przylegają do bielizny. Z kolei we wkładce dla mężczyzn ze średnim NTM (np. Seni Man Super. anatomiczne wkładki urologiczne) boczne osłonki mają dużo większy rozmiar i są zwinięte do wewnątrz, dzięki czemu ryzyko wycieku znacznie się zmniejsza.

wkładki dla mężczyzn a nietrzymanie moczu

W jakich sytuacjach wkładki urologiczne są niezbędne?    

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to coś więcej niż brak kontroli nad pęcherzem. Podłożem tej wstydliwej dolegliwości są często poważniejsze schorzenia, których nie wolno lekceważyć. Według      dr. n. med. Roberta Drabczyka, specjalisty chorób wewnętrznych i nefrologa, NTM może wynikać z:

  • chorób gruczołu krokowego (przerost lub rak prostaty),
  • chorób pęcherza moczowego (guz),
  • zaburzeń neurologicznych.

Warto podkreślić, że problem nie ustąpi samoistnie, a samo noszenie wkładek anatomicznych nie wystarczy. Dlatego niezbędna jest wizyta u specjalisty, który zleci odpowiednie badania i sposób leczenia.

Sprawdź także, jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas ćwiczeń.

 

Co warto wziąć pod uwagę przed zakupem wkładek anatomicznych?

Na rynku znajdziesz co najmniej kilka rodzajów wkładek urologicznych. Aby dopasować produkt do Twoich potrzeb, weź pod uwagę kilka poniższych kwestii.

  • Chłonność. Jaki jest stopień inkontynencji? W przypadku kropelkowego/lekkiego nietrzymania moczu szukaj wkładek oznaczonych jako „normal” lub „light” (np. Tena Men Light. wkłady anatomiczne), a dla średniego „super” albo „plus”.
  • Pochłanianie zapachu. Warto zaopatrzyć się w produkt, który nie tylko chłonie mocz i maskuje jego woń, ale eliminuje źródło powstawania przykrego zapachu. W najlepszych wkładkach stosuje się środki antybakteryjne, które nie dopuszczają do rozwoju drobnoustrojów odpowiedzialnych za charakterystyczny fetor.
  • Naturalne materiały. Skóra w okolicach krocza jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Wkładka urologiczna (np. Seni Man Extra) wykonana z oddychających, naturalnych i przebadanych dermatologicznie materiałów pomoże uniknąć bolesnych odparzeń. Pamiętaj, że ich pH powinno wynosić ok. 5,5.
  • Sposób zapakowania. Czasami zachodzi potrzeba zmiany wkładki poza domem, np. w restauracji czy w podróży. Produkty pakowane pojedynczo zapewniają wtedy większą dyskrecję.
    jak wybrać wkładki urologiczne dla mężczyzn?

Jak prawidłowo założyć męską wkładkę anatomiczną?

Zakładanie wkładki urologicznej nie sprawia praktycznie żadnej trudności, dlatego mężczyźni cierpiący na NTM sięgają po nie w pierwszej kolejności. W przypadku produktów o mniejszej chłonności wystarczy zdjąć papier z paska klejowego i przykleić wkładkę do wewnętrznej części bielizny, najlepiej majtek typu slipy (bokserki nie przylegają do ciała na tyle ciasno, by umieszczona w nich wkładka skutecznie chroniła przed wyciekaniem moczu).

Środki o większej chłonności mają nieco inny kształt. Przed przyklejeniem wkładki do bielizny należy zwinąć ją w formę łódki, aby dobrze przylegała. Następnie przy zakładaniu majtek trzeba rozchylić boczne osłonki, a pomiędzy fałdy włożyć członek.

Sprawdź także, kiedy sprawdzają się i jak dobrać pampersy dla dorosłych.

Inne rodzaje produktów na nietrzymanie moczu

Wkładki urologiczne nie są jedynym rozwiązaniem dla mężczyzn z NTM. Na przykład majtki chłonne sprawdzą się zarówno przy średnim, jak i ciężkim stopniu tej dolegliwości. Podobnie jak wkładki zapewniają wysoki komfort użytkowania oraz dyskrecję, ponieważ można je nosić jak normalną bieliznę. Jeśli jednak stopień nietrzymania moczu jest bardzo ciężki, konieczne może okazać się stosowanie pieluch anatomicznych lub pieluchomajtek. Najczęściej korzystają z nich osoby z ograniczoną mobilnością albo seniorzy leżący.

wkładki anatomiczne i urologiczne dla mężczyzn - jak wybrać?

 

Przeczytaj także artykuł, jak zmieniać pieluchomajtki u seniorów.

Refundacja NFZ — wkładki anatomiczne i inne wyroby chłonne

Każdy mężczyzna ubezpieczony w NFZ ze stwierdzonym NTM (oprócz wysiłkowego nietrzymania moczu) ma prawo do refundacji środków absorpcyjnych takich jak wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne i podkłady. W zależności od rozpoznania pacjentowi przysługuje refundacja w wysokości 70 lub 100% na 60 sztuk wyrobów chłonnych miesięcznie. Więcej na temat refundacji dowiesz się z artykułu na temat refundacji pieluchomajtek dla dorosłych.

Noszenie wkładek urologicznych to żaden wstyd!

Nietrzymanie moczu nie musi rujnować życia. Pan Michał, który wygrał z rakiem prostaty, powiedział w wywiadzie dla Fundacji Onkocafe:

„Chodzę po górach, jeżdżę na rowerze, podróżuję służbowo i prywatnie – nawet na kempingi i pod namiot. Jeśli konieczne są wkładki absorpcyjne z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu, po prostu pakuję je do plecaka i ruszam w drogę! (…) Zapewniam, że po 65-tym roku życia można wciąż czuć się młodym. Warto też tak żyć - pełną parą, jak za nastolatka!”

Noszenie wkładek urologicznych to żaden wstyd — to sposób na to, by mimo choroby dalej być aktywnym, pewnym siebie mężczyzną.

 

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/89026,nietrzymanie-moczu-u-starszego-mezczyzny. [dostęp online: 4.03.2021].
  2. https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/256416,10-meskich-pytan-o-prostate. [dostęp online: 4.03.2021].
  3. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/aktualnosci/253804,ukryty-problem. [dostęp online: 4.03.2021

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice