Co powinno umieć niemowlę? Czyli jak rozwija się maluch?

15. 4. 2020 · 5 minut czytania

Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Jeśli tak, zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, co powinno umieć niemowlę w 1 roku życia!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Co powinno umieć niemowlę? Czyli jak rozwija się maluch?

Co powinno umieć niemowlę w danym wieku? Rodzice często zadają sobie to pytanie, bo obawiają się tego, że ich dziecko nieprawidłowo się rozwija. Niemowlęta w pierwszym roku życia rozwijają się bardzo dynamiczne, ale nie w takim samym tempie. Zobacz, kiedy dziecko siada, a kiedy raczkuje, a także co powinno budzić twój niepokój.

Od kiedy niemowlę gaworzy i się śmieje, czyli jak dziecko się komunikuje w 1. roku życia

Gaworzeniem rodzice najczęściej nazywają pierwsze dźwięki wypowiadane przez dziecko. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą. O gaworzeniu możemy bowiem mówić wtedy, gdy dziecko świadomie (!) wypowiada sylaby (np. „ta-ta”, „ma-ma”, „ba-ba”, „ga-ga”, „ba-ma”. itd.) Dzieje się tak, gdy dziecko patrzy na rodziców i próbuje powtórzyć dźwięki, które oni wypowiadają. Układa przy tym wargi w odpowiedni sposób. Dzieci zaczynają gaworzyć najczęściej około 5. − 6. miesiąca życia. Jednak może się zdarzyć, że gaworzenie przychodzi później − nawet w 10. miesiącu. Jeżeli po tym czasie dziecko nadal nie gaworzy, warto udać się do lekarza. Przyczyną mogą być problemy ze słuchem.

Sprawdź też, czym jest skala Brazeltona.

niemowlę

 

Rodzice często mylą gaworzenie z głużeniem, które dziecko „potrafi” już wykonywać w 2. miesiącu życia. Głużenie to nieświadome wypowiadane przez dziecko dźwięki gardłowe („ge”, „grr”, „tli”). W ten sposób niemowlę ćwiczy narządy mowy. Głużenie przechodzi płynnie w gaworzenie.

Już w 2. miesiącu życia dziecko potrafi odwzajemniać uśmiech, a w 4. miesiącu śmieje się w głos! Po skończeniu 6. miesięcy dziecko odwraca główkę w kierunku bodźca dźwiękowego, a nawet reaguje na swoje imię.

Do tego, żeby sprawnie komunikować się z otoczeniem, ważne jest nabycie umiejętności wskazywania palcem na różne osoby i przedmioty. Kiedy dziecko pokazuje palcem? Najczęściej dzieje się to około 9. ­− 10. miesiąca życia. Najpierw może pokazywać całą rączką, a dopiero później palcem wskazującym.

Sprawdź też, jak bawić się z niemowlakiem po 3. miesiącu życia.

nauka niemowlaka

 

A kiedy możesz się spodziewać, że Twoje dziecko powie świadomie „mama” lub „tata”? Powinno to się zdarzyć między 11. a 14. miesiącem życia. Najczęściej to właśnie w okolicy 1. urodzin możesz usłyszeć pierwsze słowo swojego dziecka. 

    Od którego miesiąca dziecko raczkuje, czyli rozwój motoryczny dziecka

    Rozwój motoryczny dziecka zaczyna się od pierwszych tygodni życia. Już 2. − 3. miesięczne niemowlę, kiedy leży na brzuszku, zaczyna unosić główkę i stara się utrzymywać ją prosto. W pierwszych tygodniach życia niezwykle ważne dla rozwoju psychoruchowego dziecka jest bardzo częste kładzenie go na brzuszku. W 5. miesiącu życia, niemowlę powinno sprawnie obracać się z brzucha na plecy, a w 6. miesiącu chwytać przedmioty i przekładać ich z ręki do ręki.

    Jako mama wiem, że wiele rodziców z utęsknieniem czeka na moment aż dziecko samodzielnie zacznie siadać i raczkować. Maluch, który sam się przemieszcza nie wymaga już ciągłego noszenia na rękach. Statystycznie, dziecko zaczyna siadać około 7. − 8. miesiąca życia. Jednak, może się zdarzyć, że już niespełna półroczniak opanowuje tą sztukę lub dziecko nauczy się siadać dopiero w 10. miesiącu życia. Niestety, często słyszy się błędne przekonanie, że półroczne niemowlę już powinno samodzielnie siedzieć, a jeżeli tego nie robi, trzeba je „usadzać”. Pamiętaj: takie sadzanie na „na siłę” jest szkodliwe dla rozwoju dziecka.

    Sprawdź też, jak budować więź emocjonalną z dzieckiem po porodzie.

    zabawy dla niemowlaka

     

    Jeżeli chodzi o raczkowanie, tutaj „okienko rozwojowe” jest jeszcze szersze. Niektóre dzieci uczą się raczkować zanim potrafią siedzieć, inne w ogóle omijają etap raczkowania. Dobrze jednak, żeby dziecko przed „stanięciem na 2 nogach” nauczyło się pełzać i raczkować, bo w ten sposób przygotowuje kręgosłup i mięśnie do tego zadania. Przeważnie, dzieci zaczynają najpierw pełzać, a dopiero później raczkować. Statystycznie, „sztukę” raczkowania opanowują niemowlaki w wieku 8. − 10. miesięcy. Około 11. miesięczne dziecko powinno już samo wstawać, popierając się o rożne przedmioty czy osoby. Samodzielnego chodzenia dzieci uczą się między 11. a 18. miesiącem życia. Tak jak widzisz, jest to spory „rozstrzał czasowy”. Dopiero jeżeli 1,5-roczne dziecko nie umie samodzielnie stawiać kroków, należy skonsultować się z lekarzem.

    nauka chodzenia dla niemowlaka

     

    „Wielu młodych rodziców bacznie obserwuje rozwój swojego dziecka i oczekuje, że maluch opanuje wszystkie nowe umiejętności zgodnie z tym, co napisane jest w podręcznikach. Rzeczywistość jest jednak inna, bo każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Kiedy czytasz podręczniki o rozwoju maluchów warto pamiętać o zachowaniu zdrowego dystansu do zawartych w nich informacjach.”

    − radzi lek. med. Aleksandra Malewska.

    Nie porównuj, a pytaj!

    Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we władnym tempie. To, co niemowlę powinno umieć w danym momencie życia zależy od wielu czynników. To, że syn koleżanki już siedzi, mimo że jest starszy od Twojego dziecka, nie jest wcale powodem do niepokoju.

    Dzieci różnią się między sobą. Często nie ma co na siłę przyspieszać kolejnych kroków rozwojowych. Najlepsze, co możesz zrobić dla dziecka, to towarzyszyć mu w tym rozwoju, tulić, czytać i mówić do niego. Warto też zadbać o odpowiednią dietę i suplementację witaminy D, która jest bardzo ważna w rozwoju dzieci. Witaminę D znajdziesz między innymi w takich produktach jak: Humana benelife Witamina D3+DHA, Omegamed Baby+D 6m+ suplement diety, Bioaron Baby 0 m+ kapsułki. Więcej na temat suplementacji dzieci, pisałam w artykule: Suplementy dla dzieci – czy są konieczne?

    Na szczęście, w pierwszym roku życiu dziecko, bardzo często (ze względu na kalendarz szczepień) jest badane przez lekarza pediatrę. Jeżeli więc cokolwiek Cię niepokoi w rozwoju dziecka, powiedz to podczas wizyty. Razem ustalicie, czy są jakieś powodu do niepokoju.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora