Czerwone kropki na stopach − alergia czy inna choroba?
Jeśli na Twojej skórze pojawią się nieestetyczne zmiany, koniecznie dowiedz się, jak im przeciwdziałać. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj szczegóły na ten temat!
Spis treści
Czerwone kropki na stopach, plamki, grudki czy wypryski – pacjenci używają bardzo różnorodnych określeń przy opisywaniu rozmaitych zmian, które pojawiają się u nich na skórze. Zazwyczaj każda nowa zmiana skórna budzi duży niepokój. Dlatego pacjenci jak najszybciej udają się do dermatologa. Jednym z powodów wizyt pacjentów w gabinecie dermatologicznym są „czerwone kropki na nogach”. Zobacz, co mogą one oznaczać?
„Czerwona kropki na nogach” − przyczyny
„Pani doktor, skąd u mnie te czerwone kropeczki na łydkach?” − pytają zaniepokojeni pacjenci w gabinecie dermatologa. Co może być powodem tak opisywanych zmian skórnych? Oto najczęstsze przyczyny:
1. Zapalenie mieszków włosowych
Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania drobnych, rumieniowych zmian na nogach, opisywanych często przez pacjentów jako „czerwone kropki na udach”, jest zapalenie mieszków włosowych, czyli folliculitis.
Zwykle dotyczy to pań, które depilują nogi maszynką do golenia lub panów golących zarost. W wyniku depilacji skóra ulega dużemu podrażnieniu i jest narażona na rozwój stanu zapalnego wywołanego przez bakterie na skórze. Wokół mieszków włosowych powstają wówczas rumieniowe grudki i krostki, których nie wolno mechanicznie usuwać, bo stan zapalny może się nasilić.
Sprawdź też, czym jest zapalenie mieszków włosowych.
2. Nadmierne rogowacenie mieszków włosowych
Rogowacenie mieszkowe to problem, który najczęściej dotyczy skóry ramion i ud u młodych osób. Na skórze widoczne są wówczas hiperkeratotyczne drobne grudki wokół mieszków, którym towarzyszyć może rumień. Problem jest zwykle przewlekły, a złagodzić go może regularne złuszczanie naskórka i odpowiednia pielęgnacja.
Sprawdź też, czym jest rogowacenie okołomieszkowe.
3. Alergia
„Pani doktor, skąd u mnie te swędzące czerwone kropki na nogach?” − słyszę nie raz w gabinecie. Gdy zmianom skórnym towarzyszy silny świąd, zazwyczaj możesz podejrzewać reakcję alergiczną. Uczulenie najczęściej objawia się na skórze w postaci swędzących rumieniowo-grudkowych zmian, które pacjenci mimowolnie rozdrapują. Powodem uczulenia mogą być kosmetyki stosowane bezpośrednio na skórę, barwniki dodawane do odzieży, ale też produkty spożywcze.
Sprawdź też leki na alergię.
4. Naczyniaki rubinowe
Naczyniaki rubinowe, czasem zwane też naczyniakami starczymi to wyjątkowo częsty powód niepokoju pacjentów. Chorzy zastanawiają, co powoduje, że z wiekiem ich skóra na nogach jest w „kropki”. Naczyniaki rubinowe to drobne grudki, które są wynikiem proliferacji naczyń krwionośnych, które pojawiają się u osób po 30. roku życia. Maja postać drobnych czerwonych lub różowych grudek o kopulastym kształcie. Najczęściej lokalizują się na tułowiu, rzadziej na kończynach. Pacjenci decydują się na ich usunięcie głównie ze względów estetycznych lub gdy naczyniak jest często drażniony i krwawi.
5. Ukąszenia przez owady
Ukąszenia owadów to dość częsty powód wizyt w gabinecie dermatologicznym, szczególnie w okresie wiosny i lata. To między innymi komary, meszki, muchy czy pluskwy są przyczyną pojawiania się na skórze rumieniowych, swędzących zmian. Podobnie może też objawiać się świerzb, czyli infekcja skóry wywołana przez świerzbowca ludzkiego należącego do roztoczy.
Sprawdź też produkty i maści na ukąszenia owadów.
6. Infekcje wirusowe
Powodem pojawiania się „czerwonych kropek” na stopach u dzieci może być choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, zwana potocznie chorobą bostońską. Choroba ta jest wysoce zakaźna, najbardziej podatne na jej rozwój są właśnie najmłodsi, stąd tak jej częste epidemie w żłobkach i przedszkolach.
W przebiegu choroby dłoni, stóp i jamy ustnej na skórze dłoni, podeszew i na błonie śluzowej jamy ustnej pojawiają się charakterystyczne rumieniowe grudki i pęcherzyki. Objawom skórnym towarzyszy zwykle gorączka i osłabienie, dlatego dziecko powinno zostać w trakcie choroby w domu. Niestety, przebycie choroby dłoni, stóp i jamy ustnej nie zapewnia odporności na kolejne zachorowania, bo wywołują ją różne wirusy.
Sprawdź też leki na przeziębienie i grypę.
Inną, dość częstą chorobą skóry o podłożu wirusowym jest mięczak zakaźny. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci poniżej 5. rok życia i aktywnych seksualnie osób dorosłych. W przebiegu mięczaka zakaźnego na skórze pojawiają się drobne kopulaste guzki z charakterystycznym pępkowatym wgłębieniem w centrum. Zakaźność mięczaka zakaźnego jest bardzo wysoka, a skuteczne leczenie niekiedy jest bardzo trudne.
To najczęstsze, choć nie jedyne powody, dla których może pojawić się u Ciebie „skóra na nogach w kropki”. Kiedy nie masz pewności, co wywołuje reakcję skórną, najlepiej zgłoś się do dermatologa.