Przebarwione paznokcie od lakieru? Sprawdź, jak je wybielić!
Pożółkły i przebarwiony paznokieć po zmyciu lakieru? Sprawdź, jak wybielić paznokcie, aby nie uszkodzić płytki i jakie sposoby są najbardziej skuteczne!
Spis treści
Czy zdarza Ci się, że po zmyciu lakieru z paznokci, Twoja płytka staje się przebarwiona i pożółknięta? Przyczyną tego jest zwykle pigment z lakieru, który wniknął w głąb paznokcia. Istnieje jednak kilka sposobów na wybielenie pożółkniętych paznokci. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić płytki paznokciowej? Sprawdź, które sposoby kosmetyczne i domowe są najbardziej skuteczne.
Przebarwione paznokcie − dlaczego właściwie żółkną?
Skąd biorą się przebarwione paznokcie od lakieru? Paznokieć to nic innego jak elastyczna, rogowa płytka zbudowana z keratyny. Składa się ona z około 100 warstw.
Żółknięcie paznokci to efekt działania ciemnych pigmentów w lakierach, które wnikają w ich wierzchnią warstwę i pozostawiają nieestetyczne przebarwienia. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy Twoja płytka jest delikatna, uszkodzona lub przytarta, np. po zdjętych hybrydach. Dlatego przykrywanie pożółkniętych paznokci kolejną warstwą lakieru tylko pogorszy sytuację. Chociaż wszystkie odcienie, marki i formuły mogą plamić paznokcie, efekt uboczny w postaci przebarwień najczęściej wiąże się z używaniem ciemniejszych kolorów takich jak fiolet, błękit, głęboka czerwień i czerń.
Sprawdź też, na czym polega olejowanie paznokci.
Żółte paznokcie – tylko od lakieru?
Według dermatolog D. Stern lakier do paznokci nie jest jedyną możliwą przyczyną przebarwień i żółkniecia paznokci.
„Jeśli nieustannie walczysz z przebarwionymi paznokciami, możliwe, że masz infekcję lub że Twoje paznokcie wskazują na inny problem zdrowotny taki jak choroba wątroby lub płuc”
- mówi dr Stern, która specjalizuje się w pielęgnacji paznokci.
Należy również zwrócić szczególną uwagę na pogrubione, żółte i super zakrzywione paznokcie, które mogą być oznaką zespołu żółtych paznokci, rzadkiej, ale poważnej choroby. Ale jeśli tekstura Twojego paznokcia się nie zmieniła, najprawdopodobniej jest to wina lakieru. Za żółknięcie paznokci bardzo często odpowiada także palenie papierosów. Odbarwia to pojedyncze paznokcie na dłoni tam, gdzie trzymasz zwykle papierosa. Żółte przebarwienia na płytce paznokciowej mogą być również sygnałem grzybicy, ale to osobny temat. Więcej na temat grzybicy przeczytasz tu: Grzybica paznokci u rąk − skąd się bierze?.
Jak wybielić żółte paznokcie po lakierze?
Przebarwienia na paznokciach po lakierze da się rozjaśnić. Czy wiesz, że zrośnięcie całej płytki paznokciowej trwa aż 150 dni? Jeżeli nie masz na tyle cierpliwości, żeby czekać, aż brzydkie przebarwienia same znikną z paznokci, możesz spróbować je wybielić. Zrób to sama w domu za pomocą składników, które znajdziesz w kuchni i w łazience. Możesz także sięgnąć po profesjonalne, przeznaczone do tego środki lub udać się na zabieg wybielania paznokci do salonu kosmetycznego. Każdy z tych sposobów zadziała również na przebarwione paznokcie u nóg.
Żółte paznokcie po lakierze – zobacz jak wybielić przebarwione paznokcie domowym sposobem:
1. Sok z cytryny + proszek do pieczenia
Na pewno kojarzysz, że cytryna ma właściwości wybielające, więc działa skutecznie na przebarwione paznokcie od lakieru. Kwas askorbinowy zawarty w cytrynie jest odpowiedzialny za jej właściwości wybielające. Polecam Ci tę metodę pod warunkiem, że nie masz drobnych ranek w okolicach wałów paznokcia. Wtedy zrezygnuj z tej mieszanki, bo cytryna w ranie oznacza poważne pieczenie. Paznokcie możesz moczyć w samym soku z cytryny lub szorować pastą z proszku do pieczenia. Jeśli nie masz pod ręka proszku do pieczenia, nałóż miąższ cytryny bezpośrednio na paznokcie i zostaw na około 30 do 60 sekund.
Inny sposób tp cytryna i sól. Cytryna zadziała na przebarwienia, a sól będzie działać jak delikatny bufor, który jednocześnie wypoleruje paznokcie. Aby użyć peelingu cytrynowo-solnego, połącz równe części soku z cytryny i soli, a następnie wyszoruj nim paznokcie. Pozostaw peeling na paznokciach na około pięć minut, a następnie spłucz dłonie letnią wodą. Nie zapomnij nawilżyc ich kremem lub balsamem.
Sprawdź też, jak wzmocnić paznokcie.
2. Soda oczyszczona + woda utleniona (proporcja 3:1)
Ta pasta posiada właściwości wybielająco-odkażające. Do jej przygotowania potrzebujesz tylko 2 składników, które pewnie masz w swojej kuchni i domowej apteczce. Nałóż pastę na płytkę wypolerowaną wcześniej specjalną polerką do paznokci. Nie rób tego jednak pilnikiem! Zostaw pastę na paznokciach na 5 − 10 minut. Za pomocą miękkiej, czystej szczoteczki do zębów delikatnie wyszoruj i wypoleruj powierzchnię paznokci, ponownie zanurzając szczoteczkę w misce. Opłucz ręce, nanieś trochę balsamu lub serum i gotowe.
Jeśli często używasz ciemnych lakierów do paznokci i zapominasz o bazie, możesz powtarzać zabieg wybielania do 3 razy w tygodniu. Pamietaj jednak, że zbyt częste moczenie paznokci nigdy nie wypływa dobrze na stan płytki paznokciowej.
3. Pasta do zebów
Ona również okazuje się być skutecznym rozwiązaniem na przebarwione paznokcie od lakieru. Zawarte w niej substancje wybielające działają równie dobrze na paznokcie podobnie jak na zęby. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po minucie. Wszystko zależy od tego, jak głęboko wniknął pigment lakieru. Do szczotkowania najlepiej użyć niepotrzebnej szczoteczki do zębów lub specjalnej szczoteczki do paznokci.
4. Biały ocet
Kolorowy ocet może pogorszyć sprawę, ale biały pomoże usunąć przebarwienia na paznokciach. Łagodny kwas zawarty w białym occie działa wybielająco. Aby usunąć plamę, dodaj do filiżanki ciepłej wody jedną łyżeczkę octu destylowanego. Mocz paznokcie przez około 8 minut, a następnie spłucz dłonie letnią wodą. Po osuszeniu rąk czystym ręcznikiem nałóż niewielką ilość kremu lub balsamu nawilżającego.
Jak nawilżyć paznokcie po wybielaniu?
Jeżeli zastosowałaś którąś w wymienionych metod na żółte paznokcie od lakieru, pamiętaj, żeby po każdym z tych zabiegów dobrze nawilżyć płytkę, zwłaszcza kiedy wybrałaś cytrynę lub sodę, mają silnie wysuszające właściwości.
Warto pomyśleć o kremie lub serum do paznokci po takim zabiegu. Paznokieć wymaga nawilżenia, odżywienia, wzmocnienia oraz ochrony. Możesz użyć zwykłego kremu do rąk, najlepiej z mocznikiem lub pantenolem. Więcej na temat tych substancji możesz przeczytać w artykułach Oli: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry oraz Tajemnice składników kosmetycznych: MOCZNIK.
Warto też sięgnąć po specjalistyczny produkt w postaci regeneracyjnego (Regenerum, regeneracyjne serum do paznokci) czy kremu z gliceryną, witaminami i olejkiem (Novophane krem do paznokci). Możesz poszukać produktu z dodatkiem cytryny lub limonki, które zapewnią wybielający efekt. Na pewno oba te ekstrakty znajdziesz w glicerynowo-cytrynowym kremie do rąk Anida.
Istnieją też inne naturalne substancje o własciwościach rozjaśniających, a przy tym nawilżających i regenerujących. Jedną z nich jest filtrat ze śluzu ślimaka. W eliksirze do paznokci Orientana filtrat jest połączony z substancjami wzmacniającymi jego działanie.
Nie zawsze jednak żółknie cała płytka. Czasem przebarwienia widoczne są najbardziej na białej części paznokcia. Wygląda to dość nieestetycznie − jakby za paznokciami zebrał sie bród. Więc jak wybielić paznokcie od spodu? Nic prostszego – jeżeli nie chcesz ich jeszcze obcinać, sięgnij po białą kredkę do paznokci. Pomaluj nią od spodu białą część paznokcia. Dla zachowania efektu możesz utwardzić ją bezbarwnym lakierem do paznokci lub odżywką w lakierze wzbogaconą o witaminy.
Jak unikać przebarwień na paznokciach?
Jeżeli nie chcesz martwić się wybielaniem paznokci, staraj się pielęgnować je tak, żeby nie żółkły. Łatwo powiedzieć − tylko jak to wykonać?
Po pierwsze, pamiętaj o prawidłowym zmywaniu lakieru z paznokci. Nasączony zmywaczem kawałek wacika połóż na paznokieć, dociśnij i zostaw na chwilę. Następnie ściągnij lakier jednym przetarciem. W ten sposób unikniesz dodatkowego wcierania w płytkę paznokciową pigmentu, który właśnie zmywasz. Nie masz w domu zmywacza do paznokci? Poznaj bezpieczne sposoby DIY na usunięcie lakieru: Domowy zmywacz do paznokci: 3 sposoby na usunięcie lakieru bez acetonu!.
Po drugie, baza pod lakier to najlepsza profilaktyka, jeżeli Twoje paznokcie mają tendencję do przebarwiania się. Warto wybierać kosmetyki o właściwościach odżywczych i wygładzających z ceramidami w składzie takich jak Pirolam, odżywka do paznokci z ceramidami. Więcej na temat działania ceramidów możesz przeczytać w artykule: Składniki kosmetyków pod lupą − poznaj niezwykłe ceramidy. Taka baza blokuje przenikanie barwnika ciemnych lakierów w głąb płytki paznokcia. W dodatku szybko schnie, więc wprowadzenie tego dodatkowego kroku przy malowaniu paznokci nie powinno być kłopotliwe, a uchroni Cię przed zażółconą płytką.
Po trzecie, pamiętaj, że dbanie o paznokcie to także unikanie ich namaczania w detergantach i wodzie. Przy pracach domowych staraj się używać gumowych rękawiczek ochronnych. Rozmoczona płytka jest osłabiona i łatwo ją uszkodzić, a co się z tym wiąże – staje się bardziej podatna na żółknięcie pod wpływem chemii w postaci lakieru. Po każdym moczeniu rąk i paznokci warto je zabezpieczyć od nowa ochronną warstwą kremu do rąk. Najlepiej, żeby krem był przeznaczony do codziennej pielęgnacji dłoni, tak jak Bioliq Body.
Na koniec warto wspomnieć o witaminie E – jej regularne zażywanie pomoże znacznie poprawić stan paznokci i przyspieszy ich wzrost. Można ją stosować miejscowo (wcierać) lub doustnie w postaci kapsułek (witamina A+E). Tak naprawdę najważniejszy kompleks witamin, który jest niezbędny przy dbaniu o płytkę paznokcia to witaminy A, E, F i C. Pamiętaj, że zewnętrznie kompleks najlepiej sprawdzi się w połączeniu z lipidami i ceramidami, jak w serum Dermena Nail Care Regenail, odżywcze serum do paznokci.
O magicznym działaniu witaminy E, możesz przeczytać w tekście Oli: Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach.
Przebarwione paznokcie u nóg i rąk − co zapamiętać?
Sposób na żółte paznokcie od lakieru? Masz kilka opcji: wybiel je lub pokryj innym lakierem. Żeby uniknąć przebarwień, zawsze stosuj bazę pod lakier. Pamiętaj, żeby paznokcie były zdrowe i mocne, często je nawilżać i używaj odżywczych odżywek lub olejków.
Źródła:
- Verike, A.: Yellow Nails: 11 Easy Home Remedies To Fight Fingernail Discoloration. W: Little Things [online]. 23.08.2017. [dostęp: 07.04.2021]. Dostępny w Internecie: https://littlethings.com/home/how-to-get-rid-of-yellow-nails
- Prakashan, P.: How to whiten nails? 9 home remedies you can use to get rid of yellow nails and whiten them at home. W: India Webportal Pvt Ltd. [online]. 18.01.2017. [dostęp: 07.04.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.india.com/lifestyle/how-to-whiten-nails-9-home-remedies-you-can-use-to-get-rid-of-yellow-nails-and-whiten-them-at-home-1767724