Ulewanie u noworodka i niemowlaka – jak temu zapobiegać?

17. 1. 2022 · 6 minut czytania

Zastanawiasz się, jak zapobiegać ulewaniu noworodka? Sprawdź koniecznie nasze porady i poznaj opinię doświadczonej mamy!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Ulewanie u noworodka i niemowlaka – jak temu zapobiegać?

Ulewanie u noworodka i niemowlaka spędza sen z powiek rodziców. Martwią się, czy ich dziecku nic nie dolega i poszukują sposobów, jak temu zaradzić. Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na te pytania, sprawdź, kiedy ulewanie należy skonsultować z lekarzem i jakie domowe sposoby pomogą je opanować.

Czym jest ulewanie u noworodka i niemowlaka?

Ulewanie u niemowlaka to nic innego, jak bezbolesne cofanie się przyjętego pokarmu. Jest to proces fizjologiczny, występujący u większości noworodków i małych niemowląt. Nie wynika z żadnego schorzenia, a z naturalnej niedojrzałości układu pokarmowego. Jeśli nie jest ono zbyt częste lub intensywne, potraktuj je jako przejściowy etap rozwojowy u dziecka.

Czym jest ulewanie u noworodka i niemowlaka?

Dlaczego noworodek ulewa? Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są mięśnie, tworzące dolny zwieracz przełyku. To właśnie on łączy przełyk z żołądkiem, a w pierwszych miesiącach życia nie działa jeszcze w 100% sprawnie – nie zamyka się od razu po karmieniu, utrzymując pokarm wewnątrz żołądka. Wówczas dochodzi do cofania pokarmu i noworodek ulewa. Ulana treść może mieć różną konsystencję – zarówno świeżą i płynną, jak i lekko ściętą, przypominającą serwatkę lub rzadki twarożek.

Jak wygląda ulewanie u noworodków? Najczęściej, tuż przed ulaniem, dziecku się odbija – po „beknięciu”, z ust malucha wypływa pokarm o lekko kwaśnym zapachu. Właśnie dlatego, przed odbijaniem dziecka po karmieniu połóż na ramię tetrową pieluszkę, która osłoni Twoją odzież przed zabrudzeniem.

Czym jest ulewanie u noworodka i niemowlaka?

Sprawdź popularne kategorie

Ulewanie u niemowląt – przyczyny

Na ulewanie noworodka zazwyczaj nie wpływa rodzaj karmienia. Z reguły nie ma znaczenia, czy karmisz dziecko piersią, czy podajesz mu mleko modyfikowane – choć w tym drugim przypadku może się okazać, że konieczna będzie zmiana mieszanki. Po konsultacji z lekarzem neonatologiem lub pediatrą możliwe będzie zastąpienie klasyczne mleko modyfikowane, specjalnym produktem przeciw ulewaniom. Specjalista może zalecić także preparat zagęszczający do mleka modyfikowanego lub mieszanki mlekozastępczej. Przeczytaj również, jak przygotować mleko modyfikowane?

W takim razie, dlaczego niemowlęta ulewają? Już wiesz, że głównym winowajcą jest niedomknięty dolny zwieracz przełyku. Na częstotliwość i intensywność ulewania wpływa przede wszystkim zbyt duża ilość pobranego pokarmu. Z tym mamy do czynienia najczęściej w przypadku maluchów karmionych przy pomocy butelki.

Ulewanie u niemowląt – przyczyny

Przy piersi, niemowlę samo reguluje, ile pokarmu chce pobrać. Porcje mleka modyfikowanego szykuje rodzic i zwykle są one zbyt duże dla malutkiego żołądka noworodka. W przeciwieństwie do piersi, z butelki mleko leci nieprzerwanym strumieniem, dlatego zarówno rodzicowi, jak i niemowlęciu, ciężko jest przerwać karmienie w trakcie. Właśnie dlatego, gdy dziecko ulewa po mleku modyfikowanym, przyjrzyj się podawanym ilościom

Dowiedz się więcej: Karmienie piersią – co warto wiedzieć?

Inną, aczkolwiek równie częstą przyczyną ulewania jest połykanie powietrza podczas karmienia. Powodem bywa zła technika przystawiania dziecka do piersi lub karmienia butelką. Powietrze, które wpadnie do żołądka, musi wydostać się przez przełyk, przesuwając w górę także treść pokarmową.

Ulewanie u noworodka może być również spowodowane różnego rodzaju nietolerancjami pokarmowymi lub alergią. Wówczas zmiana mleka modyfikowanego, czy dieta eliminacyjna u mamy karmiącej powinna odbywać się wyłącznie pod kierunkiem lekarza alergologa i dietetyka, najlepiej klinicznego. Badania naukowe nie potwierdzają zasadności stosowania diety eliminacyjnej profilaktycznie. Sprawdź także: Karmienie mlekiem modyfikowanym − co warto o nim wiedzieć?

Ulewanie u niemowląt – przyczyny

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – kiedy ulewanie powinno niepokoić?

Obfite ulewanie u niemowląt może być także objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. To zupełnie co innego niż refluks fizjologiczny, powszechnie znany właśnie jako ulewanie. Jeśli dziecko ulewa bardzo często w ciągu doby, ilość ulewanego pokarmu jest duża, a maluch nie lubi przebywać w pozycji poziomej, wówczas istnieje podejrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego. Nie mija on wraz z nabyciem umiejętności siadania – może utrzymywać się nawet przez cały pierwszy rok życia.

Jeżeli zaobserwujesz częste ulewanie u niemowlaka, a przy tym wręcz niemowlę ulewa chlustająco treścią pokarmową i traci na wadze, kaszle lub ma świszczący oddech, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Konieczne może być wykonanie badań, takich jak pH-metria przełyku, gastroskopia, czy USG jamy brzusznej.

Ulewanie u noworodka i niemowlaka – czy należy się martwić?

Obfite ulewanie u niemowląt – jak temu zapobiegać?

Nie przyspieszysz dojrzewania układu pokarmowego i rozwoju dziecka, ale istnieje kilka sposobów na to, by zmniejszyć intensywność ulewania u niemowlaka. Co robić, gdy noworodek ulewa? Oto najskuteczniejsze ze sposobów!

Obfite ulewanie u niemowląt

Odbijanie po każdym karmieniu

Spokój podczas karmienia

Zmiana sposobu karmienia

Obfite ulewanie u niemowląt

Do kiedy dziecko ulewa?

To, kiedy dziecko przestaje ulewać, jest kwestią dość indywidualną. Większość niemowląt przestaje ulewać około 6. miesiąca życia. Wówczas przewód pokarmowy działa dużo sprawniej, dlatego po ukończeniu 6 miesięcy, maluchy są gotowe na rozszerzanie diety. U niektórych dzieci ulewanie zanika, dopiero gdy w pełni opanują umiejętność samodzielnego siedzenia.

Pamiętaj, że jeśli ulewanie u niemowląt jest intensywne, chlustające, a maluch, zamiast zyskiwać, traci masę ciała, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Źródła:

  1. Szajewska H., Horvath A., Rybak A. i wsp., Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne, 2016,
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infant-acid-reflux/diagnosis-treatment/drc-20351412 (dostęp 11.01.22).

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice