Jak zatrudnić nianię? Poradnik dla pracujących rodziców
Musisz wracać do pracy i chcesz zatrudnić nianię? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, jak znaleźć opiekunkę godną zaufania. Sprawdź, jak przyzwyczaić dziecko do nowej osoby w domu!
Spis treści
Dobra niania to skarb! Ale znalezienie idealnej opiekunki do dziecka często przypomina neverending story. Już myślisz, że jesteś blisko ideału, kiedy ktoś przebija Twoją ofertę, albo doskonała niania pokazuje nieco mniej perfekcyjne oblicze. I poszukiwania trzeba zacząć od nowa. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze opiekunki do dziecka. Jak znaleźć nianię idealną?
Jak zaleźć opiekunkę do dziecka? Zapytaj znajomych!
Stało się. Staję przed wyborem, z którym boryka się większość rodziców małych dzieci. Powrót do pracy oznacza konieczność znalezienia najlepszej opiekunki dla córki, kiedy mnie i mojego męża nie ma w domu. Teraz bardzo dobrze rozumiem emocje rodziców, którzy mocno przeżywają zostawianie pociechy pod opieką obcej osoby. Bo przecież nie zawsze dziadkowie mieszkają w pobliżu, a jeszcze częściej są aktywni zawodowo i nie mogą zająć się wnukiem (tak też jest i w naszym przypadku). Wtedy pozostaje rozpuścić wici wśród znajomych i mieć nadzieję, że znają kogoś godnego polecenia. Gdy ta opcja się nie powiedzie, przyda się jakaś strategia, jak znaleźć tę wymarzoną nianię, którą bez obaw zaprosicie do swojego domu i powierzycie opiekę nad maluchem?
Sprawdź też, jak postępować z wrażliwym dzieckiem.
Jak znaleźć nianię? Najlepsze źródła
Portale internetowe
Jak tylko potwierdzisz termin powrotu do pracy, zacznij rozpoznanie rynku od portali internetowych. Wprawdzie szanse są marne, żeby niania czekała na pracę kilka miesięcy, jeśli znajdziesz ją już na początku poszukiwań. Ale wcześniejsze rozeznanie będzie bardzo pomocne. Przede wszystkim, po przeczytaniu kilkunastu aplikacji, szybko rozpoznasz, które są kopiowanymi frazami, a które opisują autentyczne doświadczenia. Będziesz mogła też zobaczyć, które aplikacje nie znikają mimo upływu czasu – z jakiegoś powodu te osoby nie zostają wybrane. Z pewnością wyklarują się też pytania, które chcesz zadać przyszłej niani.
Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.
Place zabaw, kawiarnie dla rodziców z dziećmi
Warto poszukać miejsc, gdzie będziesz mogła uzyskać jakieś wskazówki, albo konkretne polecenia opiekunek. W sezonie wiosenno-letnim nic nie przebije placów zabaw. Zbierają się tam rodzice z dzieciakami w różnym wieku, którzy są w trakcie, albo już po etapie poszukiwań i mogą podzielić się namiarem na swoją byłą nianię lub opowiedzą o swoich doświadczeniach. Nie bój się zacząć rozmowy, nic tak nie zjednuje ludzi, jak rozmowy o swoich maluchach. Z kolei opcją całoroczną na zbieranie poleceń są kluby malucha, kawiarnie dla mam z dziećmi i wszelkie inne miejsca przyjazne rodzinom. Zajęcia dla maluchów i kąciki dla dzieci mają tę przewagę nad placami zabaw, że zwykle przebiegają w kameralnej atmosferze i ciężko nie zapoznać się kimś podczas każdej z wizyt.
Jak wybrać opiekunkę do dziecka?
Każdy rodzic ma inną definicję tego, jaka powinna być dobra niania. Dlatego warto korzystać z ocen i rekomendacji zamieszczanych przy profilu kandydatów na portalach internetowych, ale nie uzależniać od nich swojej decyzji. Przede wszystkim dlatego, że każdy zwraca uwagę na inne aspekty. Co więcej, portale są aktualizowane i pojawiają się na nich nowi kandydaci, także ci jeszcze bez doświadczenia, a być może znajdą się wśród nich perełki.
Sprawdź też, jak uchronić dziecko przed infekcjami.
Bez wątpienia, największym atutem potencjalnej niani będą rekomendacje. Nie ma chyba nic lepszego niż zadowolenie z niani poprzednich pracodawców. Ale nie tylko! Mogą to być również opinie znajomych czy rodziny kandydatki, których dziećmi miała okazję się opiekować.
Natomiast przy ostatecznym wyborze, zamiast na porady, lepiej zdać się na własna intuicję. Często chwila rozmowy wystarczy, żeby ocenić, czy chcesz mieć do czynienia z dana osobą i zaprosić ją na dłużej do swojej rodziny.
Jak zatrudnić nianię? Kwestie prawne
Kiedy już znajdziesz dobrą nianię, koniecznie ustalcie zakres obowiązków i przedstawcie Wasze oczekiwania. Jeżeli czujecie taką potrzebę, warto je spisać, żeby uniknąć późniejszych niedomówień. Emocje towarzyszące rozmowie kwalifikacyjnej mogą sprawić, że zapomnicie o połowie omawianych kwestii, jeśli nie znajdą się na papierze. Nie ma potrzeby, żeby już od początku obciążać Waszą relację z powodu niedoprecyzowania obowiązków.
Jeśli chcesz, żeby niania zadbała też o przygotowanie dziecku obiadu, wieczorną kąpiel, czy przy okazji wstawiła lub rozwiesiła pranie, a w wyjątkowych okolicznościach została dłużej, zadbaj, żeby znalazło się to w umowie.
Jak przyzwyczaić dziecko do niani?
Dobrze, żeby maluszek trochę oswoił się ze swoją nową opiekunką, zanim zostanie z nią sam na sam wiele godzin. Kilka próbnych spotkań przy Twojej obecności wystarczy, żeby dziecko potraktowało nianię jako przyjaciela domu. Wspomniany czas możecie wykorzystać na omawianie przy kawce domowych zwyczajów i rytmu dnia, a przy okazji sprawdzisz, jak radzi sobie z Twoim szkrabem.