Karmienie mlekiem modyfikowanym − co warto o nim wiedzieć?
Choć karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlaka, w niektórych sytuacjach rodzice decydują się na podawanie mleka modyfikowanego. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Spis treści
Najlepszym sposobem żywienie niemowląt jest kamienie piersią. Istnieją jednak sytuacje, w których mamy decydują się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Pomimo że karmienie mieszanką wydaje się łatwe, to tak naprawdę istnieje wiele zasad, których trzeba przestrzegać.
Spis treści:
- Karmienie mlekiem modyfikowanym – kiedy jest konieczne?
- Jak często karmić dziecko butelką?
- Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym
Karmienie mlekiem modyfikowanym – kiedy jest konieczne?
Warto wiedzieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowląt do 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Jest to najlepszy sposób żywienia i nie ma potrzeby przez ten czas dodatkowo poić czy dokarmiać dziecka.
Sprawdź też, jak radzić sobie z ulewaniem noworodka.
Istnieją jednak sytuacje, gdy mama nie może lub też nie chce karmić piersią. Różnorodne problemy z laktacją, powrót do pracy czy też inne względy osobiste. Uważam, że nikt nie ma prawa oceniać decyzji mamy odnośnie do sposobu karmienia dziecka. Sama wiem, jak wiele nerwów i stresu kosztowały mnie moje problemy z laktacją i to, że w pewnym momencie musiałam dokarmiać moją córkę mlekiem modyfikowanym. Czułam wtedy przytłaczający wstyd, że nie podołałam tak „prostej” rzeczy, jak karmienie piersią. Wszyscy w około mówili, jak niezwykle ważne jest karmienie piersią, a ja nie mogłam dać córce swojego mleka. Teraz już wiem, że to nie była moja wina. Dlatego wiem, jak ważne jest, żeby nie oceniać młodych mam, tylko je wspierać.
Niektóre mamy decydują się na karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym jednocześnie. Może to być podyktowane np. niewystarczającą ilością pokarmu czy też innymi czynnikami. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że eksperci odradzają karmienie mieszanie chociażby z tego powodu, że dokarmiane może powodować zaburzenia laktacji. Jeżeli jednak musisz dokarmiać dziecko, pamiętaj o tym, żeby dobrać odpowiedni smoczek do butelki (imitujący pierś mamy) i żeby stosować się zasad, o których piszę poniżej.
„Karmienie mlekiem modyfikowanym najlepiej rozpocząć po konsultacji z lekarzem pediatrą. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rodzaju mleka modyfikowanego do potrzeb Twojego dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dla niemowląt, niektóre wzbogacone np. w DHA, inne natomiast pozbawione są alergizujących białek mleka krowiego. Zapytaj pediatrę, które mleko modyfikowane jest najlepsze dla Twojego dziecka.”
− radzi lek. med. Aleksandra Malewska.
Jak często karmić dziecko butelką?
Kiedyś uważano, że dziecko trzeba karmić według ściśle określonego harmonogramu. Teraz już wiadomo, że dziecko najlepiej karmić na żądanie. Nie tylko wtedy karmisz piersią, ale także kiedy podajesz dziecku mleko modyfikowane. Każde dziecko jest inne i potrzebuje innej ilości pożywienia. To, ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka jest konieczne, zależy od wielu czynników. Jedne jedzą więcej a rzadziej, inne mniej a częściej. Jednak, w przypadku mleka modyfikowanego sugeruje się, żeby nie karmić dziecka częściej niż co 3 godziny, bo niemowlę dłużej trawi mleko modyfikowane niż mleko matki. W pierwszych tygodniach życia, niemowlę je od 30 − 100 ml mm na raz, z tygodnia na tydzień zwiększając zapotrzebowanie.
Najistotniejsze jest przy tym to, żeby dziecko prawidłowo przybierało na wadze. Jak to sprawdzić? Możesz nabyć lub pożyczyć profesjonalną wagę do ważenia dziecka lub poprosić położną, żeby podczas wizyt patronażowych zważyła dziecko. Niemowlę jest także ważone podczas każdej wizyty lekarskiej, które w pierwszych miesiącach życia dziecka są bardzo częste ze względu na kalendarz szczepień.,
Jak poznać, że dziecko jest głodne? Zaczyna być niespokojnie, wierci się, wkłada piąstki do buzi. Lepiej nakarmić dziecko zanim się rozpłacze. Rozdrażnione i zdenerwowane dziecko może nałykać się powietrza podczas do jedzenia, co może powodować kolki.
Sprawdź też krople na kolkę dla noworodków.
Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym
1. Przy wyborze mieszanki, skonsultuj się z pediatrą
Najpierw możesz wypróbować kilka różnych mieszanek, sprawdzając które najbardziej pasuje Twojemu dziecku. Jeżeli Twoje dziecko ma alergię (np. na białko mleka krowiego), wtedy konieczne będzie specjalne mleko modyfikowane. Powinno być ono również dostosowane do wieku dziecka.
2. Wybierz odpowiedni smoczek do butelki w zależności od wieku dziecka
Dla niemowląt do 6 miesiąca życia zaleca się smoczki o zmniejszonym przepływie.
3. Mieszankę zawsze przygotowuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu produktu
Używaj do tego przegotowanej wody.
4. Mleko przygotowuj bezpośrednio przed podaniem
5. Dziecko karm w podobny sposób jak w przypadku karmienia piersią
Ważne, aby było blisko Ciebie (np. ułożone na przedramieniu z główką przy zgięciu łokcia), w pozycji półleżącej. Główkę powinno mieć nieco wyżej niż tułów, co pomoże zapobiec ulewaniu. Możesz użyć poduszek przeznaczonych do karmienia piersią.
Sprawdź też, dlaczego nie powinno się podawać dziecku wody z glukozą.
6. Podczas karmienia, smoczek powinien być cały czas napełniony pokarmem, żeby uniknąć połykania przez dziecko powietrza
7. Jeżeli dziecko uśnie podczas jedzenia, wyjmij mu butelkę z buzi
Zamiast tego możesz dać smoczek.
8. Po karmieniu, trzymaj dziecko w pozycji pionowej i poczekaj aż mu się odbije.
9. Resztę mleka, którą niemowlę nie wypiło, wylej
Następnie, wysterylizuj butelkę.