Kiedy namiętność w związku wygasa - czy to koniec, czy dopiero początek?
Osoby zakochane stale myślą o swojej „połówce”. Z czasem ten stan przeradza się w głęboką miłość. Jak budować relacje i cieszyć się udanym związkiem? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Teoria miłosnego trójkąta Sternberga rozwiewa wszystkie wątpliwości. Dla tych, którzy nieustannie szukają pasji i namiętności, związek może stanowić prawdziwe wyzwanie. Co się dzieje w związku, kiedy namiętność wygasa? Jak rozbudzić namiętność w związku? I w końcu – czy prawdziwa miłość to bezustanna pogoń za namiętnością?
Spis treści:
- Fazy związku − psychologia
- Psychologia związku − badania
- Jak rozpalić na nowo miłość w związku?
- Jak przywrócić namiętność w związku?
Fazy związku − psychologia
Amerykański psycholog R. Sternberg przedstawił interesującą charakterystykę i interpretację 3 etapów miłosnego związku dwojga ludzi − jest to tak zwana „Teoria miłosnego trójkąta” (oryg. Triangular Love Theory).
Zgodnie z teorią, miłość doskonała składa się z 3 następujących po sobie etapów:
- namiętności (pasji)
- intymności
- zaangażowania
Sprawdź też, czym jest miłość platoniczna.
Można powiedzieć, że im bardziej wchodzisz na wyższy etap, tym bardziej zmienia się nasilenie każdego z komponentów. Namiętność i pasja to silne emocje takie jak zachwyt, podniecenie, pragnienie bliskości fizycznej. Z czasem otwierają one drogę bliskości psychicznej (duchowej), czyli intymności. Związek nabiera wtedy głębszego wymiaru: czuć wzajemne zrozumienie, empatię, zaufanie. Partnerzy wspierają się nawzajem, dzielą się przemyśleniami, obawami i czerpią satysfakcję z takiej relacji. Gdy pojawia się 3. etap − zaangażowanie, związek staje się wspólnym dobrem i partnerzy świadomie działają na rzecz jego trwania i powodzenia. To właśnie wtedy łatwiej przychodzi decyzja o małżeństwie i założeniu rodziny. Od tego etapu mają wspólne cele, plany, podejmują starania, kiedy nie wszystko się układa tak, jak powinno (terapie małżeńskie to też element zaangażowania).
Sprawdź też produkty poprawiające zdrowie seksualne.
Psychologia związku − badania
Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Uniwersytet Santiago de Compostela (pod przewodnictwem R. Sternberga) dowiodły, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety, za najważniejszy element związku uznali intymność, a nie pasję czy namiętność. Sterberg sugeruje też, że kobiety często oczekują wyższego poziomu zaangażowania niż mężczyźni, którzy próbują tego unikać.
Natomiast całkowity brak namiętności w związku to nie efekt pojawienia się i „narastania” kolejnych etapów miłosnego trójkąta − jest on kompletny tylko wtedy, gdy wszystkie 3 komponenty nadal się w nim znajdują. Warto pamietać, że pasja, namiętność to nie tylko pożądanie fizyczne, ale też fascynacja i pożądanie emocjonalne – to jest ważne w każdej fazie związku. Miłość wytrawna, czyli właśnie kompletna, jest wg psychologa prawdziwą rzadkością. Żeby ją utrzymać nie wolno zapomniać o wyrażaniu uczuć i ich regularnym wzmacnianiu.
Tymczasem z badań przedstawionych w prestiżowym piśmie „Social Psychological and Personality Science” wynika, że po 10 latach małżeństwa wielu ludzi jest wciąż zakochanych i ciągle odczuwa pozytywne emocje w stosunku do swojego męża czy żony. Aż 40% osób określiło stan zakochania jako wysoki, kolejne 15% uplasowało się na drugim poziomie intensywności uczuć.
Jak rozpalić na nowo miłość w związku?
Profesor psychologii J. Gottman po przebadaniu prawie 700 par, ustalił 7 podstawowych składników wiecznej miłości.
Jak zachować miłość według Gottmana:
- być na bieżąco z wiedzą na temat drugiej połowy, żeby się nie „rozjechać’, a dogrywać,
- pielęgnować wzajemne uczucie podziwu i sympatii,
- pozostawać w stałym kontakcie (dużo rozmawiać),
- ustępować sobie nawzajem,
- odpuszczać sprawy, na które nie mają wpływu,
- rozwiązywać problemy, które stale powracają
- budować poczucie wspólnoty (hobby, rytuały, nowe wyzwania, czas tylko dla siebie)
Sprawdź też, czym różni się zauroczenie od miłości.
Zgodnie z badaniami A. Arona, najbardziej zakochane osoby czują do siebie silny pociąg i lubią wspólnie podejmować nowe wyzwania. Można wypróbować metodę odwróconej kolejności, żeby uzyskać stan umysłu z okresu pierwszych uniesień. Nowe wyzwania wniosą ożywienie, stan ekscytacji do związku i emocje, które towarzyszą zakochanym na początku znajomości.
Jak przywrócić namiętność w związku?
Teorii miłości w psychologii jest wiele, nie brakuje też wskazówek, jak przywrócić namiętność w związku. Autorka bloga i licznych książek z dziedziny psychologii, profesor S. Krauss Whitbourne podaje serię wytycznych, które mogą decydować o powodzeniu i trwałości związku.
W ocaleniu namiętności najbardziej przydatne są:
- drobne przejawy uczucia pobudzające Partnera (dotyk, muśnięcie, bliskość fizyczna),
- aktywność seksualna,
- silna pasja życia
- wkładanie wysiłku oraz emocjonalnej energii w codzienne aktywności (co często przenosi się na związek)
Jak widzisz, namiętność w związku to tylko jeden z komponentów pełnego i szczęśliwego związku. Miłość to coś znacznie więcej niż pasja i seks. Miłość to intymność i zaangażowanie, które partnerzy budują między sobą.