Plamienie po okresie - skąd się bierze? Wyjaśniamy!
Plamienie po okresie może wiązać się z różnymi dolegliwościami. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza.
Spis treści
Plamienie po okresie może wzbudzać Twój niepokój. Jego przyczyną może być choroba, np. torbiele, endometrioza i mięśniaki, chwilowe zachwianie gospodarki hormonalnej, a niekiedy i ciąża. Kiedy powinnaś zgłosić się do lekarza i jakie mogą być inne powody krwawienia?
Co oznacza plamienie po okresie?
Plamienie to skąpa wydzielina z pochwy, która trwa kilka dni i ma czerwony lub brunatny odcień. Krwawienie po miesiączce może pojawić się w różnym momencie cyklu miesiączkowego, zarówno przed okresem, w czasie owulacji, jak i w trakcie okresu, co wydłuża czas jego trwania. Takie sporadyczne i rzadkie plamienia po okresie nie powinny Cię niepokoić, gdyż za ich przyczynę odpowiadają zmiany hormonalne i spadek poziomu estradiolu w organizmie. Jeśli jednak przydarza Ci się to częściej, a wydzieliny z krwią jest coraz więcej, natychmiast skonsultuj się z lekarzem i ginekologiem. Możesz odczuwać także dodatkowe objawy, jak bóle podbrzusza, skurcze czy gorączka.
Czy plamienie zalicza się do okresu? Jeśli występuje bezpośrednio po miesiączce, traktowane jest jako przedłużający się okres. U zdrowych, miesiączkujących kobiet, sam okres ma różną długość, obfitość oraz zabarwienie. Plamienie może się też pojawić parę dni po okresie.
Dowiedz się, co oznacza bolesna owulacja – czy trzeba ją leczyć?
Sprawdź popularne kategorie
Krwawienie po okresie a hormony
Gdy stosujesz antykoncepcję hormonalną, przez pierwsze trzy miesiące może dojść do plamienia po miesiączce. Organizm przyzwyczaja się wtedy do przyjmowanych hormonów. Może też wystąpić przy zmianie preparatu na inny. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, miesiączki są mniej obfite i bolesne, oraz stają się bardziej regularne. W przypadku zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej zdarzają się chwilowe zaburzenia cyklu miesiączkowego, co objawia się plamieniem po okresie, a także przed nim. Jeśli jednak sytuacja ta utrzymuje się dłużej i będzie obfitsze, zgłoś się do ginekologa.
Przyczyną plamienia po okresie są też zmiany hormonalne przez:
- choroby tarczycy, gdzie wahania poziomu hormonów tarczycy są przyczyną nieregularnych cyklów miesiączkowych
- zespół policystycznych jajników, czego przyczyną jest zaburzenie równowagi hormonalnej,
- okres okołomenopauzalny, gdzie spada poziom estrogenów.
Plamienie po okresie a ciąża
Krwawienia z pochwy po okresie pojawia się w przypadku ciąży. Dzieje się tak wskutek zagnieżdżania zarodka w jamie macicy. Jeśli jednak przy potwierdzonej ciąży nadal zauważysz plamienie, zgłoś się na dalszą konsultację lekarską, gdyż może to być sygnał ostrzegawczy przed poronieniem. W ciąży plamienia występują też w terminie spodziewanej miesiączki.
Plamienie po okresie a choroby – sposoby leczenia
Jest wiele przyczyn plamienia po miesiączce, które wiążą się z różnymi chorobami. W celu ustalenia przyczyny krwawienia, zawsze konieczna jest dokładna diagnostyka. Do najczęściej występujących chorób, powodujących tę dolegliwość, zaliczamy torbiel jajnika, mięśniaki macicy i endometriozę. Infekcje dróg rodnych także są przyczyną krwawienia. Wliczamy w to infekcje bakteryjne pochwy i szyjki macicy, stan zapalne i zakażenia przenoszone drogą płciową (chlamydia, rzeżączka).
Torbiel jajnika
Torbiel jajnika to błoniasta struktura wypełniona płynem. Powstaje w jajniku z pęcherzyka lub ciałka żółtego pod wpływem hormonów, najczęściej po owulacji. W większości przypadków torbiel wchłania się po kolejnym krwawieniu miesiączkowym. Zdarza się, że wywołuje ból jak w przypadku endometriozy i nie znika w kolejnym cyklu miesiączkowym (torbiel czekoladowa).
Większość torbieli nie powoduje objawów i samoistnie zanika. Z kolei duża torbiel może powodować tępy lub ostry ból podbrzusza i plamienie po okresie, dyskomfort w jamie brzusznej, problemy z zajściem w ciążę, nieregularne cykle miesiączkowe oraz bolesne stosunki płciowe. Przeczytaj, jakie są inne przyczyny zaburzenia miesiączkowania.
Zdarza się, że torbiele rozwijające się po menopauzie przechodzą w formę nowotworową, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań ginekologicznych. W przypadku dużych torbieli, przy powikłaniach może dojść do skrętu jajnika bądź pęknięcia torbieli, co objawia się silnym bólem w podbrzuszu, wymiotami, osłabieniem i omdleniem.
Sprawdź też, co może oznaczać ból jajników.
Mięśniaki macicy
Są to łagodne zmiany nowotworowe (niezłośliwe) zbudowane z komórek mięśni macicy. Mięśniaki różnią się wielkością, kształtem i lokalizacją. Bardzo rzadko przekształcają się w formę raka macicy (0,3-1% przypadków). Dzieli się je na trzy typy:
- mięśniaki podśluzówkowe – znajdują się tuż pod błoną śluzową macicy,
- mięśniaki śródścienne – występują pośrodku ściany macicy,
- mięśniaki podsurowicówkowe – znajdują się na zewnątrz macicy.
Nie zawsze mięśniaki dają dodatkowe objawy. Zależy to od ich wielkości i umiejscowienia. Przy dużych rozmiarach guzów zauważysz takie dolegliwości, jak obfite, nieregularne miesiączki, plamienie po okresie, ból o różnym nasileniu – szczególnie podczas miesiączki. Większe mięśniaki umiejscowione na przedniej ścianie macicy uciskają na pęcherz moczowy i powodują częstomocz. Kolejnym problemem jest niepłodność i problem z donoszeniem ciąży.
Mięśniaki wykrywa się podczas badania USG przezpochwowego w gabinecie ginekologicznym. Dodatkowym badaniem jest histeroskopia w znieczuleniu ogólnym, czyli wprowadzenie przez pochwę do jamy macicy małej kamery, w celu dokładnego obejrzenia wnętrza.
Leczeniem pierwszego rzutu są preparaty farmakologiczne. Większą skuteczność przynoszą jednak zabiegi operacyjne, polegające na wyłuszczeniu macicy (miomektonia) lub w przypadku kobiet po menopauzie i nieplanujących ciąży – usunięcie macicy (histerektomię).
Endometrioza
Jest to choroba dotykająca kobiet w wieku rozrodczym. Polega na wyrastaniu wyściółki macicy (endometrium) poza jamę macicy- na jajowody, jajniki i ścianę miednicy. Nie poznano dotąd dokładnej przyczyny występowania endometriozy. Wśród czynników etiologicznych wymienia się czynniki genetyczne, środowiskowe, autoimmunologiczne.
Kobiety, które nigdy nie zachodziły w ciążę, są bardziej narażone na endometriozę. Dolegliwość ta jest przyczyną niepłodności i dolegliwości bólowych. Ponadto skutkuje bolesnym miesiączkowaniem, plamieniami między miesiączkami, bolesnymi stosunkami płciowymi, bólem przy oddawaniu moczu i stolca, oraz bólem brzucha i krzyża.
Rozpoznanie endometriozy zazwyczaj następuje w gabinecie ginekologicznym za pomocą USG przezpochwowego. Jako „złoty standard” uważa się laparoskopię w diagnostyce endometriozy. Dodatkowo lekarz może zlecić oznaczenia markera nowotworowego CA-125. Jako leczenie stosuje się metody farmakologiczne lub chirurgiczne. U kobiet, które planują zajść w ciążę, bardziej skuteczne są zabiegi chirurgiczne.
Domowe sposoby na plamienie po okresie
Leczenie plamienia po miesiączce zależy od przyczyny występowania. W terapii objawowej zastosuj tabletki na bóle menstruacyjne, zawierające w swoim składzie ibuprofen lub paracetamol. Zaopatrz się też w leki rozkurczowe zawierające drotawerynę lub butylobromek hioscyny, dostępne bez recepty. W celu zniwelowania dyskomfortu związanego z plamieniem pomocne będą wkładki higieniczne lub podpaski.
Krwawienie po miesiączce – nie lekceważ objawów!
Wiele kobiet doświadcza plamienia po miesiączce. Nie jest to choroba, ale objaw danego schorzenia. W większości przypadków nie jest to nic poważnego a jedynie skutek zmęczenia, stresu lub zmian hormonalnych. Gdy plamienie nie ustępuje i pojawiają się dodatkowe objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem ginekologiem. Krwawienie po okresie leczy się poprzez przyjmowanie odpowiednich leków, operacyjne usunięcie torbieli i mięśniaków czy w przypadku endometriozy – hormonalną terapię.
Źródła:
- Opala T., Ginekologia. Podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2006,
- https://www.verywellhealth.com/bleeding-between-periods-3520522,
- https://www.verywellhealth.com/endometriosis-causes-and-risk-factors-4590110.