Fizjoterapia uroginekologiczna − dlaczego warto z niej skorzystać w ciąży?

16. 3. 2020 · 5 minut czytania

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna i w jakich sytuacjach się ją przeprowadza? Jakie efekty daje? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule blogowym!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Fizjoterapia uroginekologiczna − dlaczego warto z niej skorzystać w ciąży?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dość młoda gałąź fizjoterapii, która zajmuje się głównie dysfunkcjami mięśni dna miednicy. Te zaś najczęściej pojawiają się w czasie ciąży i po porodzie. Są to między innymi: nietrzymanie moczu czy brak satysfakcji seksualnej.  Fizjoterapeuta zajmuje się również bólami kręgosłupa i pielęgnacją blizny po cesarce. Zobacz, dlaczego warto skorzystać z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego przed porodem.

Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna się udać każda kobieta. Dlaczego? Dzięki fizjoterapii uroginegologicznej możesz lepiej poznać swoje ciało, nauczyć się poprawnie dbać o mięśnie dna miednicy, dowiesz się między innymi tego, jak poprawnie oddychać i wykonywać codzienne czynności tak, żeby sobie nie zaszkodzić. Jednak najbardziej wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży i po porodzie. To wtedy Twoje mięśnie brzucha, dna miednicy i kręgosłup są najbardziej przeciążone. W niektórych krajach wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest refundowana dla kobiet w ciąży i po porodzie!

Sprawdź też, jakie badania wykonywać w ciąży.

fizjoterapia uroginekologiczna

 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

1. Dbanie o mięśnie dna miednicy

Fizjoterapia dna miednicy to przede wszystkim profilaktyka i leczenie takich dolegliwości jak:  

  • nietrzymanie moczu (schorzenie to dotyka co 3. kobiety na świecie!)
  • nietrzymanie gazów lub stolca
  • wypadanie narządów rodnych
  • ból przy stosunku seksualnym
  • brak satysfakcji seksualnej
  • bolesne miesiączki

2. Profilaktyka i leczenie rozejścia kresy białej i spojenia łonowego

Rozejście kresy białej to inaczej mówiąc rozejście mięśnia prostego brzucha, które powoduje nieestetyczny wygląd brzucha po porodzie.

3. Regulacja napięcia mięśni brzucha i pomoc w powrocie do jego kształtu sprzed ciąży

4. Bóle kręgosłupa, spowodowane ciążą czy noszeniem dziecka

5. Terapia blizn

W gabinecie fizjoterapeuta pokaże Ci, jak odpowiednio dbać o bliznę po cesarskim cięciu czy po nacięciu krocza, jak ją „mobilizować”. Co oznacza mobilizacja blizny? Jest to specjalny masaż, którego celem jest uelastycznienie blizny tak, żeby zapobiec zrostom i zgrubieniom tkanki łącznej. Zobacz, jak dbać o bliznę po cesarce: Pielęgnacja blizny po cesarce − co zrobić, żeby szybko zniknęła?

fizjoterapia ginekologiczna

Fizjoterapia ginekologiczna w ciąży − dlaczego jest taka ważna?

W ciąży, Twoje ciało bardzo się zmienia. W wyniku zmiany środka ciężkości ciała i szalejących hormonów, pojawiają się zmiany w układzie ruchu i mięśniach dna miednicy. Powodować to może wiele dolegliwości − zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Bóle kręgosłupa czy nietrzymanie moczu − to tylko niektóre z nich. Zobacz, jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie: Jak szybko pozbyć się nietrzymania moczu po ciąży?

Fizjoterapia ginekologiczna w ciąży

 

W gabinecie dowiesz się, jak dbać o swoje ciało w ciąży, żeby później móc bezpiecznie i zdrowo wrócić do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta podpowie Ci, w jaki sposób wykonywać codzienne czynności (np. jak wstawać z łóżka, jak się schylać czy odkurzać), tak żeby było to bezpieczne dla Twoich mięśni dna miednicy, mięśni brzucha i kręgosłupa.

W razie dolegliwości bólowych (np. przy bólach krzyża), fizjoterapeuta wykona profesjonalny masaż, który będzie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Mnie, fizjoterapia w ostatnim okresie ciąży, bardzo pomogła na uporczywe bóle krzyża. Moja fizjoterapeutka oprócz masażu, wykonała tzw. taping (czyli oklejenie bolących mięśni specjalnymi plastrami) i pokazała proste ćwiczenia rozciągające, które łagodziły ból kręgosłupa.

Fizjoterapeuta, po konsultacji i badaniu, powie Ci kiedy i w jaki sposób możesz bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po porodzie.

    Terapia uroginekologiczna − jak wygląda wizyta?

    Podczas 1. wizyty przeprowadzony zostaje dokładny wywiad. Następnie, fizjoterapeuta poprosi Cię o zdjęcie ubrań (zostaniesz w samej bieliźnie), sprawdzi prawidłowość Twojej postawy. Zbada Twój kręgosłup, miednicę i stawy. Sprawdzi, w jaki sposób oddychasz, jak pracują Twoje mięśnie brzucha i przepona. W razie potrzeby skoryguje technikę oddychania.

    Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, fizjoterapeuta sprawdzi stan blizny i przeprowadzi jej „mobilizację”, czyli specjalny masaż blizny i mięśni ją otaczających, żeby uelastycznić i rozluźnić ją. Mobilizacja blizny nie tylko poprawi jej wygląd, ale przede wszystkim pomoże zapobiec w przyszłości takim problemom jak bóle kręgosłupa, miednicy czy głowy. Zrosty wewnątrz blizny mogą dodatkowo powodować w przyszłości problemy trawienne, bolesne wzdęcia czy niedrożność jelit. Dlatego tak ważne jest, żebyś mobilizowała swoją bliznę.

    Sprawdź też witaminy dla kobiet w ciąży.

    fizjoterapia dna miednicy

     

    Fizjoterapeuta, jeżeli wyrazisz zgodę, przeprowadzi badanie dopochwowe, aby sprawdzić stan Twoich mięśni dna miednicy. Badania takiego jednak z reguły nie wykonuje się w ciąży i w czasie połogu. Żeby sprawdzić, w jaki sposób aktywujesz dno miednicy, fizjoterapeuta poprosi o skurcz mięśni, a następnie ich rozluźnienie.

    Na koniec, specjalista dobierze Ci i pokaże zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci zarówno w profilaktyce jak i leczeniu męczących Cię dolegliwości. Pomoże w pozbyciu się złych nawyków (dotyczących codziennych czynności, wykonywanych ćwiczeń czy nieprawidłowego oddechu). Jeżeli jesteś po cesarskim cięciu, nauczy Cię w jaki sposób powinnaś dbać o bliznę. Poinstruuje Cię też odnośnie do tego, kiedy w jaki sposób możesz zacząć ćwiczyć po porodzie.

    Sprawdź też, czy w ciąży można biegać.

    terapia uroginekologiczna

     

    Bardzo się cieszę, że fizjoterapia uroginekologiczna jest coraz bardziej popularna w Polsce. Będąc w pierwszej ciąży, nie miałam pojęcia o jej istnieniu. Bardzo cieszę się, że w 2. ciąży i obecnie (po ciąży) jestem pod opieką profesjonalnej fizjoterapeutki uroginegologicznej. Widząc problemy, z jakim borykają się kobiety w moje rodzinie, bardzo się cieszę że trafiłam do profesjonalistki w tym zakresie. Tyle lat wmawiano kobietom, że „po porodzie to tak już jest”, „że musi boleć” i „taka nasza uroda”. To bzdury! Proszę Cię, zadbaj o siebie i idź do fizjoterapeuty uroginekologicznego.  

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice