Maska antysmogowa do biegania: tak czy nie? Jak biegać zimą?

20. 11. 2020 · 5 minut czytania
Zastanawiasz się, czy warto uprawiać sport z maską przeciwsmogową? Czy bieganie z nią może być zdrowe i zarazem przyjemne? Opowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając maskę do biegania!
Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Maska antysmogowa do biegania: tak czy nie? Jak biegać zimą?

Maska przeciwsmogowa do biegania za pewnością zabezpieczy Cię przed wdychaniem szkodliwych pyłów i spalin, o które zimą nie trudno w mieście. Z drugiej strony dodatkowa warstwa filtrów antysmogowych może utrudnić Ci oddychanie w trakcie wysiłku. Sprawdź, jaką maskę antysmogową do biegania wybrać.

Bieganie zimą też może być frajdą!

Bieganie średnio- i długodystansowe jest dyscypliną całoroczną. Zarówno w lecie, jak i zimą panują warunki, które możesz wykorzystać, kiedy szykujesz się do startu w zawodach. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby biegać jesienią czy zimą rekreacyjnie. Oczywiście, latem kilometry pokonuje się znacznie przyjemniej z uwagi na słoneczną i ciepłą pogodę. Ale wysoka temperatura może utrudniać intensywniejsze treningi. Dlatego właśnie zbliżający się sezon zimowy to dla biegaczy szczególny okres w roku. Sprawdź, jak biegać jesienią: Bieganie jesienią – jak biegać, by się nie przeziębić?.

Aktywność na zewnątrz w niższej temperaturze ma wiele zalet. W takich warunkach uwzględniając odpowiedni ubiór, ciało szybciej się schładza i oddaje ciepło. To umożliwia o wiele wydajniejszy trening na wysokiej intensywności. Zimą mamy do czynienia raczej z szykowaniem formy niż startami w biegach. Mimo to, aktywność na zewnątrz w niższej temperaturze ma wiele zalet. W takich warunkach, uwzględniając odpowiedni ubiór, ciało szybciej się schładza i oddaje ciepło. Umożliwia to o wiele wydajniejszy trening na wysokiej intensywności.

Maska antysmogowa do biegania

 

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 i smog, który jest szczególnie nasilony w dużych miastach, niekoniecznie zachęcają do treningów na świeżym powietrzu. Jest jednak sposób, żeby ochronić się przed negatywnym wpływem zanieczyszczonego powietrza, jak i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Jaki? Maska do biegania antysmogowa, którą możesz chronić usta i nos podczas treningu na zewnątrz. Zobacz, jak przygotować się do biegania zimą: Bieganie zimą. Jak się ubrać na jogging w śniegu?.

 

Maska antysmogowa dla biegaczy − zalety i wady

Na chwilę obecną jesteśmy zmuszeni do ciągłego zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. To obostrzenia, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego koronawirusa. Kiedy więc biegasz w otwartej przestrzeni publicznej, powinieneś nosić maskę. Wyjątek stanowią parki i lasy, w których nakaz ten nie obowiązuje. Co zatem, jeśli tradycyjną maseczkę lub zwykłą chustę zamienisz na maskę antysmogową?

Stosowanie masek antysmogowych ma obecnie wiele plusów. Po pierwsze znacznie lepiej zapobiegają one rozprzestrzenianiu się infekcji drogą kropelkową niż tradycyjne maseczki. A to dlatego, że są lepiej i ściślej dopasowane do twarzy. Po drugie maska z filtrem HEPA lub DACC dokładnie filtruje wdychane powietrze i ograniczają dostawanie się płuc m.in. cząstek kurzu, pleśni, dymu papierosowego, spalin czy pyłów zawieszonych, które współtworzą smog. Warto dodać, że wiele modeli masek ma wbudowane zawory, które ułatwiają odprowadzenie z maski wydychanego powietrza i nadmiaru wilgoci.

Największym minusem maski do biegania jest brak dostatecznego komfortu podczas wzmożonego wysiłku. Przyspieszony oddech sprawia, że dodatkowa warstwa materiału utrudnia swobodne oddychanie. Niełatwo też łapie się powietrze, kiedy podczas treningu oddychasz przez nos.

Maska do biegania z filtrem antysmogowym

Jaka maska antysmogowa do biegania się sprawdzi?

Filtry HEPA i DACC różnią się od siebie. Nazwa HEPA to skrót od angielskiego High Efficiency Particulate Air i w tłumaczeniu oznacza filtr pochłaniający cząsteczki stałe o wysokiej skuteczności. Świetnie radzi sobie z oczyszczaniem cząsteczek do 0,25 mikrometra, a więc pyłków, roztoczy, zarodników pleśni i grzybów oraz pyłu PM10, czyli smogu. Natomiast filtr DACC działa z wykorzystaniem dynamicznego węgla aktywnego. Dzięki temu jest on w stanie przefiltrować powietrze z zanieczyszczeń znacznie mniejszych niż 0,25 mikrometra. Są nimi m.in. kwaśne gazy tlenku i dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, aerozole i inne niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Tak więc filtr DACC skuteczniej oczyszcza powietrze niż HEPA.

Maska z filtrem antysmogowym do biegania

 

Na rynku znajdziesz maski antysmogowe, które oferują filtry kombinacyjne − łączą w sobie zalety filtrów HEPA i DACC. Niektórzy producenci dołączają do masek 2 rodzaje filtrów. Maskę HEPA zaleca się do biegania w miejscach, w których nie ma wysokiego stężenia spalin, natomiast DACC dobrze sprawdzi się w centrach miast.

Jednym z czołowych producentów masek antysmogowych jest firma Respro. Modele CE Sportsta Blacka maska antysmogowa, CE Cinqro Black maska antysmogowa i CE Cinqro Pink maska antysmogowa są stworzone głównie dla osób aktywnych. Dołączone do nich filtry CE HT-250 umożliwiają bieganie zarówno w warunkach miejskich, jak i wiejskich.

Maska do biegania na smog

Maska antysmogowa − bieganie dla zdrowia czy wyników?

Używanie masek antysmogowych w trakcie treningów biegowych ma przede wszystkim jedną, niezwykle ważną dla zdrowia zaletę – oczyszcza wdychane powietrze. Biorąc pod uwagę, że przy każdym wyjściu na zewnątrz i tak musisz zasłaniać twarz (przynajmniej na chwilę obecną), stosowanie maski przeciwsmogowej nie wydaje się już tak niecodzienne, jak choćby rok temu.

Niestety, stosując tego typu zabezpieczenie, bardzo możliwe, że komfortowo będziesz czuć się jedynie w trakcie umiarkowanych aktywności. Mowa tu m.in. o lekkich rozbieganiach, które trwają maksymalnie 30 − 40 minut lub po prostu w trakcie chodzenia po mieście na co dzień. Wysiłek o wyższej intensywności ze znacznie podniesionym oddechem może zwyczajnie powodować to, że zaczniesz się dusić. Dodatkowe warstwy, takie jak obudowa maski i filtry, stanowią barierę, która ogranicza swobodę oddechu w odczuwalnym stopniu. Dlatego decyzję, czy biegać w masce antysmogowej, czy nie musisz podjąć samodzielnie.

Jeżeli decydujesz się na bieganie, rób to z głową. Zobacz, jak przygotować się do joggingu: Rozciąganie przed bieganiem − jak je wykonać?.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Bartosz Gruca
    Bartosz Gruca
    Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Bartosz Gruca
    Bartosz Gruca
    Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
    Przeczytaj więcej od tego autora