Mdłości w ciąży: co pomaga w pierwszych miesiącach ciąży?
Początki ciąży bywają bardzo trudne. Często towarzyszą im mdłości i wymioty? Co zrobić, aby zmniejszyć te dolegliwości? O czym pamiętać? Przeczytaj nasze porady!
Spis treści
Mdłości pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze, a najbardziej uciążliwe bywają między 8. a 12. tygodniem ciąży. Często towarzyszą im wymioty. Sprawdź, co pomaga na mdłości w ciąży, co jeść, a czego unikać i jak przetrwać pierwsze, nużące miesiące w ciąży.
Poranne mdłości - kiedy spodziewać się pierwszych nudności w ciąży?
Mdłości w ciąży to bardzo powszechna dolegliwość. Zwykle doskwierają zaraz po przebudzeniu, niekiedy męczą przez cały dzień, a nawet w nocy. Szczęśliwie, nudności często mijają wraz z końcem pierwszego trymestru. Często towarzyszą im wymioty, a jeśli są wyjątkowo intensywne, mogą doprowadzić do odwodnienia oraz deficytu składników mineralnych i witamin. W takich przypadkach lepiej skonsultuj się z ginekologiem, który może doradzić Ci doraźne kroplówki na odwodnienie albo przepisać odpowiednie leki.
WAŻNE
Nudności i wymioty w ciąży nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka. Podobnie jak związana z tym delikatna utrata wagi przyszłej mamy (1 − 3 kg) w pierwszym trymestrze.
Czemu u kobiet w ciąży występują mdłości?
Naukowcom do tej pory nie udało się ustalić dokładnych przyczyn występowania mdłości u kobiet w ciąży. Z pewnością w dużym stopniu odpowiadają za to zmiany w gospodarce hormonalnej, jak również czynniki psychologiczne.
Od pierwszych tygodni ciąży w Twoim organizmie wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej (HCG), hormonu luteinizującego (LH), estrogenów i progesteronu. Ten ostatni wraz z HCG przyczyniają się do spowolnienia pracy całego układu trawiennego i większej wrażliwości na zapachy. Stąd niektóre ciężarne skarżą się na mdłości już w pierwszym tygodniu ciąży.
Trudno ocenić, w jaki sposób stres wzmaga odczuwanie mdłości, a ciąża nierozerwalnie wiąże się ze stresem. Dla przyszłej mamy to nie tylko ogromna zmiana w życiu, ale także wiele sytuacji, na które nie ma wpływu − lęk o prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka. Niepewność miesza się z radością, a takie skoki nastroju mogą powodować nudności. Sprawdź, jak opanować stres? Przyczyny, objawy i skutki stresu.
Wymioty i mdłości w ciąży − co pomaga?
1. Dużo pij!
Świetnym i jednocześnie najprostszym sposobem na mdłości jest częste picie wody i innych zdrowych napojów − gwarantuje to nawodnienie Twojego organizmu, rozrzedza kwasy żołądkowe i odczuwanie łaknienia.
Co pić?
- ciepłą wodę mineralną,
- napar z imbiru,
- napary ziołowe: może być z melisy, nagietka (do smaku można słodzić miodem),
- słabą herbatę,
- niesłodzone kompoty.
Czego nie pić?
- gazowanych napojów,
- kawy,
- mocnej herbaty i innych mocnych naparów,
- zielonej i czerwonej herbaty,
- soków i napojów owocowych,
- mleka.
Aleksandra Chojnowska dodaje:
„Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży, komfort życia kobiety może się bardzo obniżyć, dlatego warto sobie pomóc w tym trudnym czasie. Czy wiesz, dlaczego napar z imbiru polecany jest na nudności w ciąży? Od wieków stosuje się go jako skuteczny środek przeciw mdłościom i wymiotom. Co ciekawe, potwierdzają to nie tylko tradycyjne przekazy medycyny ludowej, ale również współczesne badania naukowe.
Imbir stanowi cenne źródło gingeroli oraz szoagoli, substancji odpowiedzialnych m.in. za łagodzenie mdłości w ciąży. Jak sobie radzić z nudnościami przy pomocy imbiru? Oto genialny przepis na napar! Potrzebujesz jedynie suszonego imbiru, dostępnego w aptekach i sklepach zielarskich lub świeżego kłącza. Wystarczy, że zalejesz wrzątkiem susz lub posiekane kłącze i odczekasz kilka minut. Po wystygnięciu napar jest gotowy do wypicia. Jeśli smak jest dla Ciebie zbyt ostry, dodaj kilka kropel soku z cytryny. Pamiętaj, by nie pić tego napoju zbyt często – imbir jest pikantny, dlatego w dużej ilości może spowodować podrażnienie delikatnej śluzówki przełyku.
Jeśli przeszkadza Ci intensywny zapach naparu, możesz sięgnąć po tabletki na mdłości w ciąży np. Puritan's Pride Korzeń imbiru. Wyciąg z imbiru pomoże złagodzić nudności i poprawi pracę układu pokarmowego. Przeczytaj więcej o jego sile: Imbir na przeziębienie i nie tylko! Właściwości imbiru w diecie!
Medycyna ludowa na mdłości w ciąży poleca także napary z rumianku lub mięty. To, który z nich okaże się najbardziej pomocny, jest kwestią bardzo indywidualną”. Sprawdź także: Czy można pić rumianek w ciąży? Na jakie dolegliwości pomaga?.
2. Zbilansowana dieta
Pusty żołądek tylko wzmaga nudności, stąd najbardziej mogą dokuczać Ci z rana, zaraz po przebudzeniu. W ciągu dnia lepiej unikaj ssania w żołądku i jedz posiłki co 3 − 4 godziny.
Pamiętaj − skrajności są niekorzystne. Staraj się więc ani nie przejadać, ale też nie głodzić. U niektórych kobiet sprawdza się zjedzenie pierwszego posiłku jeszcze w łóżku. Jeszcze wieczorem możesz przygotować sobie suchy prowiant, np. sucharki na szafce nocnej. Pomożesz też swojemu żołądkowi, jedząc powoli i małe porcje. Po posiłkach unikaj drzemek i pozycji leżącej – one mogą przyczyniać się do rewolucji żołądkowych. W diecie dobrze sprawdzą się produkty pełnowartościowe i nieprzetworzone. Kobietom w ciąży nie poleca się popijania posiłków. Bezpieczniej będzie, jeśli odczekasz z piciem napojów 20 − 30 minut.
Co jeść?
- potrawy gotowane, duszone, pieczone i lekkostrawne,
- warzywa,
- zupy,
- kasze (jaglanka, kuskus, gryczana, jęczmienna),
- nasiona i orzechy (według niektórych przyszłych mam migdały bardzo pomagają, a poza tym: pestki z dyni, słonecznika lub siemię lniane),
- produkty bogate w wit. B6: warzywa strączkowe, warzywa zielone, jaja, chude mięso, ryby i wspomniane orzechy.
COŚ KWAŚNEGO! Wiele kobiet poleca zjedzenie czegoś kwaśnego na nudności − plasterek cytryny do pożucia przez kilka minut, połówka grejpfruta.
Aleksandra Chojnowska kontynuuje:
“Niestety – w tym wyjątkowym czasie, nie tylko produkty spożywcze mogą powodować mdłości w ciąży. Bywa, że również zapachy (nawet te, które wcześniej bardzo lubiłaś!) z dnia na dzień stają się drażniące i wywołują odruch wymiotny. Jeśli charakterystyczny aromat świeżych cytrusów sprawia Ci dyskomfort, przygotuj napar z cytryny. Zalej wrzątkiem kilka plasterków umytego wcześniej owocu i odczekaj parę minut. Zapach naparu nie powinien być aż tak intensywny, dlatego może pomóc na mdłości w ciąży.
Kiedy uznasz, że napary z cytryn lub imbiru przynoszą ulgę w dolegliwościach, możesz po nie sięgać na zmianę – warto jednak zachować umiar w przypadku drugiego produktu.
Pamiętaj, by wszelkie sposoby na mdłości w ciąży konsultować wcześniej z lekarzem, ponieważ w ciągu tych dziewięciu miesięcy, zmienia się nie tylko Twoje ciało, ale cały organizm. Może się okazać, że pojawi się u Ciebie alergia na produkt, który dotąd Cię nie uczulał”.
Sprawdź tabletki z witaminą B.
Jakich produktów unikać?
- ostrych przypraw do dań,
- smażonych potraw,
- glutaminianu sodu i produktów przetworzonych (a już szczególnie wszelkich fast foodów).
Jeżeli jesteś ciekawa, czego jeszcze lepiej unikać w ciąży, zachęcam Cię do lektury mojego artykułu: Czego nie jeść w ciąży? Lista zakazanych produktów
Nudności w ciąży − co pomaga?
To, co pomaga na mdłości w ciąży, to także relaks i zwalczenie stresu. Dlatego też pomyśl o rzeczach, które mogą sprawić Ci przyjemność i odciągnąć myśli od wszelkich trosk i niepokojów. Pamiętaj, spokojna mama to zdrowa mama! A co zrobić, żeby się odprężyć?
Aromaterapia
Kojące mogą okazać się olejki z lawendy i eukaliptusa. Wystarczy kilka kropel dodanych do kąpieli lub kominka aromaterapeutycznego (proponuję, żebyś w ciąży zmniejszyła dawki sugerowane na opakowaniach. W przeciwnym razie mogą wywołać skutek odwrotny od zamierzonego).
Relaks na świeżym powietrzu
Przebywanie z dala od wszystkich miejskich zapachów: perfum, spalin, proszków, jedzenia to nie tylko świetny sposób na dotlenienie organizmu, ale także na uspokojenie żołądka. Leśne krajobrazy pozwolą Ci zapomnieć o pośpiechu i dźwiękach miasta. A wiadomo, spacery podczas ciąży – bardziej niż wskazane!
Apteczne suplementy
Aleksandra Chojnowska pisze:
„Każda ciąża jest inna, dlatego to, co pomaga jednej mamie, niekoniecznie musi przynosić ulgę innym ciężarnym. Jeśli wszystkie domowe sposoby na mdłości w ciąży okażą się nieskuteczne, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego. Może zalecić Ci leki przeciwwymiotne lub specjalne preparaty dla kobiet w ciąży w postaci suplementów, np. tabletki Prevomit. Zawierają wyciąg z kłącza imbiru, witaminy z grupy B oraz kwas foliowy – niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu.
Jeśli łykanie tabletek powoduje u Ciebie odruch wymiotny, zamiast nich zastosuj gumy do żucia Pregna Vomi. W ich składzie również znajdziesz ekstrakt z imbiru i witaminę B6. Wzbogacone są także w magnez, co pomaga uzupełniać ciążowe niedobory tego pierwiastka”.
Poranne mdłości w ciąży – kiedy się kończą?
Aleksandra Chojnowska podsumowuje:
„Wiele przyszłych mam odczuwających nudności, już na początku pierwszego trymestru zastanawia się, kiedy mijają mdłości w ciąży. Najczęściej dolegliwości ustępują wraz z rozpoczęciem drugiego trymestru. Jeśli jednak męczą Cię częste wymioty, nie musisz odliczać dni – wypróbuj domowe sposoby lub poproś lekarza prowadzącego ciążę o pomoc. Gdy nudności będą nieco mniejsze, z pewnością poprawi się Twój stan fizyczny i psychiczny”.