Czy można pić rumianek w ciąży? Na jakie dolegliwości pomaga?

30. 9. 2021 · 5 minut czytania

Rumianek w ciąży jest powszechnie stosowany na wiele dolegliwości. Uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych ziół, które nie zagraża rozwojowi dziecka. Czy tak jest w istocie?

Michał Mazik
Michał Mazik
Czy można pić rumianek w ciąży? Na jakie dolegliwości pomaga?

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to jedna z najbardziej wartościowych roślin leczniczych. Jednocześnie jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. Zachodzi więc pytanie: czy w ciąży można pić rumianek? Na jakie dolegliwości pomaga? Odpowiadamy!

Rumianek pospolity – krótko o surowcu zielarskim

Rumianek pospolity to roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Występuje powszechnie także w Polsce. Surowiec zielarski zbiera się zarówno z miejsc naturalnych, jak i upraw. Do celów leczniczych pozyskuje się koszyczki kwiatowe, świeżo rozkwitłe. Są suszone w miejscach naturalnych, przewiewnych, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C. Lepiej nie zbierać ich samemu, gdyż łatwo można pomylić je z innymi gatunkami: spokrewnionymi, ale niekoniecznie bezpiecznymi.

Dowiedz się więcej na temat przyjmowania ziół w ciąży.

Ważne! Chociaż odpowiedź na pytanie: czy w ciąży można pić rumianek jest twierdząca, stosowanie tego zioła leczniczego warto na wszelki wypadek skonsultować z lekarzem. Ten etap życia rządzi się własnymi prawami. Każda roślina, nawet uznana za w pełni bezpieczną, może zadziałać specyficznie na konkretny organizm.

Justyna Dystrych dodaje: 

„Ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka, dr n. med. Marzena Jurczak Czaplicka, w  dla portalu mamotoja.pl radziła zachować ostrożność w piciu rumianku w ciąży. To zioło może zaburzać pracę serca u płodu. Poza tym istnieje ryzyko reakcji alergicznej, nasilenia mdłości, a także przedwczesnego porodu”.

Właściwości lecznicze rumianku stosowanego nie tylko w ciąży

Rumianek ma szereg dobroczynnych właściwości leczniczych, które determinują potencjalne zastosowanie. Zawiera do 1,5% olejku eterycznego w skład którego wchodzi m.in. chamazulen. Ponadto jest bogaty w: flawonoidy, kumaryny, cholinę, związki śluzowe, witaminę C i spiroeter.

Poznaj zastosowanie rumianku w kosmetyce.

rumianek w ciąży ile razy dziennie

Najważniejsze działania rumianku pospolitego:

  • Przeciwzapalne;
  • Odkażające;
  • Przeciwskurczowe;
  • Przeciwobrzękowe;
  • Przeciwalergiczne;
  • Uspokajające;
  • Lekko przeczyszczające;
  • Lekko żółciopędne;
  • Przeciwbakteryjne;
  • Powodujące szybsze gojenie ran.

Poznaj różne preparaty ziołowe lecznicze i ich właściwości.

Na co pomaga rumianek podczas ciąży?

Ze względu na opisane powyżej dobroczynne działanie rumianek pomaga również na wiele dolegliwości towarzyszących kobietom w ciąży. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  • Rumianek na zgagę w ciąży – polecane jest picie naparów lub przyjmowanie suplementów. Działa m.in. osłonowo i zmniejsza kwasowość.
  • Rumianek w ciąży na zaparcia – roślina pobudza jelita do efektywniejszej pracy. Najlepiej pić w tym celu napary lub przyjmować suplementy. Poznaj inne sposoby na zaparcia w ciąży.
  • Rumianek na hemoroidy w ciąży – stosowany jako dodatek do kąpieli, podmywania. Przyśpiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie.
  • Rumianek na ból gardła w ciąży – zwalcza infekcje. W celach prozdrowotnych zaleca się picie herbatek i płukanie gardła naparami. Sprawdź również, jak leczyć przeziębienie w ciąży.
  • Rumianek na zapalenie dziąseł w ciąży - zwalcza stan zapalny, ogranicza ryzyko powstawania ran, działa gojąco i regeneracyjnie. By zmniejszyć dolegliwość, przygotowuje się napar i płucze nim jamę ustną. Dowiedz się, jak leczyć ból zęba w ciąży.
rumianek na ból gardła w ciąży
  • Rumianek do podmywania w ciąży – stosuje się go przeciw stanom zapalnym i drobnoustrojom. Najczęściej sięga się po niego w celu leczenia zapalenia pęcherza moczowego; to częsta dolegliwość, z którą borykają się kobiety w ciąży. Działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. W aptece dostępne są m.in. płyny do higieny intymnej z rumiankiem.
  • Rumianek na skurcze i stany zapalne żołądka w ciąży - w tym wypadku znaczenie mają właściwości rozkurczające, a także lekkie przyspieszenie trawienia. Stosuje się napary i suplementy.
  • Rumianek na mdłości w ciąży – podobnie jak imbir hamuje nieprzyjemne uczucie towarzyszące przyszłym mamom najczęściej po przebudzeni, zmniejsza też wymioty. Poleca się picie naparu lub przyjmowanie produktów aptecznych. Sprawdź również leki na nudności w ciąży.
  • Rumianek na obrzęki w ciąży - usprawnia układ krwionośny i ogranicza odkładanie się płynów powodujących obrzęki. Najskuteczniejsze jest dodawanie kilku kropel olejku rumiankowego do kąpieli.
  • Rumianek na uspokojenie – napar działa lekko uspokajająco i poprawia nastrój.

Nasiadówki z rumianku w ciąży

Justyna Dystrych uzupełnia:

Nasiadówki z rumianku w ciąży to często stosowany, domowy sposób na łagodzenie objawów infekcji intymnych (np. zapalenia pęcherza moczowego lub pochwy). Przygotowanie takiego zabiegu jest bardzo proste.

  • Podgrzej wodę do temperatury 36-38°C i przelej ją do odpowiednio dużej miski – takiej, abyś mogła w niej wygodnie usiąść.
  • Do wody dodaj 2 szklanki naparu z rumianku oraz szklankę naparu z kory dębu. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej, możesz zapytać w aptece o wyciąg z odmiany rumianku pozbawionej głównego (a według niektórych jedynego) alergenu - anthecutolidu.
  • Posiedź w mieszance 15-20 minut.
  • Nasiadówkę wykonuj 2-3 razy dziennie.

Pamiętaj, że infekcji intymnych w ciąży nie wolno ignorować! Jeśli objawy nie ustępują, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Według dr Jurczak Czaplickiej dolegliwości w czasie choroby w ciąży możesz łagodzić domowymi sposobami, a podwyższoną temperaturę zbijać paracetamolem, ale nie dłużej niż 2-3 dni".

Rumianek do picia w ciąży – jak z niego korzystać?

Rumianek przygotowuje się jak herbatkę. Najlepiej parzyć susz w formie naparu. 2 łyżki surowca zalewa się wrzątkiem, trzyma pod przykryciem, a stosuje po wystygnięciu. Można używać także „gotowych” herbatek, saszetek lub suplementów diety.

  • Rumianek stosuje się nie tylko profilaktycznie, ale przede wszystkim na konkretne dolegliwości (opisane poniżej).
  • Przyjmuje się go wewnętrznie (napary) i zewnętrznie (okłady, płukanki, dodatki do kąpieli, dermokosmetyki).
  • Rumianek zaleca się stosować jako kosmetyk. Zastępuje produkty, które mogłyby być szkodliwie dla rozwijającego się płodu.
rumianek w ciąży na zaparcia

Rumianek w ciąży – ile razy dziennie można go pić?

Rumianek poza ciążą można pić przez dłuższy czas nawet po 3 szklanki dziennie. Natomiast optymalna dawka dla kobiet w ciąży to maksymalnie jedna szklanka. Napar można pić na raty po 1/3 szklanki, np. rano, po południu i wieczorem.

Czy pić rumianek w ciąży – podsumowanie

Rumianek jest jednym z najważniejszych ziół, z którego poleca się korzystać kobietom w ciąży. Zastępuje potrzebę zastosowania silniejszych, ale i mniej bezpiecznych środków. Jednocześnie wciąż do tematu należy podchodzić ostrożnie: stosować niewielkie dawki, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

  1. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
  2. B-E van Wyk, M. Wink; Rośliny lecznicze świata; Wrocław 2004; MedPharm Polska.

 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice