Migrena u mężczyzn − czy przyczyną może być poziom estrogenów?

9. 11. 2018 · 3 minuty czytania

Choć migrena trzykrotnie częściej zdarza się u kobiet, cierpią na nią również mężczyźni. Z czego wynika przewlekły ból głowy? Jak się przed nim bronić? Czego unikać? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Migrena u mężczyzn − czy przyczyną może być poziom estrogenów?

Mimo licznych badań, migrena nadal stanowi duże wyzwanie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Migrena 3-krotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Niedawno w Holandii przeprowadzono jednak badanie, w którym naukowcy zwrócili uwagę na poziom hormonów płciowych u pacjentów. To rzuca nowe światło na problem migreny u mężczyzn. Jak rozpoznać migrenę? Co ją wywołuje?  Migrena a hormony – czy to ma jakiś związek?

Jak rozpoznać migrenę?

Migrena należy do grupy pierwotnych bólów głowy. To znaczy, że nie wynika ona z żadnej innej choroby. Migrenowe bóle głowy mają charakter napadowy i najczęściej pojawiają się nagle. Poza bólem głowy, możesz doświadczać również dodatkowych symptomów w postaci tak zwanej aury. Pojawia się ona zwykle tuż przed rozpoczęciem bólu migrenowego. Aura migrenowa to najczęściej zaburzenia widzenia, zawroty głowy, nudności i wymioty, uczucie drętwienia twarzy czy problemy z mową. Co ważne, objawy te całkowicie ustępują tuż przed lub na samym początku bólu głowy.

Sprawdź też, po czym poznać migrenę.

Migrena u mężczyzn - jak rozpoznać

Cechy charakterystyczne migrenowego bólu głowy:

  • ból pojawia się nagle, czasem poprzedza go tak zwana „aura migrenowa”
  • ból trwa od 4 do nawet 72 godzin
  • ból ma charakter narastający
  • ból jest najczęściej jednostronny
  • ból zwykle pojawia się w okolicy oka lub skroni, następnie obejmuje coraz większy obszar głowy
  • ból ma charakter pulsujący i nasila się przy nawet niewielkiej aktywności fizycznej
  • ból migrenowy szybko narasta, dużo wolniej ustępuje

 

Co wywołuje migrenę?

Zastanawiasz się, od czego jest migrena? Wśród najczęstszych winowajców wymienia się stres, brak snu, czerwone wino czy gwałtowne zmiany pogody. Niestety, mimo wielu badań nad migreną, nadal nie wiadomo dokładnie, skąd się ona bierze i co ją wywołuje.

Jedną z prawdopodobnych przyczyn migrenowych bólów głowy są wahania hormonów płciowych, które mogą sprawić, że jesteś bardziej podatny na rozwój migreny. Większość dotychczas przeprowadzonych badań dotyczy zależności pomiędzy poziomem hormonów płciowych a bólem głowy u kobiet. Jedno z takich badań przeprowadziła dr Jelena Pavlović z Albert Einstein College of Medicine w Bronksie, w którym zaobserwowano, że u kobiet cierpiących na migrenę w okresie okołomiesiączkowym tuż przed miesiączką dochodzi do większego i szybszego spadku estrogenów w porównaniu z kobietami bez migreny. To pozwala na wniosek, że spadek poziomu żeńskich hormonów płciowych może zwiększać podatność pacjentki na rozwój migrenowego bólu głowy.

Sprawdź też, czym jest migrena z aurą.

Migrena u mężczyzn - co wywołuje

Badania nad migreną u mężczyzn

A jak to jest u mężczyzn? Czy migrena u mężczyzn zależy od hormonów? W niedawno przeprowadzonym badaniu, neurolog i badacz problemu bólu głowy, dr W.P.J. (Ron) van Oosterhout z Leiden University Medical Center w Rotterdamie, dowiódł związku pomiędzy poziomem estrogenów a migreną u mężczyzn. Holenderski neurolog analizował poziomy hormonów płciowych u 17 dorosłych mężczyzn, którzy cierpią na migrenowe bóle głowy. Grupę kontrolna stanowiło 22 zdrowych mężczyzn bez migreny w podobnym wieku i o podobnym wskaźniku BMI. Wynik badania pokazał, że u pacjentów z migreną poziom estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego) był wyższy, a poziom testosteronu był podobny w porównaniu z mężczyznami bez migreny. Dr Oosterhout sugeruje, że wyższy poziom estradiolu, a tym samym niższy współczynnik testosteronu do estradiolu, może sprawić, że mężczyzna jest bardziej podatny na rozwój migrenowego bólu głowy.

Sprawdź też leki przeciwbólowe.

Migrena u mężczyzn - badania

 

Badanie to stanowi jednak tylko początek analizy zależności poziomu hormonów płciowych z występowaniem migreny u mężczyzn.  Potrzebne są dalsze badania, które wykażą te zależności, co może dać nadzieje na nowe formy leczenia.

Migrena to niewątpliwie bardzo złożony problem o wieloczynnikowym podłożu. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, napadowy ból głowy bardzo utrudnia codziennie funkcjonowanie i praktycznie eliminuje ich z normalnego życia na czas trwania bólu głowy. Kolejne badania dają pacjentom nadzieję na nowe metody terapii.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora