Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny, leczenie, domowe sposoby. Sprawdź, jak zapobiegać tej przykrej dolegliwości!

26. 5. 2022 · 6 minut czytania

Moczenie nocne u dorosłych to dość rzadka dolegliwość, ale można ją skutecznie leczyć. Podpowiadamy, co zrobić w razie niekontrolowanego oddawania moczu w czasie snu.

Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny, leczenie, domowe sposoby. Sprawdź, jak zapobiegać tej przykrej dolegliwości!

Obudzenie się rano w mokrej bieliźnie i pościeli to okropne przeżycie. Natychmiast pojawia się zażenowanie i lęk, a jeśli wpadka nie zdarzyła się pierwszy raz, w głowie zapala się ostrzegawcza lampka: „Co ze mną nie tak?”. Chociaż moczenie nocne u dorosłych to dla wielu pacjentów temat tabu, warto przerwać milczenie i skorzystać ze skutecznych metod leczenia.

Czym jest moczenie nocne u dorosłych?

Moczenie nocne u dorosłych (nocna enureza, NE) to mimowolne oddanie moczu w czasie snu. Najczęściej ma charakter wtórny (tzn. występuje jakiś czas po opanowaniu kontroli nad pęcherzem, czyli okresie „suchym”) i według różnych źródeł zmaga się z nim 0,5-2,3% dorosłych.

 

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny problemu

Wśród najczęstszych przyczyn moczenia nocnego u dorosłych Patricio C. Gargollo z Kliniki Mayo wymienia:

  • niedrożność dróg moczowych (np. z powodu kamienia nerkowego lub w pęcherzu),
  • zbyt mała pojemność pęcherza,
  • zwiększona aktywność nerwów,
  • cukrzyca,
  • zakażenia układu moczowego,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • zaburzenia neurologiczne.

Oprócz przyczyn, które dotyczą obydwu płci, u panów za moczenie nocne może odpowiadać powiększona prostata. Poza tym po wyjątkowo stresujących, traumatycznych i trudnych sytuacjach może pojawić się moczenie nocne u dorosłych na tle nerwowym (sprawdź ziołowe tabletki na stres). Wśród tego rodzaju przyczyn wymienia się śmierć bliskiej osoby, rozwód oraz utratę pracy (przeczytaj artykuł o tym,

Jak podejść do tej dolegliwości? Z jednej strony jeśli masz problem z mimowolnym oddawaniem moczu w czasie snu (niezależnie od tego, czy jesteś pod wpływem silnego stresu, czy nie), nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Nocna enureza w końcu stanie się dla Ciebie źródłem lęków oraz wycofania z życia towarzyskiego i seksualnego, co może zrujnować Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne (przeczytaj o tym, jak radzić sobie ze stresem).

Z drugiej strony jednorazowe moczenie nocne u dorosłych nie musi być powodem do wizyty u specjalisty. Mimowolna mikcja w nocy zdarza się np. po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu lub przyjęciu mocnych leków nasennych. Wtedy sen okazuje się zbyt głęboki, aby potrzeba oddania moczu spowodowała wybudzenie. Po takim incydencie uważnie obserwuj swój organizm. Jednak każdy następny przypadek niekontrolowanego oddania moczu w czasie snu powinien zostać zdiagnozowany i w razie potrzeby odpowiednio leczony.

jednorazowe moczenie nocne u dorosłych

Moczenie nocne u mężczyzn w świetle najnowszych badań

Inkontynencja najczęściej dotyka kobiety, więc do tej pory w naukowych opracowaniach tego zagadnienia często brakowało szczegółowych danych dotyczących mężczyzn. W sierpniu 2020 r. grupa badaczy opublikowała wyniki eksperymentu przeprowadzonego na 43 pacjentach płci męskiej w latach 2017-2019.

  • Ponad połowa mężczyzn miała 50-70 lat oraz BMI powyżej 24, czyli w górnej granicy normy oraz zbyt wysokie. Wielu z nich częściej niż 10 razy w ciągu 30 dni sięgało po używki (39,5% po papierosy, 18,6% po alkohol).
  • U większości badanych (88,4%) występowały choroby współistniejące: nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca, hiperurykemia i choroby serca. Poza tym 13,6% mężczyzn zostało poddanych zabiegom chirurgicznym prostaty – 7% radykalnej prostatektomii, a 4,6% TURP (przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego).
  • Czynnikiem predysponującym do wystąpienia NE były również choroby neurodegeneracyjne, które stwierdzono u 16,3% badanych (np. zawał mózgu, choroba Alzheimera oraz Parkinsona, zapalenie mózgu, zanik móżdżku). Biorąc pod uwagę, że w eksperymencie nie brali udziału mężczyźni z upośledzonymi zdolnościami poznawczymi, wskaźnik ten u seniorów i osób trwale unieruchomionych może być znacznie wyższy.

Jednak najbardziej niepokojący wydaje się stopień objęcia specjalistyczną opieką medyczną mężczyzn z moczeniem nocnym. Mimo że aż 79,1% pacjentów przyjmowało leki na różnedolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, np. α-blokery, inhibitory 5α-reduktazy oraz leki przeciwmuskarynowe (samodzielnie lub skojarzonych), prawie połowa nigdy nie skonsultowała moczenia nocnego z urologiem!

Dowiedz się więcej w artykule: „Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie. Poznaj domowe sposoby i ćwiczenia oraz dyskretną bieliznę chłonną!”.

Diagnostyka NE

Do kogo trzeba się zwrócić w przypadku nocnego moczenia? Do urologa, ginekologa lub neurologa. W celu ustalenia przyczyn nocnej enurezy lekarz wykona następujące testy:

  • badanie fizykalne,
  • badanie moczu z posiewem,
  • USG jamy brzusznej,
  • badania krwi pod kątem parametrów nerkowych, glukozy i poziomu elektrolitów,
  • ocenę neurologiczną,
  • specjalistyczne badania urologiczne.
nocne moczenie u dorosłego

Jak sobie radzić z moczeniem nocnym? Domowe sposoby

Niezależnie od wieku mężczyźni zmagający się z moczeniem nocnym nie muszą martwić się o czystość ubrań, pościeli i materaca czy rezygnować z aktywności seksualnej w obawie przed wstydliwą nocną wpadką. Leczenie warto wspomóc zastosowaniem specjalistycznych produktów chłonnych oraz innymi domowymi sposobami.

Najważniejsze wskazówki

Najprostszym rozwiązaniem dla mężczyzn z lekkim nietrzymaniem moczu (również w nocy) są środki absorpcyjne takie jak czarne wkładki Tena Men Extra Light o grubości tylko 3 mm czy nieco bardziej chłonne Tena Men Light. Aktywnym panom na pewno przypadną do gustu bardzo dyskretne majtki chłonne z systemem neutralizacji przykrych zapachów, które wyglądają jak zwykła bielizna (np. Tena Men Pants Plus z serii Active Fit w kolorze granatowym albo Tena Pants Proskin w kolorze białym przeznaczone zarówno dla panów, jak i pań). W przypadku trwale unieruchomionych seniorów i osób z obniżonymi zdolnościami poznawczymi najlepiej sprawdzą się pieluchomajtki, chociażby Tena Slip Plus albo Tena Slip Proskin Super.

Ponadto warto zrezygnować przed snem ze spożywania produktów moczopędnych oraz wypijania dużej ilości płynów, alkoholu i napojów gazowanych. Ogromną pomocą jest również dbanie o dietę bogatą w błonnik, zrzucenie nadmiarowych kilogramów i zerwanie z paleniem tytoniu.

Zioła na nocne moczenie u dorosłych?

Według dr n. med. Roberta Drawczyka leki ziołowe na nietrzymanie moczu w nocy nie są skuteczne, a niektóre wręcz nasilają problem. Jedyny rodzaj NE, w którym mogą się sprawdzić, to dolegliwość o podłożu stresowym. Jednak większość wywarów z ziół o działaniu uspokajającym (np. rumianek, melisa, chmiel czy kozłek lekarski) ma również właściwości moczopędne! Jeśli więc chcesz zastosować zioła na moczenie nocne u dorosłych, wybierz formę aromaterapii. Ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego lub skropienie nim poduszki pomoże Ci się wyciszyć, uspokoić i zasnąć.

Sprawdź artykuł: „Zioła na nietrzymanie moczu - jak przeciwdziałać problemowi naturalnymi sposobami?”.

domowe sposoby na moczenie nocne u mężczyzn

Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby zmniejszyć problem nocnego moczenia?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy (ich systematyczne napinanie i rozluźnianie) zwiększa objętość włókien mięśniowych i kontrolę nad oddawaniem moczu. Innym sposobem jest zastosowanie alarmu wybudzeniowego – urządzenia z czujnikiem, który uruchamia sygnał dźwiękowy, gdy tylko na bieliźnie pojawi się wilgoć. Dzięki temu nie zmoczysz zbytnio łóżka (zwłaszcza gdy stosujesz wkładki anatomiczne albo bieliznę chłonną) i zdążysz pójść do łazienki. Twój organizm po jakimś czasie przyzwyczai się do nowej rutyny i zacznie wybudzać przed alarmem.

Masz problem z moczeniem się w nocy? Wybierz leczenie, a nie milczenie!

Najlepszym sposobem na nocne moczenie jest wizyta u lekarza, a następnie ścisłe stosowanie się do jego wskazówek – zmiana stylu życia, wykonywanie ćwiczeń, przyjmowanie leków i noszenie środków chłonnych. Przemilczanie problemu sprawi, że moczenie nocne zmieni się w traumę, która wykluczy Cię z życia!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice