Zioła na nietrzymanie moczu – jak przeciwdziałać problemowi naturalnymi sposobami?

23. 2. 2021 · 4 minuty czytania
Zioła na nietrzymanie moczu mogą pomóc w pozbyciu się uporczywego i kłopotliwego problemu. Które gatunki warto wykorzystać? Jak sporządzać z nich naturalne skuteczne leki?
Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła na nietrzymanie moczu – jak przeciwdziałać problemowi naturalnymi sposobami?

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który jest często zamiatany pod dywan. Jak łatwo można się domyśleć, w ten sposób niczego się nie rozwiąże, tylko spotęguje objawy. Uciążliwa i niekomfortowa dolegliwość będzie pojawiała się coraz częściej. Jak jej zaradzić? W sukurs przychodzi sama natura i ziołolecznictwo. Jakie zioła na nietrzymanie moczu stosować?

Nietrzymanie moczu – kto jest w grupie ryzyka?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) dotyka różnych grup społecznych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ryzyko wystąpienia wzrasta u kobiet w ciąży i po porodzie,  osób starszych, a także mężczyzn borykających się z problemami z prostatą. Według statystyk z dolegliwością zmaga się ok. 10% kobiet po trzydziestce. Niezależnie od sytuacji nie powinno się bagatelizować schorzenia. Na szczęście w aptekach dostępne są różne leki i tabletki na nietrzymanie moczu. Należy regularnie wykonywać badania, by wykluczyć współistniejące choroby. Ponadto z nietrzymaniem moczu można walczyć poprzez ćwiczenia fizyczne, odpowiednią dietę i stosowanie ziół. Najlepszy efekt daje połączenie wszystkich tych metod.

    Skutecznie zioła na nietrzymanie moczu – jak działają?

    Zioła na nietrzymanie moczu działają na kilku obszarach. Przede wszystkim mają właściwości moczopędne. Ich stosowanie wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie. To pewien dyskomfort, niestety konieczny, by zachować większą kontrolę nad mikcją.  W ten sposób unika się silnego parcia na pęcherz i mimowolnego oddawania moczu. A przy okazji organizm oczyszcza się z toksycznych związków. Pośrednio zioła mogą wpływać na lepszą pracę mięśni, redukcję wagi (jedną z przyczyn nietrzymania moczu) i lepszą przemianę materii.

    ziołolecznictwo na nietrzymanie moczu

    Najlepsze zioła na nietrzymanie moczu

    • Ziele i korzeń pokrzywy (Urtica dioica) – warto je spożywać w formie naparów (ziele) i odwarów (korzenie), np. szklankę dziennie rozłożoną na 2-3 „raty”. Napar zaparza się jak herbatę, odwar trzeba gotować przez 10-15 minut. Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne i oczyszcza organizm z toksyn. Jednocześnie ogranicza ryzyko infekcji. Preparaty z tego zioła (m.in. herbatki z pokrzywy,  Tylko Natura Pokrzywa Fix, suplement diety, zioła do zaparzania) podaje się mężczyznom w trakcie leczenia dolegliwości związanych z prostatą. Zmniejszają bolesność i ułatwiają oddawanie moczu. Roślina lecznicza jest bogatym źródłem związków aktywnie czynnych obejmujących polifenole, triterpeny, sterole, flawonoidy oraz lektyny.
    • Ziele i korzeń mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) – zasada stosowania tego zioła jest podobna jak w przypadku pokrzywy. Obie rośliny można stosować naprzemianlegle lub w mieszance. Mniszek zalicza się do popularnych naturalnych leków medycyny chińskiej. Ma działanie moczopędne i oczyszczające. Zawiera m.in. saponiny, fenole, triterpeny, taniny, fitosterole i antranoidy, czyli grupy związków, które pomagają zwalczać drobnoustroje. Mniszek lekarski w postaci suplementów diety to wygodna forma przygotowania naparu.
    • Kwiaty lipy (Tillia) – to surowiec znany głównie z napotnego i przeciwgorączkowego działania. W rzeczywistości jest to uniwersalny, naturalny lek moczopędny, zwalczający bakterie i grzyby. Zaleca się pić go w formie naparów.
    naturalne sposoby na nietrzymanie moczu - kwiat lipy

     

    • Zielona herbata (Camellia sinensis) – silny środek moczopędny, wspomagający usuwanie toksyn z organizmu, często stosowany w diecie odchudzającej. Przywraca naturalną równowagę bakterii w układzie pokarmowym. Działa bakteriobójczo. Dawniej zieloną herbatę stosowano do odkażania miejsc intymnych. Ogranicza problem z nietrzymaniem moczu, a przy okazji dba o skórę. Można ją pić tradycyjnie lub liście dodawać do kąpieli. Zieloną herbatę w postaci kapsułek również można przyjmować.
    • Owoce żurawiny (Vaccinium macrocarpon) – warto traktować je jako dodatek. Nie zwalczają bezpośrednio schorzenia, ale ich spożywanie czy picie soku zapobiega zakażeniom dróg moczowych i pęcherza. W rezultacie żurawina zwalcza jedną z przyczyn nietrzymania moczu – nawracające infekcje. Zawiera m.in. proantocyjanidyny, które utrudniają przenikanie bakterii coli do pęcherza. Związki zapobiegają więc bólom podbrzusza, pieczeniu i zmniejszają uczucie parcia. Z korzystnych właściwości tej rośliny możesz skorzystać, sięgając po suplement diety Żurawina Dr. Max lub sok z żurawiny, np. Oleofarm ŻuraVital Sok z Żurawiny 100%.

    Poza stosowaniem ziół warto zadbać o dietę. Należy spożywać dużo warzyw i owoców. Szczególnie cenne są ogórki, które m.in. wzmacniają elastyczność tkanki łącznej pęcherza oraz pestki dyni ograniczające ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z prostatą.

    Zioła na nietrzymanie moczu u kobiet w ciąży i matek karmiących

    Zioła na nietrzymanie moczu u mężczyzn i kobiet stosuje się podobnie. Dotyczy to doboru gatunków i sposobu kuracji. Wyjątkiem jest ciąża i karmienie piersią. W tym przypadku rośliny lecznicze trzeba dobierać ostrożniej. Przykładowo pokrzywę można pić (jest nawet wskazana), ale nie w nadmiarze, gdyż może spowodować odwodnienie organizmu. Warto wcześniej skonsultować się na wszelki wypadek z lekarzem.

    zioła na nietrzymanie moczu - żurawnina

     

    Dowiedź się więcej na temat nietrzymania moczu po porodzie.

    Nietrzymanie moczu a zioła – podsumowanie

    Zioła na nietrzymanie moczu pomagają rozwiązać palący i dość drażliwy problem. W dbaniu o prawidłową mikcję szczególnie cenna jest profilaktyka, czyli zapobiegawcze stosowanie powyższych ziół. W przypadku nawrotów schorzenia należy wybrać się do lekarza, a rośliny lecznicze potraktować jako wsparcie zaleconej kuracji.

     

    Źródła:

    1. Purc D.; Rasała A.; Metody leczenia nietrzymania moczu; 2015; European Journal of Medical Technologies; 3(8): 29-38.
    2. Adamczuk J.; Kraczkowski J. J.;  Robak J. M.; Żurawska vel Dziurawiec K.; Czy nietrzymanie moczu to choroba cywilizacyjna?; 2011; Problemy Higieny i Epidemiologii; 92(3): 382-386.
    3. Lis B.; Grabek-Lejko D.; Mniszek lekarski (Taraxum officinale) – potencjalne właściwości prozdrowotne; 3/2016; Nauka Przyroda Technologie; str.: 1-15.
    4. Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice