Urodynamika - badanie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Co to jest?
Urodynamika to badanie, które zleca się osobom z problemami związanymi z funkcjonowaniem cewki moczowej i pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Urodynamika to dział badań urologicznych, który zajmuje się czynnością dolnego odcinka dróg moczowych. Badanie urodynamiczne zleca specjalista urolog przy podejrzeniu u pacjenta problemów z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego czy cewki moczowej. Zobacz, na czym polega badanie i kiedy się mu poddać.
Co to jest urodynamika?
Badanie urodynamiczne pozwala na dokładną ocenę tego, jak u pacjenta funkcjonuje pęcherz moczowy i cewka moczowa. Istnieje wiele zaburzeń, między innymi nietrzymanie moczu, naglące parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu, które stanowią dla pacjentów ogromny problem. Jednym ze sposobów diagnozowania tych dolegliwości jest wykonanie badania urodynamicznego.
Sprawdź też, jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn.
Na czym polega badanie urodynamiczne?
Badanie urodynamiczne polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego i odbytu cewników, które dokonują pomiarów ciśnień. Pacjent do badania musi rozebrać się od pasa w dół, po czym lekarz używając środka miejscowo znieczulającego wprowadza cewnik przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, drugi natomiast wprowadza do kanału odbytu.
Pierwszy z cewników mierzy ciśnienie w pęcherzu moczowym, drugi w jamie brzusznej. Badanie odbywa się w przeważającej części na specjalnym fotelu, co zapewnia pacjentowi komfort i wygodę. Po wstępnym pomiarze lekarz prosi pacjenta, żeby opróżnił pęcherz, co pozwala na pomiar przepływu moczu i ciśnienia w pęcherzu. Po opróżnieniu pęcherza lekarz usuwa cewniki i badanie dobiega końca.
Pacjenci często pytają, ile trwa badanie urodynamiczne? Cała procedura nie trwa dłużej niż 40 − 50 minut, może jednak wymagać wykonania kilku pomiarów w trakcie jednej sesji.
Sprawdź też, jak leczyć infekcje układu moczowego.
Jak przygotować się do badania urodynamicznego?
Przede wszystkim − nie stresuj się badaniem! Jest ono bezbolesne, choć może sprawiać lekki dyskomfort. Dzień przed badaniem jedz tylko lekkie posiłki i pij niegazowane napoje. Wieczorem przed badaniem wykonaj lewatywę lub zastosuj czopek glicerynowy, żeby oczyścić końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Rano w dniu badania oddaj mocz i stolec, zjedz też lekkie śniadanie i wypij około 500 ml niegazowanego płynu.
Na badanie zgłoś się z wypełnionym pęcherzem, najlepiej nie oddawaj moczu na około 4 godziny przed badaniem urodynamicznym.
Jakie badania wykonać przed badaniem urodynamicznym?
Urolog przed badaniem urodynamicznym zleca pacjentowi następujące badania:
- badanie ogólne moczu
- badanie bakteriologiczne moczu, czyli posiew
- badania laboratoryjne z krwi – mocznik, kreatynina, kwas moczowy
Wskazane jest również wykonanie badania ultrasonograficznego układu moczowego przy możliwie wypełnionym pęcherzu moczowym. Jeśli kiedykolwiek wcześniej miałeś wykonywane badania urodynamiczne, zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań. Pamiętaj także, żeby mieć ze sobą listę aktualnie przyjmowanych przez Ciebie leków.
Sprawdź też leki i tabletki na zapalenie pęcherza.
Przeciwwskazania do badania urodynamicznego
Do przeciwwskazań do wykonywania badania urodynamicznego należą między innymi:
- aktywna infekcja układu moczowego
- krwiomocz
- miesiączka
- podejrzenie guza w pęcherzu moczowym
- kamica pęcherza moczowego
- obecność cewników w moczowodach
- brak współpracy z pacjentem
Sprawdź też, jaki powinien być kolor moczu.
Czy badanie urodynamiczne może mieć powikłania?
Jak każda procedura medyczna, również urodynamika związana jest z ryzykiem powikłań. Najczęstszym powikłaniem badania urodynamicznego jest zakażenie dróg moczowych, dlatego po badaniu zadbaj o wypicie dużej ilości płynów.
Mimo tego, że badanie urodynamiczne nie jest zbyt komfortowe dla pacjenta, zupełnie się go nie obawiaj. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się pytać − urolog na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje obawy związane z badaniem.