Nieżyt nosa. Leczenie domowymi sposobami może być skuteczne!

11. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Inhalacje, olejki eteryczne, płukanie nosa roztworem NaCl – to tylko niektóre domowe sposoby leczenia kataru. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się nieżytu nosa. Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Nieżyt nosa. Leczenie domowymi sposobami może być skuteczne!

Nieżyt nosa, który popularnie nazywa się katarem, możesz złagodzić także domowymi sposobami. To, w jaki sposób leczyć nieżyt nosa zależy od przyczyny choroby. Zobacz, co wziąć przy nieżycie nosa i alergicznym nieżycie nosa. Jakie domowe sposoby pomogą Ci w walce z podrażnioną śluzówką nosa?

Czym jest nieżyt nosa?

Nieżyt nosa to mówiąc inaczej stan zapalny w jamie nosowej i zatokach przynosowych. Może on występować w postaci ostrej lub przewlekłej i może wiązać się z występowaniem infekcji wirusowej, czy też polipów nosa. Nieżyt w praktyce kojarzony jest z katarem o różnym stopniu nasilenia.

Kiedy nieżyt nosa ma podłoże alergiczne, mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Alergen, który dostaje się do organizmu drogą wziewną, wywołuje podrażnienie i objawy kataru. W zależności od tego, na jaki czynnik jesteś uczulony, objawy mogą nasilać się sezonowo. W przypadku alergii na pyłki roślin – w okresach ich pylenia, w przypadku alergii na roztocze kurzu domowego – w sezonie grzewczym.

Sprawdź też preparaty na katar sienny.

czym jest nieżyt nosa

 

Nieżyt nosa − objawy

Nieżyt nosa wiąże się nie tylko z zatkaniem nosa lub wodnistym katarem, ale też bólem głowy, czy też uczuciem rozpierania w okolicy zatok. Objawom może towarzyszyć również kaszel, jako efekt drażnienia gardła przez spływającą po jego tylnej ścianie wydzielinę.

Przy nieżycie nosa możesz czuć się ogólnie osłabiony i mieć nawet stan podgorączkowy. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy łączy się on z infekcją wirusową lub bakteryjną. Nieżyt nosa o podłożu alergicznym będzie objawiał się również kichaniem, łzawieniem i swędzeniem nosa czy podniebienia.

Sprawdź też preparaty wspomagające leczenie zatok.

Nieżyt nosa − objawy

Nieżyt nosa − leczenie

W zależności od przyczyny i przebiegu choroby zalecane mogą być rożnego rodzaju preparaty lecznicze, dostępne zarówno z przepisu lekarza, jak i bez recepty. Stosowane mogą być leki przeciwalergiczne, sterydowe czy obkurczające naczynia w nosie i hamujące produkcję wydzieliny. A aptece znajdziesz preparaty zarówno o działaniu ogólnym, jak i takie przeznaczone do stosowania miejscowego.

Nieżyt nosa − leczenie

Nieżyt nosa − leczenie domowe

Jak jeszcze leczyć nieżyt nosa? Domowe sposoby też się tu sprawdzą! Jednym z nich będzie płukanie jamy nosowej roztworami soli NaCl. W aptekach dostępne są zarówno produkty w postaci sprayów do nosa zawierające roztwory o stężeniu izotonicznym i hipertonicznym, jak i saszetki z proszkiem do sporządzenia roztworów NaCl o odpowiednim stężeniu i płukania zatok. Zabieg ten pomaga złagodzić objawy, jest tani i pomocny w każdego rodzaju nieżycie nosa, niezależnie od jego przyczyny.

Inhalacje parą wodną nie mają udowodnionej skuteczności w poprawianiu stanu chorego. Natomiast, jeśli nie masz uczuleń na olejki eteryczne, pomocne może również okazać się zastosowanie ich w walce z katarem. Olejki możesz dodawać do kąpieli, kropić na poduszkę czy stosować chusteczki higieniczne z ich dodatkiem. Ułatwią oddychanie i odetkają zatkany nos. W aptece dostępnych jest również wiele preparatów z odpowiednio dobranymi olejkami eterycznymi w dobranych stężeniach do stosowania u dzieci. Do wyboru są preparaty w formie plastrów do naklejania na ubranie dziecka, żeli czy sztyftów do nosa. Składniki czynne roślinnych olejków eterycznych upłynnią wydzielinę i zredukują obrzęk błony śluzowej nosa. Związki zawarte w olejkach wykazują również działanie przeciwbakteryjne.

Sprawdź też tabletki, krople, spraye na katar.

Nieżyt nosa − leczenie domowe

Alergiczny nieżyt nosa − domowe sposoby

W przypadku stwierdzonej alergii i typowo alergicznego nieżytu nosa, pomocne będzie maksymalne unikanie kontaktu z alergenem i płukanie nosa i oczu roztworami soli NaCl. Do oczu stosuj tylko płyn o fizjologicznym stężeniu, bo wyższe stężenia miałyby już działanie drażniące i nie są przeznaczone do oczu. Ampułki z fizjologicznym stężeniem NaCl można bez problemów dostać w każdej aptece. Są wygodne do stosowania i, co najważniejsze, są to roztwory jałowe, które mogą być aplikowane do oczu.

Warto pamiętać jednak, że ampułki te nie są konserwowane i najlepiej zużywać je naraz. Samo przepłukanie powoduje rozpuszczenie i wypłukanie alergenów zebranych na błonach śluzowych i tym samym ograniczenie ich działania drażniącego i alergizującego, a co za tym idzie, zmniejszenie objawów. Jak jeszcze leczyć alergiczny nieżyt nosa? Leczenie lepiej zawsze skonsultuj z lekarzem.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice