O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?
O czym może świadczyć świszczący oddech? Kiedy warto udać się do lekarza? Co powinno niepokoić? Kto jest szczególnie narażony na problemy z oddychaniem? Sprawdź!
Czy wiesz, że podczas oddechu wydajesz charakterystyczne odgłosy, zwane szmerami oddechowymi? Medycyna wyróżnia jednak szmery oddechowe prawidłowe i te, które mogą być objawem choroby. Charakterystyczny świt może pojawić się przy wdechu i przy wydechu. Skupię się na objawie świszczącego oddechu podczas wydechu. Zobacz, o czym może on świadczyć, z jakimi chorobami może się wiązać i kiedy warto udać się do lekarza po diagnozę.
Świszczący oddech − co to jest?
Mówiąc językiem medycyny, świst oddechowy to dźwięczny odgłos o ciągłym charakterze i wysokiej częstotliwości. Jest to oznaka nieprawidłowych szmerów oddechowych. Zjawisko to powstaje na skutek zaburzonego przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Świszczący oddech może pojawiać się podczas wdechu lub wydechu, a także w obu tych fazach jednocześnie.
Wyobraź sobie, że drogi oddechowe człowieka to swoisty układ przestrzeni powietrznych, przez które, gdy oddychasz, nieustannie przepływa powietrze. Nawet u zdrowej osoby, w czasie ruchu powietrza przez układ oddechowy, można zaobserwować charakterystyczne zjawiska akustyczne, które w medycynie opisuje się jako szmery oddechowe. Przykładem takiego prawidłowego odgłosu jest szmer pęcherzykowy, który zawsze powinien być symetryczny nad oboma polami płucnymi.
Lekarz, za pomocą stetoskopu, dokładnie osłuchuje pacjenta i bada go pod kątem występowania nieprawidłowych szmerów oddechowych, na przykład świstów. Świszczący wydech można wysłuchać zarówno za pomocą stetoskopu jak i bez niego, w zależności od natężenia tego objawu.
Sprawdź, o czym mogą świadczyć duszności.
Świszczący oddech − przyczyny
Kiedy powstaje ten odgłos? Świst wydechowy świadczy o zwężeniu zlokalizowanym w dolnych drogach oddechowych, czyli w tchawicy, w oskrzelach czy w oskrzelikach. Co ciekawe, świszczący oddech znacznie częściej można zaobserwować u dzieci i jest to zjawisko dobrze znane pediatrom. Dlaczego tak się dzieje? Drogi oddechowe u dzieci mają specyficzną budowę – w porównaniu z osobami dorosłymi drogi te są znacznie węższe i krótsze, a ich ściany bardziej wiotkie, co sprzyja ich zapadaniu się.
Czy słysząc świszczący oddech, możemy podejrzewać jakąś konkretną chorobę? Niestety nie! Świszczący wydech to tylko objaw, który nie jest typowy dla danego schorzenia, a może występować w wielu chorobach.
Sprawdź, czym jest nebulizacja.
Do najczęstszych przyczyn świstów wydechowych należą:
- infekcje układu oddechowego − w szczególności te wywołane przez wirusy powodują zapalenie oskrzeli lub oskrzelików z towarzyszącym świszczącym oddechem. Objaw ten szczególnie często spotyka się wśród dzieci,
- astma oskrzelowa – napad astmy oskrzelowej wiąże się z nagłym skurczem oskrzeli, co skutkuje zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i świstem oddechowym. Astmatycy zazwyczaj mają przy sobie leki w postaci wziewnych preparatów, które w razie napadu astmy skutecznie rozkurczają drogi oddechowe przynosząc ulgę w oddychaniu. Więcej o astmie możesz przeczytać w artykule: Astma oskrzelowa: 6 rzeczy, które powinien wiedzieć o niej chory
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – najczęściej rozwija się u palaczy papierosów i prowadzi do postępującego, niecałkowicie odwracalnego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. U pacjentów z POChP, podobnie jak w astmie, stosuje się wziewne leki przeciwzapalne i rozszerzające oskrzela. Pamiętaj! Przy tej chorobie najważniejsze jest natychmiastowe rzucenie palenia, gdyż narażenie na dym papierosowy jest główna przyczyną choroby,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli – długotrwały stan zapalny dolnych dróg oddechowych również należy do przyczyn świszczącego oddechu
- ciało obce w drogach oddechowych – nagle pojawiający się świszczący wydech u osoby zdrowej może świadczyć o ciele obcym w drzewie oskrzelowym. Zdarza się to szczególnie u dzieci, np. podczas zabawy koralikami, czy drobnymi klockami. Jest to stan zagrożenia życia i jak najszybciej należy wezwać pomoc!
- reakcja alergiczna – po kontakcie pacjenta z alergenem (np. lekiem, jedzeniem czy po użądleniu przez owada) podobnie jak w przypadku ciała obcego w drogach oddechowych, u chorego nagle pojawia się świszczący oddech. Reakcja ta również zagraża życiu pacjenta, ponieważ może dojść do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych. W takiej sytuacji szybko szukaj pomocy lekarskiej!
Zobacz też, o czym może świadczyć ból płuc przy oddychaniu.
Świszczący oddech to objaw, który zwykle wymaga konsultacji z lekarzem. Żeby stwierdzić, co jest przyczyną świstu wydechowego, lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz bierze pod uwagę także inne objawy towarzyszące. Pamiętaj, że świszczący oddech może świadczyć zarówno o infekcji wirusowej, jak również być objawem zamknięcia dróg oddechowych. Nigdy nie bagatelizuj tego objawu!