Pielęgnacja skóry w czasie ciąży, czyli jak dbać o ciążowy brzuszek?
Skóra w ciąży wymaga wyjątkowo intensywnej pielęgnacji. Rosnący brzuszek prowadzi do rozstępów i innych nieestetycznych zmian. Jak zadbać o swoje ciało? Sprawdź!
Spis treści
Ciąża to czas dużych zmian w Twoim ciele. Powiększający się brzuch i szalejące hormony powodują, że Twoja skóra na brzuchu się rozciąga. Skutkiem tego mogą być nieestetyczne „tygrysie pasy”, czyli rozstępy. Każda kobieta chce ich uniknąć za wszelką cenę. Czy tak się da? Zobacz, jak dbać o brzuch w ciąży, żeby po porodzie skóra była gładka i elastyczna.
Czym smarować brzuch w ciąży?
Po pierwsze, zawsze używaj kosmetyków, które są dozwolone dla kobiet ciężarnych. Jeżeli kosmetyk nie jest dedykowany kobietom w ciąży, zapytaj lekarza, czy na pewno możesz go używać. Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry brzucha ciężarnej?
Przede wszystkim oleje! Olejki roślinne (np. migdałowy, kokosowy, lniany, itd.) są naturalnymi emolientami. Oznacza to, że pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Będą też chronić Twoją skórę przed nadmierną utratą wody. Do tego zawierają witaminę E, która zabezpiecza przed utratą włókien kolagenu i elastyny i przez to uelastycznia skórę. Jest też świetnym przeciwutleniaczem.
Najlepsze oleje do pielęgnacji ciążowego brzuszka to:
- Ze słodkich migdałów – ten olejek polecało mi kilka moich koleżanek, dlatego używałam go przez całą ciążę. Co takiego szczególnego posiada ten olejek? Przede wszystkim proteiny, witaminy A, E, D, B. Mieszkanka doskonała! Więcej o oleju ze słodkich migdałów przeczytasz w artykule: Cudowny olejek ze słodkich migdałów − właściwości i zastosowanie w kosmetyce
- Z jojoba − zawiera witaminę, E, A, także fitorterole, które napinają skórę. Dowiedz się więcej o oleju z jojoba z artykułu Oli: Olej jojoba zamiast kremu na noc? Poznaj tajemnicze właściwości złotego wosku
- Z wiesiołka – nie dość, że nienasycone kwasy tłuszczowe ujędrnią skórę, to do tego ten olejek pomoże Ci z suchością i świądem skóry (swędzenie brzucha jest jedną z częstszych przypadłości ciążowych). Olejek z wiesiołka (a także z Inicznika i z krokosza barwierskiego) znajdziesz w olejku przeciw rozstępom Elancyl. Sprawdź właściwości olejku z wiesiołka w artykule: Polski skarb kosmetyczny – poznaj olej z wiesiołka!
Olejki możesz dowolnie ze sobą mieszać. Poeksperymentuj, które olejki działają na Twoją skórę najlepiej.
Warto zwrócić uwagę na to, żeby w składzie kosmetyku były zawarte oleje roślinne, witamina E (może być zawarta już w olejkach), a także np. masło shea (ładnie natłuszczające). Możesz spróbować np. aktywnie ujędrniającego balsamu do ciała Oillan Mama.
Skórę brzucha nawilżaj codziennie, nawet kilka razy dziennie. W tym przypadku nie ma zastosowania reguła: „co za dużo, to niezdrowo”. Krem lub olejek wmasowuj przez kilka minut w skórę brzucha (a także innych partii ciała narażonych na rozstępy, czyli ud i piersi) okrężnymi ruchami. Najlepiej wmasowywać kosmetyk zaraz po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest jeszcze ciepła, a nawet lekko wilgotna. Preparat wtedy lepiej się wchłania, a także absorbuję wilgoć z Twojego ciała.
Od kiedy smarować brzuch w ciąży?
Najlepiej już od pierwszych tygodniu ciąży! Mimo że brzuch zacznie być widoczny dopiero w okolicy 4 miesiąca ciąży, to skórę jak najszybciej przygotowuj do tego ekstremalnego wysiłku.
Jak dbać o brzuch w ciąży?
Dbanie o ciążowy brzuch nie powinno ograniczać się jedynie do regularnego nawilżania go kosmetykami.
Co jeszcze możesz zrobić dla jędrnej skóry?
1. Dużo pij
Nawilżenie skóry najlepiej zacząć od środka. Kobieta w ciąży powinna pić nawet 3 litry wody dziennie.
2. Rób peelingi
Kilka razy w tygodniu zadbaj o to, żeby zrobić peeling całego ciała. Możesz zastosować do tego zarówno peelingi domowej roboty (np. mieszając cukier, sól czy drobinki kawy z jakimś olejkiem i żelem pod prysznic) lub skorzystać z gotowych produktów. Pamiętaj jednak, żeby były one odpowiednie dla kobiet ciężarnych!
3. Ruszaj się
Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Oczywiście, robienie „tradycyjnych brzuszków” nie wchodzi w grę, ale możesz być aktywna na wiele innych sposobów. O tym, co możesz ćwiczyć w ciąży, pisałam a w artykule: „Co można robić na siłowni w ciąży, czyli 9 miesięcy fit mamy”.
Jak dbać o ciążowy brzuszek po porodzie?
Pamiętaj, żeby nawilżać skórę brzucha również po porodzie. Wiem, że wtedy będziesz miała bardzo dużo na głowie. Jednak z własnego doświadczenia Ci powiem, że to właśnie dbanie o skórę brzucha po porodzie może być kluczowe dla uniknięcia rozstępów. Nawet jak nie miałaś rozstępów w czasie ciąży, to mogą się one pojawić po porodzie. Zwłaszcza, jeżeli zaniedbasz prawidłową pielęgnację skóry. Skóra w tym czasie, aby wrócić do „formy” i odpowiedniej elastyczności potrzebuje „kopa” w postaci odpowiedniego nawilżenia.
Co zrobić, gdy pojawią się rozstępy?
Przede wszystkim nie zarzucaj regularnej pielęgnacji skóry. Działaj jak najszybciej i zacznij stosować kosmetyki, które redukują już istniejące rozstępy, np.: Oillan mama, koncentrat redukujący rozstępy, hipoalergiczny 40 ml lub Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny.
Pielęgnacja brzucha w ciąży to nic skomplikowanego. Najważniejsze to zachować regularność i zawsze stosować kosmetyki bezpieczne dla Ciebie i Twojego maluszka.