Jak dbać o usta krok po kroku? Pielęgnacja warg od A do Z!

4. 10. 2021 · 9 minut czytania

Chcesz mieć piękne usta? Zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację. Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Jak dbać o usta krok po kroku? Pielęgnacja warg od A do Z!

Przesuszonych i popękanych warg nie ukryjesz pod kolorową pomadką czy błyszczykiem. Dlatego zanim nałożysz makijaż, zadbaj o ich delikatny naskórek. Sprawdź najlepsze domowe sposoby na nawilżenie oraz regenerację czerwieni wargowej i przekonaj się, że pielęgnacja ust nie musi być trudna!

Dlaczego pielęgnacja ust jest ważna?

Usta (a właściwie czerwień wargowa) pokryte są zdecydowanie cieńszą warstwą naskórka niż pozostałe partie ciała. Wargi pozbawione są nie tylko jego warstwy rogowej, ale także gruczołów łojowych. Wilgoć łatwo odparowuje przez cienki naskórek i brak odpowiedniego natłuszczenia. To właśnie dlatego usta często mają tendencję do przesuszania i pękania zwłaszcza w okresach, gdy temperatura jest bardzo niska lub bardzo wysoka.

Warto wiedzieć, że pielęgnacja ust to nie tylko sprawa natury estetycznej.

Pamiętaj!
Popękana czerwień wargowa sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów pod naskórek, co jest główną przyczyną infekcji i może prowadzić do poważnych chorób, nie tylko typowo skórnych. Co więcej, krwawiące rany zwyczajnie bolą, co w najcięższych przypadkach mocno utrudnia jedzenie oraz mówienie.

Nawet jeśli nie stosujesz kosmetyków do makijażu, pamiętaj o codziennej pielęgnacji tych delikatnych okolic. W podstawowej opcji wystarczy bezbarwny, nawilżający balsam do ust, np. Blistex Classic. Zawiera wiele cennych olejów roślinnych, które intensywnie odżywiają i natłuszczają wargi, chroniąc je przed przesuszeniem. Ma formę niedużego, wygodnego sztyftu, więc możesz mieć go przy sobie w każdej sytuacji.

jak pielęgnować usta

Jak pielęgnować usta? Zacznij od nawilżenia!

Podstawą w pielęgnacji ust jest ich nawilżenie. Pomadki i balsamy do ustnie powinny zawierać alkoholu, parabenów ani mocnych konserwantów, ponieważ sprzyjają przesuszaniu warg.

Jakich składników poszukiwać w kosmetykach do pielęgnacji ust?

Pożądane składniki to zwłaszcza oleje roślinne:

  • jojoba, arganowy,
  • oliwa z oliwek,
  • olej z orzechów makadamia,
  • aloes,
  • wosk pszczeli.

To naturalne emolienty, które tworzą na powierzchni ust okluzyjną warstwę ochronną, zapobiegając nadmiernemu odparowywaniu wilgoci. Co więcej, tłuszcze roślinne bogate są w cenne witaminy oraz substancje odżywcze, dzięki czemu wzmacniają i uelastyczniają cienki naskórek ust.

Czym smarować usta na dzień i na noc?

Aloes to także Twój sprzymierzeniec w walce o nawilżenie ust. Domowe sposoby pielęgnacji często zakładają stosowanie czystego miąższu lub soku z aloesu – to składnik wielu przepisów na maski lub serum do twarzy, ciała, włosów oraz paznokci. Właściwości tej niezwykłej rośliny opisała Ola Wolska w artykule: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

co na usta

Sprawdź popularne kategorie

Wosk pszczeli, który występuje w składzie jako Beeswax albo Cera Alba, to kolejny warty wypatrywania składnik. Ma działanie silnie regenerujące, odżywia i chroni naskórek przed przesuszeniem, a dodatkowo jego zapach zachwyca! Pisała o nim Ola w artykule Wosk pszczeli w kosmetyce – dlaczego warto go szukać w kosmetykach?

Wosk pszczeli znajdziesz m.in. w balsamie do ust Tisane o delikatnym, miodowo-waniliowym aromacie. Zawiera także oliwę z oliwek oraz wyciągi z roślin – jeżówki purpurowej, liści melisy i ostropestu plamistego. Przyspiesza odbudowę uszkodzonego naskórka i chroni przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Bez przeszkód możesz stosować go przez cały rok.

pielęgnacja ust

Pielęgnacja ust – demakijaż i oczyszczanie

W pielęgnacji ust ważna jest także technika zmywania makijażu i stosowane do tego kosmetyki. Nie powinno się używać preparatów z alkoholem czy mydła. Wybieraj delikatne płyny micelarne oraz produkty do demakijażu oczu i ust. Mają łagodniejszą i lżejszą formułę niż drogeryjne mleczka, a dodatkowo często zawierają sok z aloesu, kwas hialuronowy oraz witaminy.

Jak wygląda prawidłowo wykonany demakijaż ust?

  • Zapomnij po pocieraniu ust na wszystkie strony!
  • Zwilżony wacik przyłóż do warg i pozwól, by makijaż wchłonął płyn.
  • Dzięki temu nawet wodoodporna pomadka czy błyszczyk będą mogły spokojnie się rozpuścić i nie będzie trzeba ich długo ścierać.

Po demakijażu przemyj wargi czystą wodą – to pozwoli w pełni usunąć resztki makijażu oraz kosmetyku oczyszczającego. Gdy Twoje usta będą już czyste, możesz przystąpić do zabiegów pielęgnacyjnych w swoim domowym SPA.

sposoby na pielęgnację ust

Co zrobić, żeby mieć ładne usta? Unikaj podstawowych błędów w pielęgnacji!

Kosmetyki do ust to jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, jakich czynności lub nawyków należy unikać, by chronić wargi przed utratą wilgoci. 

  1. Do najczęściej popełnianych grzechów w pielęgnacji ust zalicza się zwłaszcza oblizywanie ich na mrozie. Ten, wydawałoby się, szybki sposób na nawilżenie, przynosi zupełnie odmienny efekt – wilgoć odparuje z komórek jeszcze szybciej.
  2. Kolejna sprawa to korzystanie z cudzych kosmetyków. Tyczy się to zarówno pożyczania pomadek i błyszczyków od znajomych, jak i używania testerów w drogeriach. To bardzo prosty sposób na przeniesienie groźnych drobnoustrojów i pojawienie się infekcji, która nie tylko pogorszy wygląd Twoich ust, ale może być niebezpieczna dla zdrowia.
  3. Nie stosuj kolorowych kosmetyków do pielęgnacji. Jeśli Twoje usta wymagają szybkiej regeneracji, postaw na apteczne balsamy natłuszczające, np. Avene Cicalfate. Błyskawicznie odżywi on naskórek i ukoi podrażnienia, przynosząc upragnioną ulgę. W jego składzie nie znajdziesz parabenów ani perfum, które mogą nasilić dolegliwości. Balsam zawiera sukralfat – składnik o właściwościach regenerujących. Razem z siarczanem miedzi wykazuje działanie antybakteryjne i hamuje namnażanie drobnoustrojów.
oczyszczanie ust

Pielęgnacja ust - domowe sposoby

Usta warto również pielęgnować z użyciem domowych, naturalnych sposobów. Przedstawię Ci 2 proste i sprawdzone przepisy, które pomogą Ci poprawić kondycję ust.

Naturalna pielęgnacja ust – peeling DIY

O sposobach na pielęgnację ust zimą, pisała Ola Wolska w artykule Jak dbać o usta zimą? 4 sprawdzone sposoby. Wspominała o tym, jak ważne jest złuszczanie gdy tylko pojawią się suche skórki na wargach. Czy wiesz, że kosmetyk złuszczający możesz zrobić samodzielnie? Mój przepis na peeling DIY to doskonały domowy sposób na suche usta! Do jego sporządzenia potrzebujesz tylko:

  • pół łyżeczki cukru,
  • 1/3 łyżeczki miodu,
  • kilka kropel oliwy z oliwek.

Składniki należy wymieszać i nałożyć peeling na usta. Wykonuj delikatny masaż, nie przyciskaj zbyt mocno kryształków cukru do skóry, żeby niepotrzebnie jej nie podrażnić. Po zakończeniu zabiegu zdecyduj, czy od razu zmywasz kosmetyk wodą, czy zostawiasz jeszcze na 10 – 15 minut jako odżywczą maskę. Będzie to też doskonała pielęgnacja skóry wokół ust.

Jeśli pomysł złuszczania Ci się podoba, ale nie lubisz samodzielnie robionych kosmetyków, sięgnij po apteczny, cukrowy peeling do ust iossi z masłem mango i olejem kokosowym. To produkt w 100% naturalny, wzbogacony woskiem pszczelim i witaminą E. Pomaga skutecznie usunąć martwy naskórek, a dodatkowo regeneruje, odżywia i wygładza usta.

Po peelingu koniecznie nanieś na wargi kosmetyk natłuszczająco – ochronny, taki jak balsam czy wazelina do ust, by zapobiec przesuszeniu.

domowy sposób na usta

Domowe sposoby na pielęgnację ust – przepis na maseczkę regenerującą

Jak dbać o usta? Domowe sposoby sprawdzają się także przy nawilżeniu warg. Raz na jakiś czas zafunduj swojej czerwieni wargowej specjalny zabieg w postaci maseczki odżywczo – regenerującej. Maskę, podobnie jak peeling, bez problemu zrobisz samodzielnie z produktów, które na pewno masz w swojej kuchni. Oto czego potrzebujesz:

  • dwóch plasterków banana,
  • pół łyżeczki jogurtu naturalnego,
  • pół łyżeczki miodu.

Rozgnieć banana i wymieszaj z jogurtem oraz miodem, a następnie nałóż maskę na usta i ich okolice. Miód oraz żywe kultury bakterii jogurtowych przyspieszą odbudowę przesuszonego naskórka, a banan silnie odżywi i nawilży wargi. Zamiast banana możesz zastosować także awokado – o regenerujących właściwościach tego owocu przeczytasz w artykule: Olej z awokado przyspiesza gojenie się ran!

Jak widzisz, kosmetyki DIY to łatwe i skuteczne domowe sposoby na nawilżenie ust. Maskę najlepiej nakładać na wargi 1 – 2 razy w tygodniu. Na co dzień stosuj pomadki ochronne lub balsamy, takie jak np. sztyft do ust Neutrogena Formuła Norweska, które zabezpieczą cienki naskórek przed utratą wilgoci.

jak pielęgnować usta w domu

Jak dbać o skórę ust? Pamiętaj o witaminach i minerałach

Pamiętaj, że pielęgnacja warg to nie tylko apteczne lub domowe sposoby. Na usta i ich wygląd ma wpływ również Twój stan zdrowia, dieta i stopień nawodnienia organizmu. Jeśli przewlekle chorujesz lub stosujesz specjalną dietę, Twoja czerwień wargowa może potrzebować intensywniejszej pielęgnacji. Gdy same kosmetyki nie wystarczają, skonsultuj się z lekarzem. Dowiesz się, jakimi suplementami możesz się wspomagać na co dzień.

Bardzo ważna jest zbilansowana dieta, bogata w dużą ilość owoców i warzyw, a także odpowiednia ilość spożywanej wody. Osoby, które piją zbyt mało, mogą częściej narzekać na suchość i dyskomfort w okolicach warg. Lekarze zalecają, by dziennie wypijać 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Efektem właściwego nawodnienia organizmu jest miękka, nawilżona skóra – także ust. Nie zapominaj o tym i pij wodę małymi łykami, po trochu przez cały dzień.

domowe sposoby na piękne usta

Gimnastyka ust – zadbaj o jędrność swoich warg

Tak samo, jak dbasz o odpowiednią aktywność fizyczną, możesz zadbać o swoje usta. Gimnastyka warg to zestaw łatwych ćwiczeń, które pomogą Ci utrzymać jędrność i młody wygląd w tych okolicach, bez konieczności stosowania inwazyjnych zabiegów powiększających. Jak się za to zabrać?

Ćwiczenia na usta - miny!

Gimnastyka ust, która podkreśli ich kształt

Ćwiczenia ujędrniające na usta

domowe sposoby na nawilżenie ust

Jak dbać o usta - podsumowanie

Pamiętaj, że w pielęgnacji zawsze najważniejsza jest systematyczność. Nawet najlepsze kosmetyki nie zapewnią Ci oczekiwanych efektów, jeśli nie będziesz stosować ich regularnie. Niezależnie od tego, czy wolisz samodzielnie przygotowane produkty, czy łatwiej Ci dbać o wargi z pomocą aptecznych dermokosmetyków, nie zapominaj o nich. Doraźnie stosowana pomadka, czy peeling wykonany raz na kilka miesięcy nie ochronią delikatnej skóry ust przed przesuszeniem. A przecież znasz powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, prawda?

Źródła:

Dubiago G., Klimowicz A., Nowak A., Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii, Borgis - Postępy Fitoterapii, R. 2018, nr 1, s. 58 – 64.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice