Ostropest plamisty – właściwości lecznicze i zastosowanie w kosmetyce „świętego ostu”
Główne działanie ostropestu plamistego to ochrona wątroby i zapobieganie wielu groźnym chorobom. Na tym nie kończą się jego dobroczynne właściwości. Jak stosować ostropest?
Spis treści
- Co to jest ostropest? Krótka charakterystyka gatunku
- Ostropest – właściwości lecznicze
- Ostropest plamisty – właściwości kulinarne. Jak korzystać z niego w kuchni?
- Ostropest plamisty – działanie w służbie urody
- Ostropest plamisty – przeciwwskazania
- Ostropest plamisty a ciąża i karmienie piersią
- Ostropest plamisty – skutki uboczne. Czy występują?
- Ostropest plamisty – podsumowanie
Ostropest plamisty (Silybum marianum) to jedna z najcenniejszych roślin leczniczych o szerokim zastosowaniu. Wspomaga m.in. pracę wątroby, trzustki i przyspiesza odchudzanie. Surowcem leczniczym są jego nasiona. Jakie ostropest plamisty ma działanie? Kiedy i jak korzystać z naturalnych leków i suplementów opartych na bazie ostropestu?
Co to jest ostropest? Krótka charakterystyka gatunku
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna osiągająca do 150 cm wysokości. U podstawy pędu tworzy rozetę złożoną z szerokoeliptycznych, powcinanych, kolczastych liści z marmurkowym, mlecznym wzorem. Liście łodygowe są mniejsze, zatokowo klapowane, o ząbkowanych i kolczastych brzegach. Kwitnie od lipca do sierpnia. Wytwarza rurkowate, fioletowe lub różowe kwiaty tworzące koszyczki o średnicy ok.5 cm. Po przekwitnięciu przekształca się w owocostan: szarobrązową, lśniącą niełupkę zakończoną żółtoszarym puchem. To ostatnie to aparat lotny, który trzeba oddzielić od nasion w czasie ich pozyskiwania.
Podstawowe informacje o ostropeście plamistym | |
Znany także jako: | Pstrok, kostropacz, oset miękki, podgorzał, święty oset, oset świętej Marii, mleczny oset |
Zastosowanie i działanie: | Dobroczynnie na wątrobę, trzustkę, odchudzanie, regulowanie poziomu cukru i cholesterolu, oczyszczanie organizmu, roślina kosmetyczna |
Ostropest a alergia: | Brak |
Ciąża i karmienie piersią: | Nie zaleca się |
Ostropest plamisty z wyglądu przypomina nieco oset, dlatego bywa potocznie nazywany „ostem miękkim”, „świętym ostem”, „mlecznym ostem” i „ostem świętej Marii”. Jest kuzynem ostów (obie grupy należą do rodziny astrowatych), ale to odrębny gatunek. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Szeroko uprawiany w wielu rejonach świata, także w Polsce.
Ostropest – właściwości lecznicze
Nasiona ostropestu wykazują szereg korzyści dla organizmu. Roślina ma właściwości odtruwające, regeneracyjne, ochronne, przeciwzapalne, moczopędne, przeciwkrwotoczne i antynowotworowe. Warto stosować ją do wspomagania leczenia i zapobiegania wielu chorobom. Działa profilaktycznie i doraźnie.
Witaminy: | B2, C, E, K |
Flawonoidy: | sylimaryna (sylibinina, sylidianina, sylikrystyna, taksyfolina), kwercetyna |
Kwasy tłuszczowe: | grupa omega-6 i omega-9 |
Aminy | histamina, tyramina |
Sole mineralne: | cynk, miedź, selen |
Inne: | sterole, cukry, związki goryczkowe |
Ostropest plamisty – działanie i zastosowanie
Ostropest na wątrobę to jedno z najbardziej znanych zastosowań tej rośliny. Związki zawarte w nasionach zapobiegają uszkodzeniu wątroby. Nie dopuszczają do kontaktu toksyn z jej powierzchnią. Właściwości ochronne w dużej mierze wynikają z zawartości sylimaryny. To grupa związków, które wspomagają pracę wątroby i działają na nią regeneracyjnie. Ostropest leczy przewlekłe zapalenie wątroby. Pomaga także przy schorzeniach o podłożu wirusowym. Zapobiega marskości i stłuszczeniu wątroby.
- Gatunek jest nieodzowny w kuracjach po przyjmowaniu silnie działających leków.
- Ostropest a alkohol to obowiązkowe połączenie. Z ostropestu powinno się korzystać regularnie w chorobie alkoholowej i przy nadmiernym, chociaż okazjonalnym, korzystaniu z używki.
- Pomaga przy zatruciach różnymi toksynami – od pestycydów po trujące grzyby.
- Zwiększa wydzielanie żółci i pozytywnie wpływa na procesy trawienne. Leczy kamicę żółciową i wspomaga zwalczanie zapalenia dróg moczowych i woreczka żółciowego.
- Zwalcza dolegliwości żołądkowo-jelitowe: zgagę, wzdęcia, niedokwaśność soku żołądkowego.
Przyśpiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii.
- Działa jako silny przeciwutleniacz, który opóźnia procesy starzenia, zwalcza wolne rodniki i tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.
- Łagodzi bóle głowy i migreny.
- Osłabia objawy choroby lokomocyjnej i morskiej.
- Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Jest to m.in. związane z wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Ostropest na trzustkę działa ochronnie i detoksykacyjnie. Pomaga pozbyć się bólu i kłucia.
- Ostropest plamisty a wysokie ciśnienie – reguluje je, przywracając do odpowiedniego poziomu.
- Obniża poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.
- Zapobiega krwotokom.
- Jest polecany kobietom chorym na endometriozę, gdyż pomaga w regulacji czasu krwawienia menstruacyjnego.
- Podnosi odporność organizmu.
- Zwalcza zapalenie gardła, krtani i dziąseł.
Ostropest plamisty a nadwaga
Ma zastosowanie w diecie odchudzającej. Stanowi cenne wsparcie przy gubieniu nadmiernych kilogramów. Pomaga przy nadwadze i otyłości.
Ostropest plamisty na odchudzanie działa wielotorowo.
- Przyspiesza trawienie, a więc ogranicza odkładanie się zbędnych związków w organizmie.
- Działa moczopędnie, a więc usuwa nadmiar wody i toksyn.
- Zwiększa spalanie tłuszczów. Obniża poziom cukru we krwi (nadwaga i otyłość często idą w parze z cukrzycą).
Ostropest plamisty – właściwości kulinarne. Jak korzystać z niego w kuchni?
Olej z nasion ostropestu plamistego tłoczonych na zimno to wartościowy dodatek do dań. Jest składnikiem past sałatkowych, pieczywa, sałatek i surówek. Nasiona dodaje się do jogurtów, płatków śniadaniowych i kefirów, można dodać mielony ostropest plamisty. Mniejsze znaczenie mają dolne liście, którymi można przyprawiać sałatki i surówki. Nie ma wyrazistego smaku.
Ostropest plamisty – działanie w służbie urody
Ostropest w kosmetyce często stosuje się w formie oleju tłoczonego na zimno.
- Może być dodatkiem do kremów, peelingów i maseczek.
- Działa na skórę oczyszczająco, rozjaśniająco i ujędrniająco. Redukuje zaczerwienienia skóry. Regeneruje naskórek.
- Ogranicza łamliwość włosów i paznokci.
- Pomaga na oparzenia i trudno gojące się rany.
- Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków zwalczających trądzik różowaty.
- Hamuje zmiany związane z łuszczycą.
Ostropest plamisty – herbata i inne formy suplementów
Ostropest plamisty wykorzystuje się w różnej formie, w zależności od indywidualnych preferencji. Jak stosować ostropest plamisty? Dużą popularnością cieszą się herbatki ziołowe (np. herbatka ziołowa Dr. Max z ostropestu).
- Do szklanki wsypuje się 2 łyżeczki nasion, następnie zaparza się je wrzątkiem.
- Warto pić szklankę dziennie. Można na raty, po 1/3 szklanki.
Nasiona warto dodawać do potraw i tłoczyć z nich olej. Olej z ostropestu jest także łatwo dostępny w sklepach. Używa się go jako dodatku do dań i kosmetyków. W sprzedaży można nabyć sok z ostropestu, nalewki alkoholowe, kapsułki i tabletki. Z suplementu ostropestu zaleca się korzystać w sposób długotrwały (kilka miesięcy). Kuracja powinna trwać przynajmniej miesiąc.
Nalewka z ostropestu – przepis
Składniki: 500 ml spirytusu 76%, 30 g zmienionych nasion ostropestu
Przygotowanie: Nasiona zalewa się spirytusem, a naczynie przenosi w ciemne miejsce. Warto nim codziennie wstrząsać. Nalewka jest gotowa do spożycia po 14 dniach. Przed użyciem zaleca się przecedzić ją przez gazę.
Stosowanie: Nalewkę warto pić 3 x dziennie po 10-15 kropel. Kuracja powinna trwać przez miesiąc, potem trzeba zrobić przerwę na ok. 2 tygodnie.
Ostropest plamisty – przeciwwskazania
Ostropest plamisty to silnie działająca roślina lecznicza. Nie jest toksyczna, ale istnieje kilka przeciwwskazań.
- Przede wszystkim nie powinno się z niego korzystać przy bardzo ostrych zatruciach pokarmowych. Ma lekko przeczyszczające działanie.
- Odradza się aplikowanie dzieciom poniżej 12 roku życia.
- Kobiety korzystające z antykoncepcji hormonalnej powinny skonsultować stosowanie ostropestu z lekarzem.
Ostropest plamisty a ciąża i karmienie piersią
Ostropest w ciąży nie powinien być przyjmowany w żadnej formie. Podobnie sprawa wygląda z matkami karmiącymi.
Ostropest plamisty – skutki uboczne. Czy występują?
Tak, działa lekko przeczyszczająco, dlatego stosowany w nadmiarze może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Obniża skuteczność niektórych leków. Dotyczy to metronidazolu (lek bakteriobójczy) i indynawiru (lek wykorzystywany w leczeniu HIV). Nie powinno się go łączyć z lekami psychotropowymi.
Ostropest przed czy po posiłku?
Średnia dzienna dawka wynosi 1-2 łyżeczki nasion. Warto je spożywać na raty, np. po pół łyżeczki 2-4 razy dziennie na 30 minut przed planowanym posiłkiem. Wtedy zdążą uaktywnić się jego właściwości i wspomoże organizm m.in. w lepszym trawieniu i usuwaniu toksycznych produktów przemiany materii; może więc zastąpić leki na trawienie.
Ostropest plamisty – na co pomaga?
Ostropest plamisty – działanie: ochrona i regeneracja wątroby, trzustki, detoksykacja, przyspieszenie trawienia, odchudzanie, obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Poprawa kondycji skóry, włosów i paznokci.
Ostropest plamisty – jak długo stosować?
Minimum miesiąc, najlepiej kilka (3-6) miesięcy. Działanie ochronne na wątrobę wykazuje przy długotrwałym, przynajmniej kilkutygodniowym stosowaniu.
Sprawdź, na czym polega regeneracja wątroby.
Ostropest plamisty – podsumowanie
Ostropest plamisty ma cenne właściwości, dlatego zalicza się go do pierwszego „koszyka” wśród roślin leczniczych. Jest stosowany od czasów starożytnych. To potężne wsparcie w ochronie wątroby, trzustki i wielu innych narządów. Ponadto przydaje się w kuchni i w domowej apteczce. Warto zaopatrzyć się w jego nasiona.
Źródła:
- Andrzejewska J.; Skinder Z.; Ostropest plamisty – uwagi o nazewnictwie, substancjach czynnych i rozwoju rośliny; Acta Scientarium Polonorum, Agricultura 5(1) 2006, 5-10.
- Nurzyńska-Wierdak R.; Dyduch J.; Sawicka A.; Łabuda H.; Buczkowska H.; Ostropest plamisty (Silybum marianum [L.] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne; Annales Horticulturae; VOL. XXVIII(4), 2018; str.:15-32.
- Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.