Polipy krtani − jak je rozpoznać?
Polipy na krtani powstają najczęściej z powodu przeciążania głosu i zaburzeń hormonalnych. Nie mają złośliwego charakteru, ale powodują chrypkę. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Polipy krtani to niezłośliwe zmiany, które są umiejscowione na fałdach głosowych. Najczęściej objawiają się uporczywą chrypką i zmianą barwy głosu. Nadużywanie i przeciążenie głosu to główna przyczyna ich powstania, ale nie bez znaczenia mogą być także narażenie na wdychanie drażniących substancji czy zaburzenia hormonalne. Żeby się ich pozbyć, najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne.
Krtań – jak jest zbudowana?
Krtań stanowi jeden z odcinków górnych dróg oddechowych, ale u człowieka nie spełnia jedynie roli oddechowo-obronnej, a pełni także funkcję fonacyjną.
Od góry łączy się z gardłem, od dołu natomiast przechodzi w tchawicę. U mężczyzn z łatwością można ją zlokalizować − uwypukla się na szyi jako „jabłko Adama”. Jej budowa jest skomplikowana, ale zasadniczo można podzielić ją na 3 piętra.
Górna część to przedsionek krtani.
Piętro środkowe stanowi jama pośrednia krtani, ograniczona od dołu fałdami głosowymi. Drgające fałdy głosowe wprowadzają w drganie powietrze, które jest wydychane z płuc. Tak powstały głos jest później wzmacniany w jamach rezonacyjnych krtani, gardła, jamy ustnej i nosowej.
Jama podgłośniowa to dolna część krtani, która przechodzi w światło tchawicy.
Sprawdź też, czym są zimne dreszcze.
Polipy krtani – przyczyny
Polipy krtani to zapalne rozrosty śluzówki, które są umiejscowione na fałdach głosowych, zazwyczaj po jednej stronie.
Mogą przyjmować różne formy: zwłókniałe, krwotoczne czy obrzękowe. Różnią się też kształtem: mogą być uszypułowane na wąskiej podstawie („mieć nóżkę czy łodyżkę”) lub szerokiej podstawie (polipy siedzące).
Najczęściej powstają wskutek nadużywania głosu i przy przewlekłych zapaleniach krtani. Wobec tego, niektóre grupy zawodowe, które stale operują swoim głosem (np. nauczyciele, śpiewacy czy aktorzy) są na nie szczególnie narażone.
Rzadziej do ich powstania przyczyniają się także refluks żołądkowo-przełykowy, alergie, nieleczona niedoczynność tarczycy czy wdychanie szkodliwych substancji takich jak dymy i pyły (także palenie tytoniu).
Sprawdź też, jak i czym płukać zatoki.
Polipy krtani − objawy
Polip na krtani może się objawiać chrypką i zmianą barwy głosu. Pacjenci najczęściej opisują swój głos jako chropowaty, szorstki czy zgrzytliwy.
Czasem pojawia się wrażenie przeszkody w gardle, potrzeba odchrząkiwania i suchy kaszel. Rzadziej dochodzi do utraty głosu lub uczucia okresowej duszności.
Polipy krtani − diagnostyka
Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Każda chrypka, której czas trwania przekracza 2−3 tygodnie, wymaga pogłębienia diagnostyki, żeby wykluczyć rozrost nowotworu złośliwego.
Laryngolog przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zapyta o epizody nadużycia głosu i wsłucha się w jego brzmienie. Prawdopodobnie wykona także laryngoskopię − badanie krtani za pomocą lusterka krtaniowego. Laryngoskopia przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i jest podstawową metodą oceny krtani w gabinecie lekarskim.
Do szczegółowej oceny ruchomości więzadeł głosowych wykorzystywana jest natomiast wideostroboskopia. Oświetlanie krtani specjalnym przerywanym światłem, pozwala lekarzowi dokładnie przyjrzeć się ruchom fałdów głosowych i ocenić ich napięcie, ruchomość i zmiany, które się na nich znajdują.
Sprawdź też najlepsze sposoby na ból gardła.
Polipy krtani − operacja
Jak leczyć polipy na krtani? Leczenie naturalne w przypadku polipów fałdów głosowych rzadko są skuteczne.
Wobec tego, jeśli cierpisz na polipy krtani, operacja prawdopodobnie Cię nie ominie. Zanim jednak lekarz zleci zabieg, wprowadza najpierw leczenie stanu zapalnego i rehabilitację foniatryczno-logopedyczną. Operacja ma najczęściej postać zabiegu mikrochirurgicznego. Oznacza to, że jest przeprowadzana endoskopowo, za pomocą sondy wprowadzonej przez gardło do krtani. Zauważone polipy krtani są usuwane i wysyłane na badanie histopatologiczne.
Pamiętaj, że takie zmiany niestety lubią nawracać, a najlepszą metodą, żeby do tego nie doszło, jest unikanie przyczyny ich powstania. Najlepiej zrezygnować z nadmiernych wysiłków głosowych.
Ale jeśli głos jest Twoim narzędziem pracy i nie możesz tego zmienić, przydatna może okazać się rehabilitacja głosowa i ćwiczenia emisyjne. Warto nauczyć się tak wydobywać z siebie głos, żeby jak najmniej obciążać więzadła głosowe, a w większym stopniu uruchomić rezonatory. Poprawę mogą przynieść także ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe i przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas mówienia.
Sprawdź też pastylki i spraye na ból gardła.
Nie zapomnij o diagnostyce i leczeniu innych ewentualnych schorzeń, które mogły spowodować, że powstał polip fałdu głosowego (np. zaburzenia hormonalne czy refluks żołądkowo-przełykowy). Spróbuj także rzucić palenie i unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Jeśli zastosujesz się do zaleceń i zachowasz tzw. higienę głosu, rokowanie po leczeniu jest dobre.