Powikłania po przeziębieniu – czym grozi nieleczone przeziębienie?
Przeziębienie to jedna z najczęstszych chorób, która każdego roku dotyka niemal każdego. Jeśli objawy nie ustępują i pogarszają się na przestrzeni 1 – 2 tygodni, należy obowiązkowo udać się do lekarza.
Spis treści
Przeziębienie kojarzy nam się z kilkudniowym spadkiem formy i stosunkowo szybkim powrotem do codziennych czynności. Tymczasem bagatelizowanie objawów może wiązać się z poważnymi powikłaniami zagrażającymi zdrowiu, a nawet życiu. Dowiedz się, jakimi następstwami grozi niedoleczone przeziębienie!
Powikłania po przeziębieniu – objawy
Każda infekcja wirusowa obniża ogólną wydolność organizmu, upośledzając zdolności do miejscowego zwalczania drobnoustrojów przez błonę śluzową dróg oddechowych. Dlatego nawet z pozoru błahe przeziębienie może pociągać za sobą daleko idące skutki. Do objawów niewyleczonego przeziębienia należą:
- Wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), która nie spada po podaniu leków,
- Kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny,
- Świszczący oddech, duszności,
- Ból w klatce piersiowej, wzmagający się podczas kaszlu lub oddychania,
- Silny i nieustępujący ból głowy, zatok lub ucha,
- Powiększenie węzłów chłonnych w obrębie szyi,
- Zawroty głowy i sztywność karku.
Powyższe objawy z pozoru mogą wskazywać również na grypę. Obie choroby są chorobami zakaźnymi. Grypa a przeziębienie? Koniecznie sprawdź najważniejsze różnice!
Wirusy przeziębienia są w szczególności niebezpieczne dla:
- Osób chorych na AIDS,
- Osób w trakcie leczenia chemio- i radioterapią,
- Osób po przebytych przeszczepach i zabiegach chirurgicznych,
- Osób, u których występują schorzenia przewlekłe np. astma oskrzelowa i obturacyjna choroba płuc,
- Niemowląt (wcześniaków), dzieci, u których występują zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone,
- Seniorów po 80. roku życia.
Przeziębienie w ciąży zawsze jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Wynika to przede wszystkim z ograniczonych możliwości stosowania leków, ale również konieczności sprawdzenia, czy dokuczające objawy nie zwiastują groźniejszych infekcji.
Ile trwa nieleczone przeziębienie?
Wiele osób zastanawia się, ile trwa przeziębienie? Ta kwestia jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim od momentu rozpoczęcia leczenia. Specjaliści dzielą przebieg przeziębienia na trzy fazy, które można klasyfikować pod kątem występujących objawów.
- Faza naczyniowa – trwa od 5 do 10 dni. Wówczas pojawiają się objawy przeziębienia, takie jak: drapanie w gardle, kaszel oraz wodnisty katar, będące sygnałem walki organizmu z wirusem.
- Faza komórkowa – to okres, który trwa około 7 dni i zwykle prowadzi do całkowitego ustąpienia choroby. Wydzielina z nosa gęstnieje, przybierając białawą lub żółto-zielonkawą barwę. Kaszel może utrzymywać się nadal, jednak z każdym dniem jest coraz mniej widoczny.
- Faza destrukcyjna – to etap, który może nastąpić, kiedy chory nie podejmie odpowiednich kroków, by leczyć przeziębienie. W tej fazie dochodzi do nasilenia złego samopoczucia, ponownego pojawienia się gorączki. Nadwyrężony układ odpornościowy mocno osłabia organizm. Należy wówczas powziąć odpowiednie kroki, by szybko wyleczyć przeziębienie i nie dopuścić do rozwoju powikłań.
Nieleczone przeziębienie w wielu przypadkach utrzymuje się znacznie dłużej, a objawy, zamiast stopniowo ustępować, ulegają gwałtownemu nasileniu.
Czym grozi nieleczone przeziębienie?
Co może powodować nieodpowiednio leczone przeziębienie?
- Zapalenie płuc – to jedna z najniebezpieczniejszych chorób, którą może wywoływać niedoleczone przeziębienie. Jeśli zapalenie płuc nakłada się na już istniejącą przewlekłą chorobę układu oddechowego (np. POCHP), może dojść do niewydolności oddechowej z przyspieszeniem oddechu tętna, sinicy oraz duszności. Taki stan wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Prześwietlenie klatki piersiowej jest w stanie zobrazować rozległość zmian zapalnych w płucach. W leczeniu pomoże antybiotykoterapia oraz leki na przeziębienie i grypę o działaniu przeciwgorączkowym i wykrztuśnym.
- Ostre zapalenie oskrzeli – to równie często spotykane powikłanie po przeziębieniu. Chorobę wywołują wirusy, a w późniejszym czasie dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić, są gorączka, silny kaszel z odkrztuszaniem plwociny, oraz ogólne złe samopoczucie. Podczas oddychania możemy słyszeć furczenie i żarzenie dobiegające z klatki piersiowej. Mimo iż choroba przebiega bardzo gwałtownie i w sposób niezwykle męczący, pod wpływem odpowiedniego leczenia ustępuje. Terapia polega przede wszystkim na wdrożeniu leków przeciwkaszlowych.
- Zapalenie zatok przynosowych – przedłużający się nieżyt nosa może objąć również śluzówkę zatok przynosowych. W okolicy czoła lub nosa pojawia się wówczas tępy ból głowy. Objawy te są zwiastunem rozpoczynającego się zapalenia zatok, które łączą się z jamami nosa wąskimi ujściami. Lekarz pierwszego kontaktu przepisze pacjentowi niesteroidowe leki na zatoki. Bardzo ważne jest także nawilżanie błony śluzowej, a także przyjmowanie dużej ilości płynów. Domowe sposoby na ostre zapalenie zatok to inhalacje, które ułatwią odpływanie zalegającej wydzieliny.
- Ostre zapalenie tchawicy – to również przypadłość, która może rozwinąć się na skutek niedoleczonej infekcji dróg oddechowych. Dominującym objawem zapalenia tchawicy jest suchy i duszący kaszel, określany również jako szczekający. Wraz z trwaniem choroby może przybierać postać kaszlu produktywnego, któremu towarzyszy dotkliwy ból gardła, drapanie i świszczący oddech. Zapalenie tchawicy przebiega w formie ostrej lub przewlekłej. W pierwszym przypadku objawy są intensywne, jednak zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Forma przewlekła występuje, gdy błona śluzowa tchawicy jest permanentnie drażniona spływającą wydzieliną. Podczas kaszlu chory doświadcza uczucia rozrywania klatki piersiowej lub pieczenia.
- Bakteryjne lub wirusowe ostre zapalenie ucha – to bardzo częste powikłanie przeziębienia u dzieci. To konsekwencja infekcji nosogardła, które łączy się z uchem środkowym poprzez trąbkę słuchową Eustachiusza, będącą kanałem umożliwiającym wymianę powietrza i wyrównywanie ciśnienia w uchu. Następstwem tego jest gromadzenie się wewnątrz przewodu słuchowego wydzieliny wysiękowej, która przekształca się w ropną. W efekcie występuje ból ucha i osłabienie słuchu. W łagodzeniu objawów mogą pomóc krople na zapalenie ucha. Jednak, jeśli dolegliwości po kilku dniach nie przechodzą, koniecznie należy udać się do lekarza.
Podsumowanie
Pamiętaj, że nawet z pozoru z łagodnego przeziębienia może rozwinąć się poważna choroba, która na długie tygodnie ograniczy Twoją aktywność. Właśnie dlatego szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdzie zewsząd jesteśmy narażeni na różnego rodzaju patogeny, dbaj o siebie i chroń swoje zdrowie.
Źródła:
- Niżankowska-Mogilnicka E., Krenke R., Choroby układu oddechowego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018
- P. Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
- J. Tylżanowska – Kisiel, Przeziębienie i grypa, Lekarz rodzinny, wyd. Septem, 2007