Prawidłowe siedzenie na krześle pomoże uniknąć bólu pleców!
Pracujesz przy biurku? Sprawdź, czy siedzisz w odpowiedniej pozycji. Niewłaściwa postawa i nadmierne zadzieranie ramion prowadzi do wad kręgosłupa. Sprawdź, jak uchronić się przed bólem pleców!
Spis treści
Prawidłowe siedzenie na krześle może zaoszczędzić Ci nieznośnego bólu pleców i nie tylko. W teorii każdy wie, jak siedzieć. W praktyce wiele osób skarży się na bóle karku i pleców dokuczające szczególnie po długich godzinach pracy przy komputerze. Prawidłowa pozycja siedząca − sprawdź, jak powinna wyglądać!
Prawidłowe siedzenie na krześle − jak powinno wyglądać?
Prawidłowa pozycja siedząca na krześle to taka, w której kręgosłup pozostaje wyprostowany, głowa neutralnie spogląda w przód. Klatka piersiowa powinna być lekko uniesiona i ukierunkowana w przód.
Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zadzierać do góry ramion i barków, a także, żeby nie „zapadać się” głową i szyją w dół przy jednoczesnym wyciąganiu głowy w przód. Krótko mówiąc, staraj się nie garbić przy biurku, bo w takiej pozycji nadmiernie obciążasz kręgosłup.
Kolana z kolei nie powinny być na wyższym poziomie niż biodra. Najkorzystniejsza jest pozycja, w której biodra umieszczone są lekko wyżej niż kolana.
Kiedy siedzisz dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji, narażasz kręgosłup na nadmierne obciążenie. Ciężar nie rozkłada się równomiernie i może powodować przeciążenia odcinka lędźwiowego i szyjnego. Efektem tego mogą być nie tylko bóle kręgosłupa i kończyn, ale też bóle głowy czy też z czasem deformacje szkieletu.
Sprawdź też mój artykuł: Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa
Prawidłowa pozycja przy komputerze
Prawidłowa pozycja przy komputerze może uchronić Cię przed zmianami zwyrodnieniowymi i problemami z kręgosłupem. Prawidłowa postawa siedząca przy komputerze to taka, w której stawy biodrowe i kolanowe są ugięte mniej więcej pod kątem 90 stopni, a łokcie podparte o podłokietniki. Odpowiednie podparcie łokci pozwoli odciążyć kręgosłup szyjny i barki.
Kiedy siadasz, warto zwrócić uwagę, żeby dosunąć pośladki do oparcia. W ten sposób dasz odpocząć okolicy lędźwiowej. Najlepiej, żeby oparcie sięgało co najmniej do wysokości łopatek, a stopy leżały płasko na podłodze lub ustawionym na odpowiedniej wysokości podnóżku.
Sprawdź też ćwiczenia dla osób siedzących za biurkiem.
Prawidłowe siedzenie − jak dobrać fotel do pracy przy komputerze?
Krzesło lub fotel, na którym będziesz siedzieć podczas pracy przy komputerze, powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i ustawienia kąta, pod jakim znajduje się oparcie. Dobrze jeżeli będzie miało także regulowane podłokietniki. Kolejnym ułatwieniem powinny być kółka i możliwość obrotu siedziska.
Niektóre krzesła czy fotele przeznaczone do pracy przy komputerze mogą być wyposażone również w poduszkę lędźwiową. Daje ona dodatkowe oparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Zwróć też uwagę na ustawienie monitora tak, żeby nie wymuszało ono ani zadzierania, ani nadmiernego schylania głowy.
Skutki siedzenia w nieprawidłowej pozycji
Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką w obecnych czasach spędzamy w pozycji siedzącej, skutki siedzenia w nieprawidłowej pozycji mogą realnie wpłynąć na Twoje życie. Pierwszymi niepokojącymi symptomami złego rozłożenia obciążenia podczas pracy przy komputerze może być ból kręgosłupa czy rąk.
Konsekwencjami spędzania dużej ilości czasu w nieprawidłowej pozycji siedzącej może być zarówno osłabienie mięśni, jak i nadwyrężenie, a nawet deformacje kręgosłupa. Bardzo charakterystycznymi zmianami w ułożeniu kręgosłupa, na skutek utrwalenia złych wzorców ruchowych, są: wysunięcie szyi i głowy do przodu oraz zaokrąglenie pleców.
Sprawdź też maści, leki i plastry na ból placów.
Siedzące społeczeństwo a prawidłowe siedzenie
Jako społeczeństwo coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w szkole, na studiach, w aucie, w pracy czy nawet po godzinach. I to szczególnie w dobie pandemii! Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na to, w jaki sposób siedzimy.
Prawidłowa postawa siedząca pozwoli zachować w zdrowiu kręgosłup i uchroni Cię przed bólem. Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniego krzesła czy fotela, a także biurka, na którym umieszczony jest komputer.
Najlepiej, w miarę możliwości, staraj się stawiać na odpoczynek w aktywnej formie. Tak, żeby chociaż czas wolny spędzić w innej pozycji niż siedząca. To pomoże Ci też poprawić wydolność organizmu.
W ciągu dnia staraj się przeplatać pracę na siedząco z aktywnościami, które wymagają ruchu. W przerwie od pracy przy komputerze, wstaw zmywarkę czy rozwieś pranie. To drobne zmiany, które nie wymagają dodatkowego czasu, a poprawią komfort pracy.