Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa
Dyskopatia objawia się ogromnym bólem. Z czego wynika i co zrobić, by uchronić się przed uciążliwymi dolegliwościami? Więcej dowiesz się z lektury naszego artykułu!
Bóle kręgosłupa i dyskopatia to częsty problem, który dotyka nie tylko osoby starsze. Zmiany w obrębie kręgosłupa zaczynają się zwykle dużo wcześniej niż je odczuwasz. Warto zatem poznać parę sposobów, jak dbać o kręgosłup i jak ulżyć swoim plecom, żeby zachować zdrowie na dłużej.
Dyskopatia kręgosłupa
Dyskopatia to pojęcie bardzo obszerne, ogólnie mówiące o schorzeniach dotyczących krążka międzykręgowego. Schorzenie to jest najczęstszym źródłem bólów krzyża.
Krążek składa się z pierścienia włóknistego otaczającego elastyczne, chrzęstno-włókniste jądro miażdżyste. Krążki międzykręgowe łączą poszczególne trzony kręgowe. Zarówno przenoszą, jak i amortyzują obciążenia, wspomagając pracę Twojego kręgosłupa. Nie zawierają same systemu naczyń krwionośnych, dlatego odżywiane są dzięki przenikaniu składników odżywczych z naczyń położonych w pobliżu.
Proces zwyrodnieniowy tych struktur prowadzi do dyskopatii. Dyskopatia może się u Ciebie rozpocząć już w okresie dojrzewania i może postępować z czasem.
Najczęściej występującym typem dyskopatii jest dyskopatia lędźwiowa. Jeśli centralna część krążka, ulegnie przesunięciu do tyłu w takim stopniu, że spowoduje ucisk na Twoje korzenie nerwowe w kanale kręgowym, to oprócz bólu kręgosłupa możesz odczuwać także ból promieniujący do pośladka czy uda. Zjawisko to nazywamy rwą czy też bólem korzeniowym.
Sprawdź też leki na ból pleców.
Dyskopatia − przyczyny
Proces degradacji krążka zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim urazy mechaniczne, czynniki genetyczne i zaburzenia odpowiedniego odżywienia krążka oraz wynikające z nich zmiany jego struktury.
Dyskopatia może być nie tylko następstwem urazów, które przeszedłeś, ale i podnoszenia ciężarów przy wyprostowanych kolanach oraz częstego siedzenia za kierownicą w niewłaściwej pozycji. Na dyskopatię możesz także pracować siedząc wiele godzin za biurkiem w jednostajnej i niekorzystnej pozycji.
Sprawdź też, jak uniknąć bólu pleców po spaniu.
Co ciekawe, ryzyko dyskopatii, w tym tej lędźwiowej, zwiększa się przy paleniu papierosów, stresie, wzmożonym napięciu mięśniowym, nadwadze i osteoporozie. Częściej dotyka również osoby po 40. roku życia.
Do objawów dyskopatii zaliczamy:
- ból kręgosłupa (zarówno nagły i ostry, który występuje zwykle po dużym obciążeniu, jak i ten bardziej „rozlany”, narastający stopniowo)
- ból promieniujący do kończyn i bioder
- zaburzenia czucia takie, jak drętwienie czy mrowienie
- osłabienie niektórych odruchów (np. kolanowego czy ścięgien Achillesa)
- wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych
Dyskopatia − profilaktyka
Nadmierne obciążenie kręgosłupa powoduje wzmożoną produkcję substancji, które osłabiają strukturę krążka międzykręgowego. Jeżeli spędzasz dużą część dnia w pozycji siedzącej, jesteś bardziej narażony na choroby krążka.
Jakie więc przyzwyczajenia warto wdrożyć na co dzień, aby chronić swój kręgosłup? Na pewno przy przesuwaniu ciężkich przedmiotów pamiętaj, że zawsze lepiej jest je popchnąć niż ciągnąć (przy pchaniu kręgosłup jest lepiej ustabilizowany).
Unikaj też pochylania się w pozycji stojącej. Pochylenie nawet bez podnoszenia ciężaru jest pozycją obciążającą odcinek lędźwiowy. Rzeczy leżące nisko należy podnosić uginając nogi, a nie plecy. Większe ciężary lepiej rozdzielić na mniejsze części i nosić partiami lub rozdzielać ciężar równo na obie ręce. Zarówno pozycja siedząca, jak u podnoszenie ciężkich przedmiotów czy skłony z uginaniem pleców zwiększają ciśnienie w krążkach międzykręgowych.
Sprawdź też zasady profilaktyki bólów kręgosłupa.
W pracy powinno pomóc odpowiednie ustawienie fotela przy dłuższym czasie spędzonym przy komputerze − ustaw odpowiednią wysokość siedziska i podłokietników, żeby odciążyć swój kręgosłup. Dobrze jest również pracować na fotelu obrotowym, który ograniczy ilość ruchów rotacyjnych Twojego ciała − zamiast tego będziesz przesuwać korpus z całym fotelem. Ważne jest także, żeby monitor komputera znajdował się w odległości, która nie będzie od Ciebie wymagała pochylania głowy do przodu.
Rada dla pań − wysokie obcasy choć są piękne, niestety nie są zdrowe dla kręgosłupa.
Jednak najlepsze co możesz zrobić dla kręgosłupa, to regularnie i mądrze ćwiczyć. Pomocne są ćwiczenia rozciągające i aerobowe wzmacniające zarówno mięśnie przykręgosłupowe, jak i mięśnie brzucha.
Polecam Ci tu także tekst Adriana z zestawem ćwiczeń na wzmocnienie mięśni pleców: Warto mieć mocne plecy! Skuteczne i niebanalne ćwiczenia na plecy