Seks po porodzie, czyli kiedy wszystko wróci do normalności?
Seks po porodzie to często bardzo stresujący moment. Bywa, że kobiety odczuwają lęk oraz strach przed współżyciem. Jak przygotować się na intymne spotkanie? Sprawdź!
Spis treści
Seks po porodzie dla jednych kobiet jest wyczekiwaną od dawna przyjemnością. Inne mamy na samą myśl o zbliżeniu odczuwają stres i niepokój. Na temat seksu po porodzie urosło wiele mitów. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o seksie i antykoncepcji po porodzie.
Spis treści:
- Ile po porodzie można się kochać?
- Połóg po cesarce a współżycie
- Libido po porodzie − dlaczego ochota na seks nie przychodzi na zawołanie?
- Współżycie po porodzie − jak się zabezpieczyć?
Ile po porodzie można się kochać?
Zaleca się, żeby z seksem poczekać do czasu zakończenia połogu, czyli do 6 tygodni po porodzie. Jednak przed podjęciem współżycia najlepiej udać się do ginekologa, który sprawdzi, czy z medycznego punktu wodzenia możesz już wrócić do aktywności seksualnej. To, po jakim czasie po porodzie można współżyć, może zależeć od różnych czynników, np. od stanu zagojenia rany po cesarskim cięciu czy nacięciu krocza.
Połóg po cesarce a współżycie
Często słyszy się, że połóg po cesarce trwa krócej, a to że dziecko nie przechodziło przez kanał rodny kobiety pozwala na wcześniejsze podjęcie współżycia. Nie jest to jednak prawdą. Mało tego, nierzadko bywa, że gojenie się rany pooperacyjnej będzie trwało dłużej niż 6 tygodni. Dlatego, zawsze przed podjęciem aktywności seksualnej po porodzie, warto skonsultować się z ginekologiem.
Sprawdź też, jak dbać o higienę w czasie połogu.
Libido po porodzie − dlaczego ochota na seks nie przychodzi na zawołanie?
Wiele świeżo upieczonych mam narzeka na niższe libido po porodzie. Nawet te kobiety, które z utęsknieniem czekały na seks po porodzie i połogu, teraz nie mają w ogóle na niego ochoty. Z czego to wynika?
1. Zmęczenie
Całodobowa opieka nad noworodkiem sprawia, że młode mamy bardziej niż na seks mają ochotę na sen.
2. Zmiany hormonalne
Po porodzie, u mamy następuje wyrzut hormonów, które potem szaleją w organizmie. U niektórych kobiet powodują one zanik libido, ale u innych może być wręcz odwrotnie!
3. Baby blues i depresja poporodowa
Baby blues jest chwilowy i po kilku tygodniach po porodzie powinien zniknąć. Zobacz, czym jest baby blues: Trudne emocje po porodzie, czyli baby blues. Jeżeli jednak obniżone samopoczucie utrzymuje się dłużej, warto zwrócić się do pomoc do profesjonalisty. Więcej pisała o tym Magda w artykule: Depresja poporodowa. Nie bój się prosić o pomoc.
4. Problem z akceptacją swojego ciała
Umówmy się, że nikt oprócz fit-instagramerek nie wraca „do formy sprzed porodu” w 6 tygodni. Mało tego, drakońskie diety podczas karmienia są absolutnie niewskazane. Z kolei z ćwiczeniami po porodzie naprawdę warto zaczekać co najmniej te 6 tygodni, a po cesarskim cięciu nawet 3 miesiące! Najlepiej od razu po połogu wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który powie Ci kiedy i w jaki sposób możesz powrócić do aktywności fizycznej! O tym, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna, pisałam w artykule: Fizjoterapia uroginekologiczna − dlaczego warto z niej skorzystać w ciąży?
Poza tym mamy obawiają się, że poród (w szczególności siłami natury), może obniżyć jakość ich życia seksualnego. Stąd też czują opory przed podjęciem aktywności seksualnej. Także w tym przypadku, gorąco Cię zachęcam do odwiedzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi stan twoich mięśni dna miednicy zaleci ewentualne ćwiczenia, które pozwolą Twojemu całemu ciału do „powrotu do normalności”
To, że ciało po ciąży się zmieniło, często stwarza bariery przed fizycznym zbliżeniem. Takie odczucia są normalne. Wydaje mi się jednak, że my kobiety jesteśmy bardziej krytyczne wobec swojego ciała niż nasi partnerzy. Podczas, gdy my widzimy każdą nową fałdkę czy rozstęp, oni nie wiedzą nawet, czym są rozstępy czy cellulit! Pamiętaj: Twoje ciało jest niesamowite, wydało na świat dziecko. Bądź dla niego wyrozumiała. Daj mu czas, a jeszcze nie raz Cię pozytywnie zaskoczy!
5. Odczuwanie bólu podczas współżycia po porodzie
Ból podczas współżycia może być spowodowany różnymi czynnikami. Czasem problemem może być brak odpowiedniego nawilżenia (suchość pochwy spowodowana jest często zmianami hormonalnymi). Jednak, jeżeli odczuwasz ból lub dyskomfort podczas stosunku seksualnego, powinnaś jak najszybciej umówić do lekarza, który sprawdzi jaka może być przyczyna Twoich dolegliwości.
6. Brak czasu i sposobności
Jak pisałam a w artykule: Sen noworodka. Wszystko co warto o nim wiedzieć?, małe dzieci śpią lekko, głośno i krótko. Jeżeli do tego dochodzi aktywność starszych dzieci, czasem naprawdę ciężko znaleźć chwilę na prysznic, a co dopiero na seks!
„Bardzo ważną kwestią przy powrocie do współżycia po porodzie jest wybór najlepszej metody antykoncepcji. Nie warto robić tego na własną rękę. Na wizycie kontrolnej u ginekologa zapytaj, jaki środek antykoncepcyjny będzie dla Ciebie najlepszy. Mitem jest natomiast przekonanie, że podczas karmienia piersią nie można zajść w ciążę!”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Współżycie po porodzie − jak się zabezpieczyć?
Wiele osób jest przekonanych, że karmienie piersią jest skuteczną metodą antykoncepcji i aż do momentu dostania pierwszej miesiączki po porodzie nie ma potrzeby zabezpieczania się. Niestety, nie jest to do końca prawda. Wprawdzie, karmienie piersią w znaczący sposób obniża szansę zajścia w ciążę, nie znaczy to że nie jest to możliwe. Zobacz, kiedy wraca miesiączka po porodzie: Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Fakty i mity na temat okresu po ciąży.
Istnieje kilka czynników, które mogą sprawić, że dojdzie do zapłodnienia w tym czasie, np. dłuższe przerwy w karmieniu. Poza tym, owulacja może wystąpić przez pierwszą „pociążową” miesiączką. Dlatego, jeżeli nie planujesz kolejnego potomka lub na razie nie możesz zajść w ciążę (np. ze względu na zabieg cesarskiego cięcia), warto zastosować dodatkowo się zabezpieczyć.
To, jakie metody antykoncepcji można stosować po porodzie, zależy od tego, czy karmisz piersią. Jeżeli nie karmisz piersią, możecie zdecydować się na dowolną metodę antykoncepcyjną.
Jeżeli karmisz piersią, wtedy do wybory masz następujące sposoby antykoncepcji:
- Prezerwatywa − możecie jej używać bez konieczności konsultacji z lekarzem. Prezerwatywy dostępne są „od ręki” i bez recepty
- Minipigułki antykoncepcyjne − są to tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (zawierające tylko progesteron)
- Wkładka wewnątrzmaciczna (tzw. spirala), zarówno miedziana jak i hormonalna − można ją założyć od razu po połogu (o ile lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań)
Podczas wizyty kontrolnej po połogu, warto przedyskutować wybór antykoncepcji z ginekologiem. Zobacz też, jak może wyglądać antykoncepcja po porodzie: 6 metod antykoncepcji po porodzie.