Skręcenie stawu skokowego. Leczenie domowe, czy wizyta na SOR?

19. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Jak dochodzi do skręcenia stawu skokowego? Czym objawia się kontuzja? Jak szybko wrócić do formy i odzyskać sprawność? Czy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź!
 

Irmina Turek
Irmina Turek
Skręcenie stawu skokowego. Leczenie domowe, czy wizyta na SOR?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś źle stanąć i poczuć gwałtowny ból w kostce? Skręcenie stawu skokowego, czyli tak zwanej „kostki” to bardzo częsty uraz zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Zobacz, co zrobić w sytuacji, w której skręcisz kostkę: czy udać się szybko na SOR, czy może opatrzyć nogę w domu.

Skręcenie kostki − jak je rozpoznać?

Skręcenie to nic innego jak rozciągniecie torebki stawowej i więzadeł stawowych. Czasem może dochodzić nawet do częściowego przerwania tych struktur. Jest to efekt nieprawidłowego przeniesienia i rozłożenia siły na staw. Skręcenie wiąże się z urazem tkanek w obrębie torebki stawowej i więzadeł, do którego dochodzi właśnie pod wpływem źle rozłożonego ciężaru na części stawu.

Najczęściej skręcenie jest wynikiem gwałtownego zgięcia stopy do wewnątrz. Dzieje się to często, kiedy się pośliźniesz czy niespodziewanie natkniesz się na przeszkodę pod nogami − szczególnie przy dziurach w nawierzchni. Nieprawidłowo ustawiona stopa i złe ustawienie nogi sprawia, że ciężar ciała zostaje nieodpowiednio przełożony na struktury stawu.

Sprawdź też maści na stłuczenia i siniaki.

skręcenie kostki jak rozpoznać

 

Najczęściej skręcenie stawu objawia się nagłym i silnym bólem w stawie. Najczęściej występuje skręcenie stawu kostki, czyli stawu skokowego. Możesz też zauważyć obrzęk i krwiaki. Opuchlizna pojawia się z czasem i łatwo ją zaobserwować. Wystarczy, że porównasz wielkość skręconej kostki do tej zdrowej. Na kostce często może pojawić się też krwiak. W efekcie tego pojawi się zasinienie kostki.

 

Skręcenie stawu skokowego − postępowanie po urazie

Skręcenie stawu skokowego dzieli się na 3 stopnie zaawansowania. Pierwszy, najłagodniejszy wiąże się tylko z rozciągnięciem więzadeł. Drugi zakłada częściowe ich naderwanie, a trzeci łączy się z całkowitym ich zerwaniem.

Jeśli w stawie doszło do naderwania więzadeł lub całkowitego ich uszkodzenia, to kostka nie będzie stabilna. Ciężko jest oszacować stan stawu zaraz po kontuzji, bo mocny ból i opuchlizna mogą nie pozwolić ocenić, w jakim stanie jest kostka. Dlatego na początku warto skupić się na podstawowym złagodzeniu objawów. Jeśli ból jest bardzo intensywny, nie ma żadnej ruchomości w stawie i objawy nie tracą na sile z czasem, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Może on zalecić wykonanie badań obrazowych, żeby wykluczyć poważniejsze urazy.

Sprawdź też oliwki do masażu.

usg skręconej kostki

 

Żeby całkowicie wykluczyć złamania, najlepiej wykonać RTG. Przy mocniejszych urazach stawu i przedłużających się dolegliwościach, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. To wiąże się z rekonstrukcją więzadeł. Zabiegi te wykonywane są w oparciu o wyniki badań obrazowych.

Skręcenie stawu skokowego − leczenie domowe

Co zrobić w warunkach domowych ze skręconą kostką? Przede wszystkim odciążyć staw. W tym celu warto odpocząć i starać się nie stawać na uszkodzonej nodze. Jeśli w domu przypadkiem masz kule to jak najbardziej możesz się na nich wspierać w trakcie chodzenia. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z kul, staraj się pamiętać, żeby jak najmniej obciążać nogę i w miarę możliwości ograniczyć chodzenie.

Sprawdź też maści i żele na reumatyzm.

domowe leczenie skręcenia stawu skokowego

 

Kolejną metodą, która pomoże na ból i obrzęk towarzyszący skręconej kostce to chłodzenie stawu. Można to robić za pomocą lodu czy mrożonek z zamrażarki (do nogi świetnie dopasowuje się mrożony groszek). Warto też staw opatrzyć bandażem elastycznym lub założyć stabilizator. To nie tylko pomoże w stabilizacji kończyny, ale i da odpowiedni ucisk na uszkodzony staw.

chłodzenie stawu skokowego aby zmniejszyć ból i obrzęk

 

Żeby zmniejszyć obrzęk w stawie dobrze jest trzymać uszkodzoną kończynę w łagodnym uniesieniu podczas leżenia czy siedzenia. Podnosząc spuchniętą nogę wyżej, w prosty sposób uporasz się z obrzękiem.

pielęgnacja skręconego stawu skokowego

 

Dodatkowo w domowej apteczce na pewno znajdziesz też jakiś preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pomoże to złagodzić ból, ale pamiętaj, żeby mimo zastosowania leków przeciwbólowych nie obciążać nogi nawet jak ból jest mniejszy. Lek hamuje czucie bólu, ale nie sprawia, że uraz i uszkodzenie tkanek się cofa. Dlatego też uważaj, żeby nie uszkodzić dodatkowo nogi przez nadmierne obciążenie.

Opuchnięty staw możesz posmarować też żelem lub zrobić okłady z kwaśnej wody, co pomoże uporać się z obrzękiem. 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice