Test 6-minutowego marszu sprawdza Twoją wydolność!

17. 2. 2020 · 3 minuty czytania

6-minutowy test marszowy pozwala ocenić wydolność organizmu. Na czym polega? W jakim celu się go przeprowadza? O czym świadczą uzyskane wyniki? Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Test 6-minutowego marszu sprawdza Twoją wydolność!

Test 6-minutowego marszu to proste, szybkie i dające natychmiastowe wyniki badanie. Pozwala on ocenić wydolność organizmu na poziomie submaksymalnym. Przeprowadzany regularnie może dać obraz skuteczności leczenia niektórych chorób układu oddechowego i zmian wydolności organizmu w czasie.

Test marszowy − co to takiego?

Test marszowy, czy inaczej mówiąc test 6-minutowego marszu to proste badanie, które pomaga ocenić wydolność organizmu. Może być przeprowadzane, żeby sprawdzić jak postępuje choroba, czy leczenie jest skuteczne, a nawet żeby oszacować ryzyko związane ze słabnącą wydolnością.

Test ten nie służy do oznaczenia wydolności konkretnych układów, ale ogólnej wydolności wysiłkowej, która bezpośrednio przekłada się na życie codzienne, możliwości i siły chorego w zwykłych czynnościach życiowych.

Wyniki testu są zwykle w bezpośrednim związku z aktywnością fizyczną chorego, trybem życia i parametrami czynności płuc i oczywiście wiekiem.

Sprawdź też, o czym może świadczyć duszący kaszel.

test marszowy

 

6-minutowy test marszowy − jak go wykonać?

Test 6-minutowego marszu polega na pomiarze dystansu, jaki przejdzie chory w okresie 6 minut (6-minute walking distance – 6MWD). Tempo, w jakim idzie chorych zależy od niego, a osoba, która obserwuje test nie powinna informować ani komentować, czy jest ono odpowiednio szybkie, czy też nie. Mogłoby to zaburzać ostateczny wynik badania.

Do przeprowadzenia testu potrzebny jest stoper, odpowiednie oznaczenie miejsc, w których chory ma zawracać i sprzęt do liczenia ilości nawrotów. Dodatkowo przygotowuje się pulsoksymetr, ciśnieniomierz i, w przypadku ciężko chorych i mało wydolnych, sprzęt potrzebny do ewentualnej resuscytacji.

Dystans, na którym mierzy się marsz chorego powinien mieć około 30 m w linii prostej i oznaczone miejsca zawracania. Dlatego właśnie jest to test korytarzowy. Osoba badana idzie nie zatrzymując się i nie odpoczywając. Chory nie przygotowuje się do testu żadną rozgrzewką. Zwykle przed rozpoczęciem testu ocenia się ogólny stan chorego.

Sprawdź też, w jaki sposób aktywność fizyczna przekłada się na układ oddechowy.

6 minutowy test marszowy

 

W trakcie przeprowadzania testu chory jest informowany, co 1 minutę o pozostałym do końca badania czasie. Po 6 minutach mówi się choremu, że test dobiegł końca i zaznacza się miejsce, do którego dotarł w ostatnim powtórzeniu. Oprócz mierzenia dystansu, po zakończonym marszu oznacza się często wysycenie hemoglobiny tlenem, tętno i stopień duszności. Następnie zlicza się powtórzenia i oblicza sumarycznie przebyty dystans (6MWD).

Test korytarzowy − wyniki

Badanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo proste do wykonania i nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu. Ale to, czy chory powinien przejść taki test zależy od jego ogólnego stanu. Jeśli w trakcie przeprowadzanego testu chory zacznie odczuwać ból w klatce piersiowej, silną duszność czy skurcze w mięśniach nóg, badanie trzeba natychmiast przerwać. Podobnie jeśli chory zblednie lub jego chód będzie wskazywał, że może zasłabnąć. 

Wyniki 6-minutowego testu marszowego wyrażane są jako dystans przebyty w metrach. Osoba zdrowa w czasie 6 minut przejdzie marszem około 600 mw przypadku mężczyzn i 500 m w przypadku kobiet. Oczywiście wartości te będą różnić się w zależności od wieku i kondycji badanych.  U osób chorujących na przewlekłe schorzenia układu oddechowego wartości te będą niższe i zależne od rodzaju choroby i stopnia jej kontroli.

Sprawdź też, czym jest "serce sportowca"

test 6 minutowy

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich przeprowadzany jest test, bo nawet drobne modyfikacje mogą rzutować na prawidłowy odczyt wyników. Tu znaczenie mają takie czynniki jak: użycie bieżni ruchomej, zmiana długości odcinka w linii prostej czy nieprawidłowe komendy ze strony prowadzącego test (pośpieszanie czy komentowanie tempa). Warto pamiętać również, żeby badania, które chcesz ze sobą porównać wykonywać o tej samej porze dnia.

 

Źródła:

P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice