Tyrozyna − jak wspomaga organizm przy wzmożonym wysiłku?
Tyrozyna, czyli aminokwas endogenny, jest polecana szczególnie przy wzmożonym wysiłku. Jak działa? Kiedy warto zdecydować się na suplementację składnika? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Tyrozyna jest bardzo istotnym aminokwasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, szczególnie aktywnego fizycznie. Dzięki suplementacji osoby aktywne mogą odczuwać zmniejszenie zmęczenia, a także wzmacniać mięśnie. Co ważne, niedobory tyrozyny mogą przyczyniać się m.in. do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy i ogólnego osłabienia. Zobacz, kiedy suplementacja tyrozyną jest konieczna.
Tyrozyna − aminokwas endogenny
Co to jest tyrozyna? Jest ona związkiem organicznym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to jeden z aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm może sam zsyntetyzować. Jest to możliwe dzięki innemu aminokwasowi − fenyloalaninie.
Tyrozyna spełnia wiele funkcji w organizmie, miedzy innymi reguluje metabolizm komórkowy, działa jak wewnątrzkomórkowy przekaźnik, jest prekursorem hormonów i substancji biologicznie czynnych, np. hormonów tarczycy (tyroksyny, trójjodotyroniny), a także adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Z tego względu niedobór tego składnika może przyczyniać się do rozwoju niedoczynności tarczycy, osłabienia, a także stanów pogorszonego nastroju.
Sprawdź też, jakie witaminy są potrzebne dla sportowców.
„L-tyrozyna” − działanie w organizmie
Bardzo często możesz spotkać się z określeniem „L-tyrozyna”. Co oznacza ta literka „L”? L-tyrozyna to tak naprawdę nic innego jak określenie jej izomeru lewoskrętnego, który jest łatwo przyswajalny przez organizm.
Ze względu na to, że tyrozyna jest związkiem niezbędnym w syntezie neuroprzekaźnika – dopaminy, która z kolei może być przekształcana do adrenaliny i noradrenaliny, spełnia ona szczególne funkcje.
Wspomniane związki działają na organizm pozytywnie, bo:
- Wpływają na poprawę pamięci, działają uspokajająco (dopamina)
- Wzmacniają motywację (noradrenalina)
- Przyspieszają bicie serca, podwyższają ciśnienie krwi i mają pozytywny wpływ na koncentrację
Tak, jak wspomniałam L-tyrozyna jest aminokwasem, który jest niezbędny do syntezy wielu hormonów − szczególnie tarczycy − przez co wpływa na właściwy poziom metabolizmu. Aminokwas ten warto stosować w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego, bądź nasilonego stresu. Poleca się go szczególnie osobom bardzo aktywnym.
Zobacz, jak poprawić metabolizm: Jak poprawić metabolizm w nowym roku?
Tyrozyna − suplement i jego dawkowanie
Pamiętaj, że nigdy nie powinno się stosować dawek większych niż zalecana na opakowaniu. Zazwyczaj można spotkać się z informacją, że zalecana dawka tyrozyny wynosi 100 mgna każdy kilogram ciała. Tyrozyna powinna być przyjmowana w 3 równych porcjach w ciągu dnia. Ale dzienna dawka dozwolona do spożycia to maksymalnie 10 g i lepiej jej nie przekraczaj. Zwróć uwagę, że tyrozyna naturalnie występuje w produktach białkowych.
Zastosowanie większych dawek tyrozyny nie przyniesie efektu, ze względu na enzymy, które wykorzystywane są do przekształcenia jej w neuroprzekaźniki, mają określoną wydajność.
Z tego względu ciężko jest ją przedawkować, ale w niektórych przypadkach może przyczyniać się do uczucia niepokoju i bezsenności.
Warto zaznaczyć, że osoby, które cierpią na bóle migrenowe, nadczynność tarczycy, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować opisywanego suplementu diety. Osoby zażywające leki na receptę przed decyzją podjęcia suplementacji powinny skontaktować się z lekarzem.
Gdzie można dostać suplementy z tyrozyną? Tyrozyna jest dostępna w aptekach, na stronach internetowych, w sklepach dla sportowców. Występuje w różnych formach – kapsułek, suplementów czy preparatów do rozpuszczania w wodzie. Tak, jak wspomniałam wcześniej, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.