Wyczerpanie nerwowe − 5 sposobów jak ukoić zszargane nerwy
Wyczerpanie nerwowe to często wynik nadmiernego stresu w życiu. Dowiedz się, jak znaleźć ukojenie. Poznaj sposoby na zszargane nerwy!
Spis treści
Skutki życia w stresie i ciągłym napięciu są poważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Wyczerpanie nerwowe może dotknąć także i Ciebie, szczególnie, gdy żyjesz w cieniu deadline'ów i presji czasu. Jak uniknąć wyczerpania nerwowego? Jak poradzić sobie z tym problemem? Oto 5 sposobów na zachowanie równowagi i poradzenie sobie z szarganymi nerwami.
Wyczerpanie nerwowe – na czym polega?
Ludzki organizm żeby funkcjonować potrzebuje bodźców − niewielkich dawek stresu. A wszystko po to, żeby móc się mobilizować i sprawnie działać. Ale poziom stresu w Twoim życiu powinien być optymalny: nie za słaby, czyli taki, żeby pobudzić Cię do działania, ale też nie za mocny, czyli taki, żeby reakcja Twojego ciała na stres nie była destrukcyjna.
Okazuje się jednak, że wielu z nas doświadcza długich okresów nadmiernego stresu, co z kolei odbija się na zdrowiu. Bezpośrednią przyczyną pobudzenia Twojego organizmu w chwilach wyjątkowego napięcia jest kortyzol – hormon produkowany przez nadnercza. To naturalna i prawidłowa reakcja organizmu na wyjątkowe wyzwania, a jednocześnie zupełnie nieszkodliwa, o ile nie występuje permanentnie. Jeżeli żyjesz w ciągłym napięciu, można mówić o wyczerpaniu nerwowym.
Sprawdź też, jak radzić sobie ze stresem.
Wyczerpanie nerwowe - przyczyny
Magdalena Ślaska pisze:
„Wyczerpany system nerwowy może mieć różne podłoże. Do przyczyn osłabienia psychicznego zaliczają się m.in.:
- Nadmiar obowiązków w pracy i życiu osobistym,
- Wykonywanie zadań pod presją czasu i w ciągłym pośpiechu,
- Stresująca i odpowiedzialna praca,
- Brak wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół, współpracowników,
- Brak równowagi pomiędzy życiem rodzinnym i zawodowym,
- Trudności w relacjach z ludźmi,
- Stawianie sobie wysokich wymagań i dążenie do perfekcjonizmu,
- Nieodpowiednia profilaktyka zdrowotna, m.in. brak ruchu, nieregularne żywienie, zbyt mało odpoczynku.
Wyczerpanie nerwowe - objawy
Wyczerpanie nerwowe może wpływać na zaburzenia funkcji właściwie każdego narządu, a każdy może odczuwać je inaczej. Głównym objawem wyczerpania nerwowego jest przede wszystkim uczucie zmęczenia. Możesz mieć wtedy problem z zasypianiem, odpoczynkiem. W rezultacie w ciągu dnia stajesz się senny, co tylko pogłębia Twoje problemy. Nie potrafisz również skupić się na prostych zadaniach. Zdarza się, że zapominasz o wielu rzeczach. Poza tym objawy wyczerpania nerwowego poznać po:
- Wypaleniu emocjonalnym,
- Rozdrażnieniu,
- Frustracji,
- Niskiej samoocenie,
- Niesutannym uczuciu przytłoczenia i bezradności,
- Niestabilności emocjonalnej,
- Nadmiernym napięciu mięśni,
- Bólach głowy,
- Problemach żołądkowych,
- Spadku naturalnej odporności,
- Niechęci do spotykanie się z ludźmi,
- Trudnościach w nawiązywaniu bliskich relacji.
Skrajne wyczerpanie nerwowe - skutki
Długotrwałe i skrajne wyczerpanie nerwowe osłabia organizm, a także stanowi źródło wielu problemów zdrowotnych. Brak wdrożenia specjalistycznej pomocy zwiększa prawdopodobieństwo depresji, stanów lękowych, nerwicy i innych zaburzeń psychicznych. Ponadto ciągłe osłabienie i brak odpoczynku sprzyjają występowaniu infekcji wirusowych oraz chorób zakaźnych. Nieustanny stres prowadzi też do problemów żołądkowo-jelitowych. Stanowi ponadto element ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca i choroby wieńcowej.
Wyczerpanie nerwowe – diagnostyka. Jak rozpoznać?
Przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia niezbędna jest prawidłowa diagnostyka. Specjalista bierze pod uwagę nie tylko stan psychiczny pacjenta, ale również ogólną kondycję organizmu. Do podstawowych badań, które może zlecić lekarz, zaliczają się:
- Morfologia krwi,
- Ocena poziomu hormonów,
- Badania moczu,
- Analiza immunologiczna oraz serologiczna krwi.
Ponadto lekarz może zaproponować:
- Monitorowanie ciśnienia,
- Badanie EEG i EKG.
Choć wyczerpanie nerwowe diagnozuje głównie lekarza ogólny oraz psychiatra lub psycholog, w niektórych przypadkach potrzebne są konsultacje neurologiczne, kardiologiczne, endokrynologiczne, neurofizjologiczne".
Wyczerpanie nerwowe – leczenie
Wymarzoną sytuacją byłoby unikanie stresu i wszelkich niekomfortowych sytuacji. Oczywiście może się to okazać niewykonalne, a przynajmniej mało prawdopodobne, bo na wiele sytuacji nie masz po prostu żadnego wpływu. Warto jednak próbować, bo nawet niewielkie zmiany Twojego stylu życia mogą okazać się zbawienne.
„Niestety, czasem konieczne jest wspracie specjalisty. W uzasadnionych przypadkach lekarz wdraża leczenie farmakologiczne. Najczęściej przepisuje:
- Leki na krążenie krwi i rozszerzające naczynia krwionośne, np. Tanakan, Mexidol,
- Leki uspokajające i łagodzące napięcie, np. waleriana,
- Leki nootropowe, np. piracetam, nootropil,
- Leki przeciwdrepresyjne, np. paroksetyna, citalopram,
- Kompleksy witaminowe (głównie A, E, D oraz witaminy z grupy B)"
- dodaje Magdalena Ślaska
Sprawdź też leki i zioła na dobry nastrój.
Oto wskazówki, jak możesz poradzić sobie z wyczerpaniem nerwowym:
1. Przede wszystkim nie zapominaj o sobie − znajdź czas dla siebie, na swoje małe przyjemności lub hobby. Pamiętaj, że oprócz pracy ważny jest także odpoczynek i czas dla rodziny.
2. Pamiętaj o aktywności fizycznej − siedzenie za biurkiem nie jest tym, do czego został stworzony człowiek. Jeśli nigdy nie uprawiałeś sportu, zacznij od czegoś prostego – spacerów czy jazdy na rowerze.
3. Staraj się prowadzić regularny tryb życia – wysypiaj się, zwróć uwagę na to, co i kiedy jesz. Ogranicz spożycie kofeiny, alkoholu i cukru, które mogą pogłębiać objawy wyczerpania.
4. Możesz wspomóc się preparatami ziołowymi – jeśli pomimo Twoich starań nie osiągasz spokoju i wyciszenia możesz też wspomóc się stosując ziołowe tabletki na stres, zawierające np. melisę lub kozłek lekarski. Ważne, żeby były to produkty naturalnego pochodzenia, bo ich zastosowanie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych.
5. „Dbaj o witaminy w diecie – pamiętaj, by w codziennym menu uwzględniać posiłki stanowiące źródło witamin i minerałów wspierających układ nerwowy (m.in. witaminy z grupy B, witaminy A, E, D, a także magnez, miedź, potas)".
- dodaje Magdalena Ślaska
Panuj nad stresem, by nie dać się złapać wyczerpaniu nerwowemu!
Wyczerpania nerwowego nie wolno lekceważyć. Jeśli próby odprężenia i naturalne sposoby nie są w stanie Ci pomóc, warto udać się do lekarza. Skrajne wyczerpanie nerwowe może wpłynąć nie tylko na Twój własny komfort psychiczny i relacje z najbliższymi, ale również może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.