Ciężki powrót z wakacji, czyli pourlopowa depresja – jak sobie z nią radzić?
Spis treści
Jesteś tuż po swoim wymarzonym urlopie, a mimo to odczuwasz smutek? W dodatku perspektywa spędzenia całego dnia w pracy wydaje się nie do zniesienia. Być może to depresja pourlopowa. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak sobie z nią radzić.
Depresja pourlopowa – czym jest?
Smutek po urlopie nie jest niczym niezwykłym. To normalne, że po dwóch tygodniach słodkiego lenistwa nie garniesz się do pracy.
Jak zauważają naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu w stanie Waszyngton:
W pierwszym tygodniu po powrocie z urlopu wydajność pracownika wynosi jedynie 40% efektywności sprzed wakacji.
Efektywność wzrasta powoli przez kolejnych siedem dni. Dopiero w drugim tygodniu po powrocie do pracy dobroczynny efekt wakacji staje się widoczny, a wydajność wzrasta do 110%!
Powakacyjny zły nastrój trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni i nie powinien być dla Ciebie niczym niepokojącym. Gorzej, jeśli przygnębienie, wybuchy agresji czy nadmierna płaczliwość nie mijają po upływie trzech tygodni od powrotu. Wtedy możesz zacząć się zastanawiać, czy przypadkiem nie dopadła Cię pourlopowa depresja.
Specjaliści określają w ten sposób zjawisko stresu pourlopowego. To naturalna reakcja organizmu na konieczność ponownego narzucenia sobie dawnego rygoru i dyscypliny. Mówiąc bardziej obrazowo, w trakcie urlopu Twój organizm działa na „zwolnionych obrotach”, dlatego czujesz się zrelaksowana i odprężona. Po powrocie do codziennych obowiązków, musi na nowo przystosować się do funkcjonowania na „wysokich obrotach”.
Depresja po urlopie – jak ją rozpoznać?
Typowym objawem jest niechęć i przygnębienie wywołane perspektywą powrotu do pracy. Pojawia się też przerażenie na samą myśl o konieczności spędzenia w biurze całego dnia. Wszystkiemu towarzyszy ciągłe zmęczenie, ból głowy i problemy ze snem.
Sprawdź tabletki na migrenę i ból głowy.
Innym objawem obniżonego nastroju są kłopoty z koncentracją. Możesz mieć problem ze skupieniem na czymkolwiek uwagi, a wszystkie obowiązki odkładać na później.
Depresja pourlopowa u niektórych osób mija samoistnie. W części przypadków niezbędny jest jednak kontakt z psychologiem, który pomoże Ci się uporać się z tą przykrą dolegliwością.
Sposoby na pourlopową depresję
Istnieje wiele przepisów na to, by zminimalizować efekt przykrego powrotu do codziennych obowiązków po leniwym okresie wakacji.
Oto 6 sposobów na to, by poradzić sobie z pourlopową depresją.
1. Zaplanuj urlop w taki sposób, by mieć po powrocie przynajmniej jeden dzień wolnego.
Postaraj się uniknąć sytuacji, w której jeszcze wczoraj leniuchowałaś na plaży, a dziś musisz spędzić osiem godzin w biurze. Taka nagła zmiana może źle odbić się na Twoim organizmie. Jeden dzień wolnego po powrocie z urlopu pozwoli Ci nie tylko na spokojne rozpakowanie walizek, ale też na łagodne „przestawienie się” z trybu wakacyjnego na codzienną rutynę.
2. Uzgodnij z szefem, by w pierwszy dzień po urlopie dał Ci taryfę ulgową.
Jeszcze przed wakacjami, porozmawiaj ze swoim przełożonym o pierwszym dniu po urlopie. Wyjaśnij, że powrót do codziennych obowiązków nie zawsze jest prosty, dlatego możesz potrzebować dzień lub dwa pracy na „na zwolnionych obrotach”.
3. Zaakceptuj gorszy nastrój tuż po powrocie do pracy.
To normalne, że w pierwszych dniach po urlopie możesz odczuwać lekkie rozleniwienie, gorszy humor czy spadek nastroju. Nie staraj się ich na siłę zwalczyć.
4. Pierwszego dnia w pracy zajmij się czymś prostym i niewymagającym dużej koncentracji.
Daj sobie czas na to, by stopniowo wdrożyć się w nowy tryb. Nie wpadaj od razu w wir obowiązków. W pierwszych dniach pracy ustal listę najważniejszych zadań i skup się na nich. Zaległości nadrabiaj powoli, ale systematycznie.
5. Wypoczywaj aktywnie po pracy.
Postaraj się o chwilę przyjemności. Idź na basen, rower, zrelaksuj się. W ten sposób przywołasz przyjemne wspomnienia z wakacji.
6. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy.
Jeśli przykre objawy nie ustępują, wybierz się do psychologa lub terapeuty.
Kilka wskazówek dla przyszłych urlopowiczów
Zaplanuj swoje wakacje w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia depresji pourlopowej. Co isotne - nie zostawiaj niedokończonych spraw przed urlopem.
To ważne! W przeciwnym razie możesz w trakcie wymarzonego wypoczynku martwić się, że nie zrobiłaś tego, co miałaś do wykonania. I przy okazji zepsuć sobie wolny czas.
Twój urlop nie może być też za krótki. By móc się odpowiednio zregenerować, Twój organizm potrzebuje czasu.
W trakcie wakacji wypoczywaj w taki sposób, jak lubisz. Jedni lubią góry, inni kąpiele w morzu… Dlatego postaraj się, by Twój urlop był prawdziwymi wakacjami i pozwolił Ci się oderwać się od codziennej krzątaniny.