Chce Ci się płakać, gdy myślisz o pracy? To może być wypalenie zawodowe
Jeśli na samą myśl o pracy czujesz niepokój, być może dotyka Cię wypalenie zawodowe? Co kryje się pod tym pojęciem? Jak odzyskać równowagę psychiczną? Sprawdź!
Spis treści
Dźwięk budzika, nagły przypływ świadomości i ogarnia Cię fala negatywnych emocji na myśl o pracy? Czujesz, że przed Tobą kolejny dzień udręki, a jedyne, o czym marzysz, to ucieczka, praca na Hawajach albo wygrana w totolotka? Jeżeli to nie chwilowy kryzys, bardzo możliwe, że dopadł Cię syndrom wypalenia zawodowego.
Nie każdy może zostać „Żoną Hollywood”, tak jak żyjące z rozmachem bohaterki programu TVN. Niełatwo też zrezygnować z pracy z dnia na dzień, bo jak śpiewa amerykański raper LunchMoney Lewis:
I got Bills I gotta pay
So I'ma gonna work work work every day
I got mouths I gotta feed,
So I'ma gonna make sure everybody eats
czyli
Mam rachunki, które muszę zapłacić
Więc zamierzam pracować, pracować, codziennie pracować
Mam buzie, które muszę wykarmić
Więc zamierzam się upewnić, że wszyscy zjedzą
Przyczyny wypalenia zawodowego – skąd się bierze?
W pracy nie chodzi jedynie o zarabianie pieniędzy. Znam osoby, które pracują kilkadziesiąt lat w jednym miejscu i wypalenie zawodowe w ich przypadku nie dziwi (zwłaszcza, że mają ciężki i wyczerpujący psychicznie zawód).
Sprawdź leki i preparaty na stres i uspokojenie.
Gdy podobne uczucie dopadło Cię po kilku lub kilkunastu latach najprawdopodobniej:
1. Praca przestała dawać Ci satysfakcję
Powodów może być wiele:
- nie jesteś albo nie czujesz, żeby Cię doceniano (w żaden sposób – ani słownie, ani finansowo)
- nie masz możliwości awansu, zmiany stanowiska
- struktura organizacyjna firmy jest skostniała
- masz inne marzenia – obecna praca to nie to, co chcesz robić w życiu
2. Stresujesz się i pracujesz pod presją czasu
Być może przytłoczono Cię obowiązkami, nie potrafisz utrzymać równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i nie masz czasu na relaks.
Zobacz preparaty na dobry nastrój.
3. Nie odpowiada Ci atmosfera w pracy
Nie dogadujesz się ze współpracownikami, kierownictwem i klientami. Komunikacja między Wami jest zaburzona, często pojawiają się sytuacje konfliktowe, a nawet mobbing.
4. Masz monotonną pracę, w której codziennie powtarzasz podobne czynności
Chociaż ludzki umysł lubi powtórzenia, a dzięki rutynie czuje się bezpiecznie, to taki rodzaj pracy prowadzi do wypalenia zawodowego w pierwszej kolejności – często słyszy się o wypaleniu zawodowym nauczycieli.
Sprawdź artykuł: Stres w pracy − jak sobie z nim radzić i nie zniszczyć kariery?
5. Twoja praca wymaga sporego zaangażowania emocjonalnego i polega na pomaganiu innym
W pracy musisz budować atmosferę zaufania, troski i empatii. Przy braku odpowiedniego dystansu przeżywasz każdą sytuację na nowo, co w rezultacie odbiera Ci coraz więcej energii.
Objawy wypalenia zawodowego – dowiedz się, czy Cię dotyczy
Na samą myśl o pracy napływają Ci łzy do oczu? W dodatku robisz, co możesz, żeby tam nie chodzić, częściej chorujesz, źle sypiasz, czujesz złość, niechęć i kompletny brak motywacji? To tylko kilka objawów wypalenia.
Oto pozostałe objawy wypalenia zawodowego:
- brak wiary w siebie, rozczarowanie sobą, poczucie winy, obojętność, pesymizm
- ciągłe zmęczenie i wyczerpanie po pracy
- izolacja
- niechęć do klientów, współpracowników, kadry zarządzającej, cynizm
- problemy w domu
- drażliwość, brak cierpliwości, nerwica
Wystarczy przypomnieć sobie głównego bohatera filmu „Dzień świra”, który jest idealnym odzwierciedleniem osoby dotkniętej symptomem wypalenia zawodowego.
Sprawdź prawa pracy dla kobiet w ciąży.
Wypalenie zawodowe – co robić, jeśli spotkało również Ciebie?
Czujesz, że wypalenie zawodowe dopadło i Ciebie? Brakuje Ci pozytywnych emocji i wyzwań w pracy? Zmień pracę! Można robić to samo przez 40 lat i ciągle czuć zew przygody jak Mauli Dhan, który zbiera halucynogenny miód przy klifach w dżunglach wschodniego Nepalu – i to 90 metrów nad ziemią! Ktoś w końcu musi go zastąpić.
Z pewnych powodów nie dasz rady nic zmienić? Pomyśl, czy w pracy nie stawiasz sobie zbyt wysoko poprzeczki, a w rzeczywistości nie masz zbyt dużego wpływu na sytuację. Spróbuj złapać dystans – zaangażuj się w coś innego, np. życie rodzinne, towarzyskie, nowe hobby. Kto wie, może odnajdziesz w sobie ukrytą pasję?
Działaj w zgodzie ze swoimi przekonaniami, nawet jeśli niełatwo je wypowiedzieć – nie doprowadzaj się do frustracji i ćwicz asertywność. Spróbuj nie wyolbrzymiać porażek. Popracuj nad relacjami z najbliższymi, spotykaj się z ludźmi, wychodź i rozmawiaj. Dasz radę!