Zapalenie spojówek u dzieci: leczenie „czerwonego oka”
Jeśli Twoje dziecko ma zaczerwienione oczy, być może cierpi na zapalenie spojówek. Jak mu pomóc? Co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego? Sprawdź w naszym artykule!
Spis treści
Zapalenie spojówek nieprzypadkowo nazywane jest powszechnie „czerwonym okiem”. Najbardziej widocznym objawem bywa właśnie zaczerwienienie spojówki. Zapalenie spojówek to bardzo częsta dolegliwość u małych dzieci. Zobacz, co na zapalanie spojówek u dziecka może pomóc i jak je leczyć?
Co to jest zapalenie spojówek u dziecka?
Zapalenie spojówek dość często zdarza się u dzieci. A to ze względu na niedojrzałość kanalików łzowych i częste pocieranie oczu rączkami. Zapalenie spojówek prowadzi do nieprzyjemnych objawów w postaci pieczenia, nadmiernego łzawienia, świądu, dolegliwości bólowych oraz zaczerwienienia spojówek. Taki zestaw symptomów znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania Twojego dziecka.
Objawy u dzieci bywają niespecyficzne, co może utrudniać rozpoznanie. Ale do najbardziej charakterystycznych objawów należy tak zwane „czerwone oko”, czyli zaczerwienienie spojówek.
Sprawdź też krople i leki na zapalenie spojówek.
Trudności może sprawić także sama diagnostyka i badanie okulistyczne dziecka z zapaleniem spojówek, bo oko zwykle jest wtedy nadwrażliwe na bodźce. A dodatkowo dzieci często odmawiają współpracy z lekarzem okulistą.
Ważne jest natomiast, żeby nie bagatelizować zapalenia spojówek u dziecka, bo długotrwające, przewlekłe schorzenie może doprowadzić do bliznowacenia rogówki i pogorszyć jakość widzenia.
Jakie są przyczyny zapalenia spojówek u dzieci?
Przyczyn „czerwonego oka” u dzieci jest wiele. Może być nią alergiczne zapalenie spojówek, które występuje u najmłodszych ze skłonnością do atopii, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry, a także u dzieci, które mają historie alergii w rodzinie. Alergiczne zapalenie spojówek ma wiele postaci: ostrą, sezonową, całoroczną i inne. Objawia się silnym świądem oczu, nadmiernym łzawieniem i przekrwieniem spojówek. Często objawom towarzyszy obrzęk powiek i katar sienny (śluzowa wydzielina z nosa i kichanie). Więcej o alergicznym zapaleniu spojówek możesz dowiedzieć się z artykułu: Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega?
Do innych, częstych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci i młodzieży należą infekcje − zarówno wirusowe, grzybicze, jak i bakteryjne.
W przypadkach zakażeń bakteryjnych dominują:
- gronkowce
- paciorkowce
- Haemophilus influenzae
- Moraxella
- Neisseria gonorrhoeae
- pałeczki Gram-ujemne
Zakażenia bakteryjne spojówek mogą mieć ostry charakter, podostry lub przechodzić w stan przewlekły. W przypadkach ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek zwykle objawy występują jednostronnie, czyli na jednym oku. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, łzawienie oraz śluzowo-ropna wydzielina.
W przypadkach niektórych bakterii mogą współwystępować objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Duża ilość zielonożółtej wydzieliny z towarzyszącym obrzękiem powiek, dolegliwościami bólowymi i powiększeniem węzłów chłonnych jest charakterystyczne dla Neisseria gonorrhoea, które występuje u noworodków.
Podobne objawy mogą pojawić się także przy toksycznym uszkodzeniu spojówki i innych. Dlatego zawsze, kiedy u dziecka pojawi się objaw „czerwonego oka” zaprowadź go do lekarza, żeby postawić odpowiednią diagnozę i znaleźć przyczynę.
Dowiedz się więcej o przyczynach zapalenia spojówek z artykułu: Zapalenie spojówek – od czego je mam? [Lekarz odpowiada]
Zapalenie spojówek u dziecka − jak leczyć?
Rozpoznanie zapalenia spojówek zwykle nie wymaga badań dodatkowych. Lekarz może stwierdzić stan zapalny spojówki oka tylko ją oglądając. W klasycznych przypadkach nie trzeba pobierać wymazu z oka. Szczególnie, jeżeli pojawia się wydzielina śluzowo-ropna. Żeby postawić dobrą diagnozę lekarz przeprowadzi wywiad.
W zależności od przyczyny i nasilenia objawów, lekarz dobiera właściwą metodę leczenia. W przypadkach podejrzenia bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne są antybiotyki podawane w formie takiej jak: krople do oczu dla dzieci na zapalenie spojówek lub maść.
Pamiętaj też o właściwej higienie oczu. W trakcie leczenia zapalenia spojówek dobrze jest wypukiwać zawartość worka spojówkowego przy użyciu soli fizjologicznej, co pomaga w oczyszczeniu oka z bakterii i zanieczyszczeń (sprawdź też krople do oczu).
Antybiotyków miejscowych nie stosuje się przewlekle, żeby nie zaburzyć naturalnej flory worka spojówkowego. W rzadkich przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk doustny.
Jeśli przyczyną zapalenia spojówek jest tło alergiczne przepisać można leki przeciwhistaminowe miejscowe, czy też doustne lub miejscowe glikokortykosteroidy. Bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza, żeby uniknąć powikłań.