Zatrucie alkoholowe to nie to samo co kac! Sprawdź, jak je rozpoznać

17. 7. 2019 · 4 minuty czytania

Choć zatrucie alkoholowe daje podobne objawy do kaca, jest znacznie groźniejsze. Po czym poznać, że Twój organizm nie radzi sobie ze spożytym alkoholem? Dowiedz się więcej!

Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Zatrucie alkoholowe to nie to samo co kac! Sprawdź, jak je rozpoznać

Zatrucie alkoholowe często może być mylone z kacem czy nietrzeźwością. Główne objawy zatrucia alkoholem to wymioty, nudności, zaburzenia świadomości czy przyspieszone bicie serca. Sprawdź, jak odróżnić zatrucie alkoholem od zwykłego kaca.

Zatrucie alkoholowe – co to jest?

Zatrucie alkoholowe rozwija się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Ilości, z której przetworzeniem organizm nie jest sobie w stanie poradzić.

Alkohol etylowy, czyli główny składnik napojów alkoholowych, jest częstym powodem złego samopoczucia i problemów ze zdrowiem. Składnik ten szybko wchłania się z układu pokarmowego do krwi i daje szereg objawów, o różnej intensywności. Zatrucia alkoholowe to najczęściej występujący rodzaj zatruć. Niestety w skrajnych przypadkach mogą skończyć się śmiercią.

Sprawdź też, jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu.

Za oczyszczanie organizmu i przemiany metaboliczne, które pomagają usunąć etanol z organizmu, odpowiada m.in. wątroba. Produktem ubocznym tego procesu są związki, które powodują tak zwanego kaca.

Zatrucie alkoholowe – co to jest?

Sprawdź popularne kategorie

Zatrucie alkoholowe − objawy

Nietrzeźwość po alkoholu wiąże się z zaburzeniami świadomości. Natomiast kac to zespół objawów, które pojawiają się zazwyczaj kolejnego dnia po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Z kolei zatrucie alkoholowe to stan zatrucia organizmu wywołany  nadmiarem przyjętego alkoholu.

Objawy zatrucia alkoholem mogą się różnić pod względem intensywności i zależą od wielu czynników, m.in.:

  • rodzaju spożytego trunku, 
  • ilości i rodzaju jedzenia, które zjadło się do alkoholu lub przed jego piciem,
  • tempa spożywania alkoholu.

Sprawdź też, jak alkohol wpływa na serce.

Nie bez znaczenia są również wiek, płeć i masa ciała. Wszystkie te czynniki wpływają na tempo metabolizowania alkoholu i przekładają się na intensywność występujących objawów. Tolerancja na alkohol może również zmieniać się przy występowaniu niektórych chorób.

Zatrucie alkoholem przebiega w czterech etapach, które mogą występować kolejno po sobie, szczególnie jeśli picie alkoholu jest kontynuowane:

Etap pierwszy
Przebiega z pobudzeniem, euforią, rozluźnieniem. Osoba, u której występuje zatrucie, jest nadmiernie pewna siebie, pojawiają się jednak problemy z koncentracją, wymową oraz równowagą.
Etap trzeci
Pacjent traci kontrolę nad własną fizjologią oraz zachowaniem, dochodzi do utraty świadomości.
Etap drugi
Objawy dominujące to osłabienie, senność i problemy ze świadomością. Praca serca przyspiesza, pogorszeniu ulega samokontrola.
Etap czwarty
Pojawiają się problemy z oddychaniem, chory nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Może dojść do hipotermii lub śpiączki – każdy z tych stanów jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Objawy zatrucia alkoholowego

Najczęściej występującymi objawami zatrucia alkoholowego są:

  • problemy z mówieniem (bełkotanie)
  • zaburzenia równowagi
  • zmiany zachowania
  • osłabienie lub nadpobudliwość ruchowa
  • zaburzenia świadomości (możliwa jest całkowita utrata świadomości)
  • zmniejszona kontrola własnego zachowania
  • nudności i wymioty
  • dreszcze
  • przyspieszone bicie serca

W ciężkich zatruciach alkoholem dochodzi więc do znaczącego pogorszenia funkcjonowania organizmu: utraty kontroli nad własną fizjologią, wychłodzenia, problemów z oddychaniem i układem krwionośnym czy pojawienia się śpiączki. Osłabiona jest również wrażliwość na ból, co w połączeniu z zaburzeniami świadomości może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Wypicie 300 ml alkoholu etylowego w ciągu godziny (co odpowiada 0,7 l wódki) to śmiertelna dawka etanolu.

Sprawdź też, jakie interakcje zachodzą w połączeniu alkoholu z lekami.

Zatrucie alkoholowe − objawy

Zatrucie alkoholem − leczenie

W zależności od indywidualnego przypadku oraz występujących objawów, postępowanie przy zatruciu alkoholowym może się różnić.

Pamiętaj!
Przy ostrym zatruciu alkoholem, pacjenta należy ułożyć w pozycji bocznej ustalonej i wezwać pogotowie. Odpowiednie ułożenie zapobiega zachłyśnięciu i problemom z oddychaniem, jeśli pojawią się wymioty.

W leczeniu szpitalnym podaje się kroplówki, elektrolity i witaminy, normalizuje się również poziom glukozy we krwi. Czasami konieczne jest płukanie żołądka, a w najcięższych przypadkach podłączenie do respiratora.

Do oceny stopnia zatrucia często oznacza się stężenie alkoholu we krwi osoby będącej pod jego wpływem. Dobrze jest również wykluczyć różnego rodzaju wstrząsy i urazy głowy, które często mogą dawać zbliżone objawy do tych, które daje zatrucie alkoholem (wymioty, nudności czy zawroty głowy mogą pojawić się też przy wstrząśnieniu mózgu).

Pomocy należy udzielić również osobom z lżejszymi zatruciami, mając na uwadze, że objawy mogą szybko postępować.

Do czasu przyjazdu pogotowia należy monitorować stan osoby nietrzeźwej i obserwować ewentualne zmiany w jej zachowaniu. 

Czego nie robić przy zatruciu alkoholowym?

Podejrzewając u kogoś z naszego otoczenia poważne zatrucie alkoholem, należy wezwać pomoc. Czego nie robić w tym czasie, aby nie pogorszyć stanu pacjenta? 

  • Przede wszystkim, chorego nie należy zostawiać bez opieki. W każdej chwili może dojść do pojawienia się problemów z oddychaniem. 
  • Po drugie, nie należy pacjentowi aplikować żadnych środków: ani leków, ani kawy, ani dodatkowych porcji alkoholu (niestety wciąż pokutuje mit, że tzw. „ klin” niweluje stan nietrzeźwości).
  • Po trzecie, nie należy na własną rękę prowokować wymiotów ani też rozgrzewać osoby pod wpływem zatrucia alkoholowego (np. serwując jej gorącą kąpiel) – zwiększa to ryzyko spadku ciśnienia i utraty przytomności.

Oczekując na przyjazd pogotowia, należy pozostawać w kontakcie z dyspozytorem, a w razie pogorszenia stanu chorego, wykonywać zalecenia specjalistów.

Czego nie robić przy zatruciu alkoholowym?

Jakie są konsekwencje przewlekłego picia alkoholu?

Przewlekłe zatrucie alkoholem prowadzi do licznych i poważnych skutków zdrowotnych. Przede wszystkim do uszkodzenia wątroby, powstania trwałych zmian w układzie nerwowym oraz zaburzeń psychicznych. Osoby uzależnione od alkoholu mają również gorszą odporność. Ponadto występuje u nich większe ryzyko chorób przewodu pokarmowego. Skutki przewlekłego picia zwykle kumulują się, pogarszając zdrowie i jakość życia, a często prowadząc do przedwczesnej śmierci.

 

Bibliografia: 

  1. Jung YC, Namkoong K. Alcohol: intoxication and poisoning - diagnosis and treatment. Handb Clin Neurol. 2014;125:115-21. doi: 10.1016/B978-0-444-62619-6.00007-0. PMID: 25307571.
  2. D'Angelo A, Petrella C, Greco A, Ralli M, Vitali M, Giovagnoli R, De Persis S, Fiore M, Ceccanti M, Messina MP. Acute alcohol intoxication: a clinical overview. Clin Ter. 2022 May 25;173(3):280-291. doi: 10.7417/CT.2022.2432. PMID: 35612344.
  3. https://podyplomie.pl/stanynaglepodyplomie/34867,zatrucie-alkoholem-jak-uniknac-bledow-w-diagnostyce-i-leczeniu?srsltid=AfmBOopX4UCGOw2NuVWXHyZZaoAuY8g-XxUYcY3pH3s_jlbmy5obv6aH (dostęp 15.12.2024 r.)
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów i ekspertów. Interesują mnie szczególnie tematy związane ze zdrowiem rodziny oraz nowoczesną farmakoterapią. Uwielbiam literaturę medyczną (kryminały, reportaże, pozycje popularnonaukowe).
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga