Jak wzmocnić paznokcie?
Twoim problemem są delikatne, kruche i osłabione paznokcie? Poznaj przyczyny słabych paznokci oraz wskazówki, jak wzmocnić paznokcie za pomocą diety, suplementów i domowych sposobów.
Spis treści
Jeśli Twoim problemem są kruche i łamliwe paznokcie, pierwszym krokiem powinno być znalezienie przyczyny osłabienia płytki. Łamliwe paznokcie mogą być bowiem skutkiem niedoborów witamin, choroby lub czynników zewnętrznych, np. częstego kontaktu z detergentami. Podpowiadamy, jak i czym wzmocnić paznokcie, by stały się odporne i mniej podatne na uszkodzenia.
Czym wzmocnić paznokcie?
Aby znaleźć skuteczne remedium na słabe, rozdwajające się paznokcie, najpierw warto ustalić, co wpłynęło na pogorszenie kondycji płytki. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ przyczyn może być wiele - począwszy od uszkodzeń mechanicznych powstałych wskutek nieprawidłowo wykonanego manicure, aż po niedobory witamin i minerałów, a nawet choroby wpływające na stan paznokci, takie jak łuszczyca paznokci oraz wszelkiego rodzaju zakażenia bakteryjne.
Co może wpłynąć na pogorszenie wyglądu paznokci i jak temu zaradzić?
- Niedobory witamin i minerałów za kondycję paznokci odpowiadają głównie: witamina A, witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk i magnez. Zadbaj więc, by w Twoim jadłospisie nie zabrakło wspomnianych pierwiastków lub uzupełnij, je suplementując nutrikosmetyki.
- Zbyt częsty kontakt z drażniącymi detergentami, niedostateczna ochrona przed wysoką temperaturą lub niewłaściwa pielęgnacja. Nie zapominaj o rękawiczkach ochronnych podczas prac domowych oraz regularnym aplikowaniu na dłonie kremów ochronnych, które wzmacniają i uelastyczniają nie tylko skórę, ale też płytkę paznokci.
- Źle wykonany manicure, uszkodzenia mechaniczne. Tu jedyną radą jest przyjrzenie się narzędziom i produktom, którymi wykonujesz zabieg (agresywne zmywacze do paznokci, aceton, a nawet lakier hybrydowy). Jeśli narzędzia są nieostre, należy wymienić je na nowe, ponieważ nieodpowiednie akcesoria mogą narobić na paznokciach mnóstwo szkód, a w konsekwencji znacznie je osłabić.
- Zakażenia bakteryjne, infekcje organizmu lub typowe choroby atakujące paznokcie. W tym przypadku niezbędna jest wizyta u specjalisty i wyleczenie schorzenia.
Niezależnie od przyczyny pewne są dwie kwestie. Po pierwsze, nie można bagatelizować osłabienia paznokci, ponieważ często jest to sygnał od organizmu, który w ten sposób alarmuje o nieprawidłowościach. Po drugie, proces naprawczy może trwać nawet kilka miesięcy, w zależności od tego, co wywołało kiepską kondycję płytki paznokciowej. Aby go nieco przyspieszyć, warto zaserwować paznokciom wzmocnienie w postaci odżywek.
- Godna uwagi jest odżywka do paznokci z ceramidami Pirolam, która świetnie wyrównuje ubytki i wygładza płytkę oraz odżywka keratynowa do paznokci Gal zawierająca kompleks witamin A i E, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz olejek z drzewa herbacianego.
- Jeśli potrzebujesz bardziej intensywnego działania, polecam specjalne sera, np. regeneracyjne serum do paznokci Regenerum przeznaczone do kompleksowej pielęgnacji paznokci i skórek, a także eliksir do paznokci i skórek, śluz ślimaka Orientana wyróżniający się wygodną, żelową formułą oraz składem w 97% opartym o składniki pochodzenia naturalnego. Przeczytaj również artykuł, w którym prezentujemy najlepsze serum do paznokci.
Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby
Drogeryjne produkty to nie jedyna metoda, ponieważ bardzo dobrą alternatywą są również domowe sposoby na wzmocnienie paznokci. Wśród nich wymienić można różnego rodzaju wcierki i kompresy, które wykonasz z produktów znajdujących się w zakamarkach kuchennych szafek. Jak pomóc paznokciom domowymi metodami?
- Kąpiel w oliwie z oliwek. Odrobinę podgrzej oliwę, przelej na spodeczek lub do małej miseczki i mocz paznokcie ok. 30 minut. Oliwa znakomicie regeneruje płytkę i naprawia mikrouszkodzenia.
- Kompres z siemienia lnianego. Papka z ugotowanego siemienia powinna być gęsta. Po delikatnym ostygnięciu masy zanurz w niej paznokcie na ok. 20-30 minut.
- Samodzielnie przygotowana odżywka z rozgniecionego ząbku czosnku i łyżeczki oliwy z oliwek. Pamiętaj, by po kilku minutach z mieszanką dokładnie umyć dłonie, dzięki czemu pozbędziesz się charakterystycznego, czosnkowego aromatu.
- Kompres odżywczy do skóry dłoni i paznokci z miodu, jajka i oliwy z oliwek. Połącz składniki do uzyskania gęstej masy i zaaplikuj na dłonie oraz starannie wetrzyj w paznokcie, pozostawiając na ok. 15 minut.
Jak wzmocnić paznokcie od wewnątrz?
Wzmocnienie od wewnątrz to głównie racjonalna dieta. Jeśli obawiasz się, że w Twoim jadłospisie może brakować produktów będących źródłem witamin i minerałów niezbędnych paznokciom, rozważ suplementację. Odpowiednio dobrany nutrikosmetyk może stanowić wsparcie w staraniach o zdrową płytkę, a regularnie przyjmowany przełoży się również na kondycję skóry oraz włosów. Jeśli są ku temu wskazania medyczne, polecam pierwiastki, które w największym stopniu odpowiadają za stan paznokci, a jednocześnie są ich naturalnym budulcem, czyli wapń w tabletkach oraz żelazo w tabletkach.
Inne produkty, które mogą pomóc poprawić wygląd paznokci to np. suplement diety Singularis Superior będący odpowiednio zbilansowaną mieszanką cennych witamin i minerałów, takich jak biotyna, cynk, witamina A i miedź, a także suplement diety Pharmovit wzmacniający włosy, skórę i paznokcie. W składzie preparatu znajdziesz kwas hialuronowy, koenzym Q10, biotynę oraz hydrolizowany kolagen.
Jak naturalnie wzmocnić paznokcie?
Jest jeszcze jeden, sprawdzony sposób na wzmocnienie paznokci, który ucieszy głównie miłośników pielęgnacji naturalnej. Jaki to sposób? Olejowanie paznokci! W przytoczonym artykule szczegółowo omawiamy, jakie oleje stosować, aby wzmocnić kruche paznokcie oraz jakich technik używać. Wśród największych sprzymierzeńców zdrowej płytki wymienić należy głównie:
- Olej arganowy,
- Olej rycynowy,
- Oliwa z oliwek,
- Olej migdałowy,
- Olej jojoba,
- Masło shea.
Codzienne, dwukrotne masowanie paznokci i skórek wybranym olejem w krótkim czasie, bo po ok. 2 tygodniach, przełoży się na poprawę elastyczności, szybszy wzrost, redukcję przebarwień oraz zdrowszy wygląd. Co ciekawe, jeszcze bardziej spektakularne efekty osiągniesz wskutek kąpieli w podgrzanym oleju. Tu rezultaty zauważysz już po kilku seansach.
Dieta na mocne paznokcie
Codzienna dieta powinna uwzględniać właściwie zbilansowane posiłki, w których pierwsze skrzypce będą grały produkty sprzyjające poprawie kondycji paznokci. Ważne jest, by w miarę możliwości zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, fast foodów, soli, cukru, niezdrowych przekąsek i nadmiaru kofeiny. Ogólnej kondycji organizmu nie służą również używki, takie jak alkohol czy papierosy oraz siedzący tryb życia. Pamiętaj też o nawadnianiu i wypijaj minimum 1,5-2 litry płynów dziennie.
Co powinna zawierać dieta na mocne paznokcie?
- Produkty zbożowe z pełnego ziarna,
- Pestki i orzechy, które są jednym z najlepszych źródeł cynku i miedzi,
- Świeże warzywa i owoce,
- Ryby morskie,
- Nasiona roślin strączkowych,
- Zielone warzywa liściaste,
- Oliwa z oliwek,
- Nabiał, jaja.
Podsumowanie
Ufam, że mój artykuł odpowiedział na wszystkie pytania dotyczące wzmacniania kruchych, łamliwych i osłabionych paznokci. Jeśli chcesz uzyskać więcej cennych informacji, polecam nasz ultraprzewodnik, który podpowiada jak dbać o paznokcie od A do Z.
Źródła:
- S. Grzyb, J. Grzyb, J. Klonowska, Nutrikosmetyki jako suplementy diety i ich działanie, https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/nowe_trendy_w_dietetyce.pdf#page=80 [dostęp 23.10.2022].
- M. Miernik, Magnez, wapń, żelazo jak mądrze je suplementować?, https://www.jagiellonskiecentruminnowacji.pl/wp-content/uploads/2019/01/magnez_wapn_zelazo_jak_madrze_je_suplementowac_mikoaj_miernik.pdf [dostęp 23.10.2022].
- N. Scheinfeld, M.J. Dahdah, R. Scher, Vitamins and minerals: their role in nail health and disease, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17763607/ [dostęp 23.10.2022].