Apteczka na wakacje – co spakować do apteczki na wyjazd?

10. 5. 2023 · 5 minut czytania

Niezawodna apteczka na wakacje – zobacz, co powinno znaleźć się w każdej apteczce, aby cieszyć się spokojem podczas wakacyjnych wyjazdów.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Apteczka na wakacje – co spakować do apteczki na wyjazd?

Planując wymarzony urlop, wiele osób skupia się na pakowaniu ubrań i dokumentów, zapominając o jednym z najważniejszych elementów wakacyjnego bagażu – apteczce. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na plażę, w góry, czy zamierzasz zwiedzać egzotyczne kraje, dobrze wyposażona apteczka może okazać się niezastąpiona. Przyjrzyjmy się zatem, co warto spakować do apteczki na wakacje, aby cieszyć się beztroską podróżą.

Co zabrać do apteczki na wakacje?

Wakacje są czasem beztroski, odkrywania nowych miejsc, poznawania fascynujących kultur i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Jednak w wirze przygotowań i planowania często zapominamy o jednym, niezwykle istotnych aspektach – zdrowie i bezpieczeństwo. Apteczka na wakacje, zwłaszcza apteczka na wyjazd z dzieckiem, choć często pomijana, stanowi kluczowy element bezpiecznej podróży. Co zabrać do apteczki?

Co zabrać do apteczki na wakacje
  • Na liście niezbędnych elementów znajduje się przede wszystkim antyseptyczny płyn do dezynfekcji ran. Bez względu na cel podróży drobne skaleczenia czy otarcia są niestety nieodłącznym elementem aktywnego trybu życia. Płyn dezynfekujący zawierający składniki o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym gwarantuje szybką i skuteczną ochronę przed potencjalnymi infekcjami.
  • Kolejnym niezwykle przydatnym elementem są bandaże elastyczne, które posłużą do zabezpieczenia większych ran czy stłuczeń. Pomocne będą również w przypadku skręcenia lub zwichnięcia kostki. Dzięki ich elastyczności można je łatwo dopasować do różnych części ciała, zapewniając stabilizację i ochronę.
  • Apteczka na wakacje powinna również zawierać środki przeciw owadom. Płyny lub spraye na bazie substancji odstraszających komary i kleszcze są nieocenionym wsparciem w podróżach do obszarów o wysokim ryzyku ukąszeń i infekcji przenoszonych przez owady.
  • Dodatkowym elementem, który powinien znaleźć się w apteczce na wakacje, są preparaty przeciwsłoneczne. Skuteczne filtry przeciwsłoneczne w postaci kremów, balsamów lub sprayów o odpowiednim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) stanowią niezawodną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Chronią skórę przed oparzeniami słonecznymi, starzeniem się oraz ryzykiem raka. Pomocne będą również balsamy po opalaniu, które wyciszą i ukoją skórę po zbyt długiej kąpieli słonecznej.
  • W apteczce na wakacje nie może też zabraknąć środków przeciwbólowych takich jak tabletki zawierające paracetamol czy ibuprofen, przynoszące szybką ulgę w przypadku bólu głowy, mięśni czy stawów. Sprawdź również, co pomoże na opuchnięte nogi.
  • Nie zapominaj o podstawowym wyposażeniu takim jak nożyczki, plastry opatrunkowe, termometr, kompresy jałowe, przylepce tkaninowe oraz produktydo pierwszej pomocy, a także ewentualne leki osobiste, które regularnie przyjmujesz.

Zobacz też, w co powinna być wyposażona apteczka na wyjazd w góry.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, kompletując apteczkę na wakacje? W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych lub regionów o wysokim ryzyku występowania chorób zakaźnych zaleca się konsultację z lekarzem w celu dobrania odpowiednich szczepień lub profilaktyki antymalarycznej. Zabranie leków na malarię czy preparatów do odkażania wody może okazać się niezbędne dla ochrony zdrowia. Warto również pamiętać o zaopatrzeniu się w leki przeciwbiegunkowe, środki przeciwwymiotne czy preparaty na niestrawność. Zmiana diety i nowe warunki atmosferyczne mogą wpływać na układ pokarmowy, powodując tzw. biegunkę podróżnych, dlatego warto być przygotowanym na ewentualne problemy trawienne, które mogą zepsuć radość z wakacyjnych wojaży.

Apteczka na wyjazd lista

Apteczka na wyjazd – lista

Aby zapewnić sobie spokojne i bezpieczne wakacje, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie apteczki. Poniżej lista produktów, które przydadzą się w apteczce na wakacje.

  • Pianka Suncare Dr. Max Panthenol 10% to preparat w sprayu o szybkim działaniu łagodzącym i kojącym podrażnioną słońcem skórę. Panthenol w stężeniu 10% nawilża i nawadnia uszkodzony naskórek oraz niweluje uczucie wysuszenia i zaczerwienienie skóry. W składzie znajduje się również witamina E wspomagająca ochronę i regenerację skóry. Produkt jest przebadany dermatologicznie i nieperfumowany.
  • Hydrożel Revaxil to maść na oparzenia powierzchniowe I i II stopnia, takie jak oparzenia domowe czy słoneczne. Dodatkowo pomaga w łagodzeniu objawów zapalnych skóry, powstałych wskutek skaleczenia, otarcia czy zadrapania. Zmniejsza obrzęki, łagodzi ból oraz pomaga uniknąć infekcji.
  • Plastry hydrokoloidowe na pęcherze mix Pasocare zabezpieczają przed otarciami pęcherza, przyspieszają gojenie i uśmierzają ból. Działanie plastrów oparte jest na mechanizmie gojenia ran w środowisku wilgotnym, wykazując właściwości okluzyjne. W opakowaniu znajdziesz 6 sztuk. Plastry na pęcherze przydadzą się przede wszystkim miłośnikom pieszych wycieczek, zwłaszcza jeżeli na wyjazd zabierasz nowe, nierozchodzone buty.
  • Plaster sterylny 10x15cm Dr. Max z mikrosiateczką zapobiegającą przywieraniu do rany. Plaster zapewnia całkowitą przepuszczalność powietrza. Jest miękki, samoprzylepny, z hipoalergicznym klejem.
  • Plaster antybakteryjny mix rozmiarów PIC Classic to zestaw antybakteryjnych plastrów – przewiewnych, łatwo dopasowujących się do ciała i uniwersalnych. Dzięki zawartości chlorheksydyny wykazują działanie przeciwbakteryjne.
  • Płyn na rany SutriSept przyspiesza gojenie się ran. Jest stosowany również do pielęgnacji oparzeń I i II stopnia. Ponadto sprawdzi się w usuwaniu przywierających do rany materiałów opatrunkowych.
  • Kompresy gazowe 5 x 5 cm Dr. Max wykonane z chłonnej, miękkiej bawełny z podwijanymi brzegami, bielonej bez użycia chloru. W opakowaniu znajduje się aż 100 sztuk, dlatego powinny wystarczyć na cały wakacyjny wyjazd.
Jakie leki na wakacje

Podsumowanie

Odpowiednio skomponowana apteczka na wakacje powinna być gotowa na ewentualne sytuacje awaryjne. Podczas pakowania warto uwzględnić antyseptyczne płyny, bandaże, plastry opatrunkowe, leki przeciwbólowe oraz inne niezbędne artykuły medyczne. Każda podróż niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego warto być dobrze przygotowanym, aby móc w pełni cieszyć się letnią przygodą.

Źródła:

  1. M. Mianowany, A. Bednarek-Gejo, P. Skoczylas, A. Głowacka, Ocena poziomu wiedzy i świadomości studentów na temat zagrożeń biologicznych występujących w krajach tropikalnych, http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-2-385.pdf [dostęp 12.05.2023 r.]
  2. K. Korzeniewski, Medycyna podróży w praktyce lekarza rodzinnego, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/50153 [dostęp 12.05.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice