Postanowienia noworoczne – 5 trików, które pomogą Ci ich dotrzymać

1. 1. 2018 · 4 minuty czytania

Nowy rok i nowe postanowienia – to scenariusz, który zna chyba każdy z nas. Ale jak w praktyce wychodzi realizacja noworocznych planów? Sprawdź, co zrobić, by wytrwać w swoich decyzjach!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Postanowienia noworoczne – 5 trików, które pomogą Ci ich dotrzymać

Złośliwi twierdzą, że zamiast postanawiać, trzeba po prostu działać. W każdym razie na pewno przyda Ci się plan, który pomoże uporządkować Ci myśli i ustalić priorytety na nastepny rok. Jak wzmocnić siłę woli? Warto mieć w zanadrzu kilka przydatnych trików.

Najczęstsze postanowienia noworoczne. Co można zmienić w nowym roku?

Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Być może w tym roku znowu życzysz sobie zdrowia. Chcesz prowadzić zdrowszy tryb życia, zrzucić wagę, rzucić palenie, zmienić dietę, zrezygnować lub ograniczyć słodycze, cukier, alkohol czy używki. A może tym razem stawiasz na samorozwój? Rozglądasz się na jakimś szkoleniem, kursem i chcesz się nauczyć nowej umiejętności, np. nowego języka, szycia, rysunku, śpiewu, a nawet kaligrafii?

Sprawdź leki na odchudzanie i leki na rzucanie palenia.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne? Oto garść inspiracji!

  • więcej czasu dla siebie
  • czytanie (np. 1 – 2 książki na miesiąc)
  • poświęcenie się pasjom lub odnalezienie ich
  • regularne wizyty u fryzjera czy kosmetyczki
  • przeprowadzenie kompleksowych badań
  • podróże

Jeśli jeszcze szukasz inspiracji, powyższa lista to nic innego jak całkiem rozsądne pomysły na postanowienia noworoczne. Postanowienia to jedno, ale jak osiągnąć zamierzony cel?

 

Jak dotrzymać postanowień noworocznych? Oto 5 złotych zasad

Gdy słyszę hasło: postanowienia noworoczne, nie jestem nastawiona zbyt pozytywnie. Przed oczami jawią mi się pot, znój i same trudności. Nagle magiczna data 1 stycznia przesuwa się zgodnie z zasadą: „to może od jutra?”.

Wszystko nabiera innych kolorów, gdy pozbywam się presji i uświadamiam sobie, że to nie kwestia mody, ale moja własna decyzja. Właściwie czemu nie – nowy rok to całkiem przyzwoity czas na wdrożenie lepszych przyzwyczajeń. Można na to spojrzeć jak na symboliczny początek czegoś nowego – zgodnie z hasłem, które niezmiennie wywołuje uśmiech na twarzach mojej i znajomych: „Nowy Rok, nowa ja!”.

Sprawdź, jak skutecznie rzucić palenie.

Zasada nr 1. Bez presji

Pamiętaj: nie daj się presji. Presja może prowadzić do stawiania sobie zbyt wygórowanych celów oraz do autodestrukcyjnej frustracji (zwłaszcza, gdy nie uda Ci się ich zrealizować). Presji nie można mylić z determinacją, której siłę trzeba wypracowywać w sobie dzień po dniu.

Cele, które pragniesz osiągnąć, muszą być wynikiem świadomych, wewnętrznych decyzji. Presja prowadzi do negatywnych emocji i osobiście uważam, że nie działa ani motywujaco, ani mobilizujaco. Jeżeli czegoś nie zrobisz, nie miej wyrzutów sumienia, zrób to dwa razy lepiej nastepnego dnia.

syzyfowe prace

Zasada nr 2. Nagradzaj się

Za każdy zrealizowany ze swojego planu punkt musisz się nagrodzić. Wprowadź system, który dobrze znasz z dzieciństwa: najpierw realizujesz postanowienie, potem robisz coś, co sprawia Ci przyjemność. Staraj się, by bilans był dodatni, np. masz ochotę na coś słodkiego, ale postanowiłaś tego dnia zrobić trening. Spal 350 kcal, potem zjedz coś pysznego, ale niskokalorycznego. Najlepiej przygotuj sama słodki, dietetyczny deser — sprawdź, jak przygotować dietetyczny pudding z chia.

    Zasada nr 3. Nie ciężko, ale systematycznie

    Pierwsze miesiące potraktuj jak okres ochronny. Wdrażaj się powoli w swoje nowe nawyki. Od wielu rzeczy można się uzależnić w pozytywny sposób. Znam osoby, które zaczęły regularnie ćwiczyć i teraz nie potrafią przestać.

    To właśnie systematyczność sprawia, że coś staje się dla Ciebie pewnego rodzaju codzienną rutyną, a wiedz, że Twój umysł kocha powtórzenia. Na przykład: kup sobie skarbonkę i zacznij odkładać codziennie drobne sumy. Potem założ konto oszczednościowe, wpłać zaoszczędzone pieniadze i zacznij oszczędzać wyższe kwoty – to naprawdę działa.

    Chcesz więcej czytać, ale nie masz kiedy lub masz zmęczone oczy? Wypróbuj audiobooki. Ja używam aplikacji „Audioteka”. Słuchaj ich wtedy, gdy nie musisz mieć uwagi skupionej na czymś innym lub w łóżku, zaraz przed snem. Jak wciągniesz się w historię, będziesz wracać do lektury co wieczór.

    Sprawdź, na czym polega trening wytrzymałościowy.

    Zasada nr 4. Znajdź towarzysza

    Z drugą osobą zawsze raźniej podejmuje się każde wyzwanie. Chcesz iść na kurs albo szkolenie? Poszukaj kogoś, kto interesuje się tym samym i wybierze się tam z Tobą – będziecie się nawzajem motywować. To samo dotyczy ćwiczeń, treningów czy biegania – razem jest dużo łatwiej zmobilizować się do działania.

    postanowienie noworoczne - zacząć biegać

    Zasada nr 5. Liczy się każdy krok

    Nie nastawiaj się od razu na efekt końcowy. Ciesz się z każdego kroku, który Cię zbliża do celu. Nie myśl o porażkach. Rozmawiaj z innymi, opowiadaj, co udało Ci się zrobić – niech zaczną Ci kibicować, a odkryjesz nowe źródło motywacji.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice