Depresja zimowa to nie mit! Jak sobie z nią radzić?

24. 11. 2017 · 3 minuty czytania

Depresja zimowa to nie mit. Cierpi na nią około 10% społeczeństwa. Co ją powoduje? Jakie są jej główne objawy? Jak z nią walczyć? Więcej dowiesz się z naszego artykułu!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Depresja zimowa to nie mit! Jak sobie z nią radzić?

Depresję jesienno-zimową specjaliści diagnozują jako SAD – Seasonal Affective Disorder i uznają za chwilowe, sezonowe zaburzenia afektywne, objawiające się każdego roku. Jakie są objawy zimowej depresji? Jak sobie z nią radzić?

Zaburzenia depresyjne nasilają się w chłodniejszych i mniej słonecznych miesiącach – to potwierdzony fakt. Szacuje się, że mogą one dotykać nawet 10% społeczeństwa.

Spis treści:

Depresja zimowa objawy 

Typowe objawy, które wskazują na to, że zawładnęła Tobą zimowa chandra to:

  • rozdrażnienie i zmienne nastroje
  • senność
  • trudności z koncentracją
  • spadek energii
  • ogólne osłabienie organizmu
  • czarne, pesymistyczne myśli
  • brak zainteresowania aktywnościami, które do tej pory Cię cieszyły
  • zwiększony apetyt (zwłaszcza na produkty bogate w węglowodany)*

* Trzeba zaznaczyć, że większy apetyt zimą to niekoniecznie dowód na to, że depresja jesienno-zimowa dopadła i Ciebie. Po części jest to wynik działania instynktu – organizm przygotowuje się do zimy. W tkance podskórnej pojawia się warstwa tłuszczyku, która ma pełnić rolę termoizolacyjną, rosną zapasy glikogenu w organizmie. Wszystko dlatego, że zimą potrzebujemy więcej energii, żeby się ogrzać i funkcjonować na pełnych obrotach.

Sprawdź też, z czego wynikają wahania nastroju.

 

Czym jest spowodowana depresja zimowa?

Zimowa depresja nie ma jednej, konkretnej i potwierdzonej przyczyny. Natomiast jest kilka czynników, które wpływają na pogorszenie nastroju w okresie jesienno-zimowym.

1. Brak słońca

Szybciej robi się ciemno, dni są krótsze, a promieniownie słoneczne UVB, które pobudza syntezę skórną witaminy D, zanika. Efektem jest niedobór witaminy D w organizmie, a to prowadzi do przygnębienia, senności, rozdrażnienia i ogólnego osłabienia. Dlatego też częściej sięgamy po słodycze – żeby poprawić sobie humor.

Sprawdź leki i suplementy z witaminą D.

Co robić? W czasie, kiedy promieniowanie UVB zanika (wrzesień – kwiecień), pomyśl o diecie wzbogaconej w witaminę D lub zaopatrz się w preparat witaminowy. W produktach spożywczych najwięcej znajdziesz jej w: śledziu, łososiu, węgorzu, sardynkach, czy tranie. Inne, trochę mniej nasycone źródła to: mleko, jajka, sery.

Dieta

2. Poziom melatoniny

Melatonina, nazywana też hormonem snu, odpowiada za prawidłowe zasypianie. Jej produkcja jest ściśle związana z natężeniem światła – kiedy robi się ciemno, poziom melatoniny wzrasta i zaczynamy być senni. Zimą dzień jest krótszy, więc stajemy się bardziej „przywiązani” do łóżka.

Sprawdź, jak myśleć pozytywnie.

    Co robić? Najlepiej zaczynać dzień jak najwcześniej, żeby złapać więcej światła (zimą wschód słońca w Polsce budzi nas mniej więcej między 7:00 a 7:30 rano). Nie pozwól, by depresja zimowa przygwoździła Cię do łóżka! Warto też rozświetlać pomieszczenia w ciągu dnia, nie blokować źródeł światła (zasłony, żaluzje), a światło gasić około pół godziny przed pójściem spać.

    Poziom melatoniny

    3.Brak ruchu

    Nie oszukujmy się – zimą częstotliwość zajęć ruchowych (zwłaszcza na świeżym powietrzu) zazwyczaj spada. Jest zimno, ciemno i ponuro. Wysiłek fizyczny poprawia nastrój, bo wpływa na wzmożone wydzielanie hormonu szczęścia.

    Co robić? Ćwicz lub tańcz nie wychodząc z domu! Nie musi to być morderczy trening z Melanie B z YouTube’a – jest dużo ciekawych filmików pomagających się rozruszać. Osobiście polecam rozgrzewkę z Mel B, a potem trening na brzuch: 8 min. ABS workout – krótki i skuteczny. Wyjście z domu na siłownię, taniec, czy zabawa w parku trampolin też mogą poprawić Twój nastrój i wyrwać Cię z zimowego letargu.

    Poznaj zioła na depresję i nerwicę.

    Brak ruchu

    4.Mniej spotkań towarzyskich

    Pogoda i zmęczenie odbierają Ci chęci na spotkania w gronie znajomych czy przyjaciół?  

    Co robić? Spróbuj to zmienić i wychodź przynajmniej raz na dwa tygodnie! Śmiech i pozytywna, żywa atmosfera pomoże Ci podnieść poziom endorfin, co zapewni humor na dłużej. Jeżeli wieczory wolisz spędzać pod kocem, wieczór z komedią to obowiązkowa pozycja przez najbliższe miesiące. Niech zimowa chandra odejdzie w zapomnienie!

    Spotkania ze znajomymi

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice