FOMO − jak zapanować nad strachem przed przegapieniem życia?

20. 12. 2018 · 3 minuty czytania

FOMO to termin określający rodzaj lęku społecznego. Wiąże się z koniecznością śledzenia mediów społecznościowych. Czym jeszcze się charakteryzuje? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
FOMO − jak zapanować nad strachem przed przegapieniem życia?

Wpływ mediów społecznościowych na ludzki umysł bywa zaskakujący. Nowe technologie poszerzyły doświadczenia społeczne i komunikacyjne człowieka o Internet. Wytworzyło to nową zależność psychiczną: konieczność bycia online. Boisz się, że coś Cię omija, kiedy inni dobrze się bawią? Jeśli jeszcze nie słyszałeś o FOMO, czas nadrobić zaległości.

FOMO, czyli z angielskiego fear of missing out to nie do końca nowe określenie, pewnej formy lęku czy niepokoju społecznego. Charakteryzuje się kompulsywną obawą, że może Ci zabraknąć okazji do interakcji społecznych, nowych doświadczeń, opłacalnych inwestycji lub innych korzystnych rzeczy. Ma to ścisły związek z mediami społecznościowymi, które ten lęk napędzają. W efekcie pojawia się pragnienie pozostawania w ciągłym związku z tym, co robią inni.

Sprawdź też, czym jest uzależnienie od mediów społecznościowych.

FOMO - fear of missing out

 

Samo pojęcie po raz pierwszy zostało użyte przez stratega marketingowego D. Hermana, który rozpoczął badania nad zjawiskiem już w połowie lat 90. W ciągu ostatnich lat zainteresowanie wokół FOMO zaczęło narastać. W 2011 FOMO zostało uznane za symbol cyfryzacji

J. Wortham, NYT napisał:

„Nagle, moje proste domowe przyjemności bledły w porównaniu z rzeczami, które mogłam robić.”

Konsultant mediów społecznościowych i blogerka A.Stamell żartobliwie nazwała FOMO „epidemią”, a współzałożycielka serwisów Hunch and Flickr, C.Fake, opisała syndrom jako „odwieczny problem, (obecnie) zaostrzony technologią”.

„[FOMO] zmienił się w naszym nowoczesnym, multimedialnym, wielozadaniowym, wielorakościowym wieku w pełnowymiarowy stan psychiczny”

− napisała R.Boycott w The Daily Mail, 2011. 

Jak objawia się FOMO?

Znana amerykańska firma JWT, zajmująca się komunikacją matkertingową, zbadała nowy trend i w marcu 2012 opublikowała szczegółowy raport zatytułowany „Fear Of Missing Out (FOMO)”. Według autorów, FOMO to czasami energetyzujący, czasami przerażający niepokój, że przegapisz coś absolutnie wspaniałego. To może być program telewizyjny, impreza, może to być gadżet lub poranne wiadomości. Tak naprawdę FOMO nie jest jedynie stanem umysłu, to także reakcja fizyczna. Więc jako osoba cierpiąca na FOMO możesz dostrzec u siebie objawy somatyczne: pocenie się, swędzenie, nerwowe tiki czy obsesyjną potrzebę regularnego odswieżania portali społecznościowych.

Sprawdź też tabletki i zioła na stres i uspokojnie.

Objawy FOMO - ciągłe korzystanie z smartfonu

FOMO − choroba jednej generacji?

Z raportu wynika, że najbardziej zagrożoną grupą są millenialsi, jako generacja ukształtowana przez Internet, nowe technologie i media społecznościowe. Na Facebooku ta grupa jest zdecydowanie najbardziej aktywna. Zwłaszcza jeśli chodzi o publikowanie informacji o tym, co robią i z kim, przesyłanie zdjęć, komentowanie postów znajomych, sprawdzanie ich kanałów informacyjnych czy opowiadanie na swoim profilu o nowych zakupach lub znaleziskach.

FOMO - ciągłe korzystanie z social mediów

 

Badania pokazały, że grupa millenialsów jest w dużej mierze świadoma wpływu FOMO na  ich zachowania online. Jednocześnie przyznają (54% badanych), że łatwo jest czuć się pominiętym na portalach takich jak Facebook, a 47% twierdzi, że media społecznościowe zwiększyły ich strach przed „byciem pominiętym”. Najczęściej też czują się nieswojo lub nerwowo, gdy dowiadują się przez media społecznościowe, że przyjaciele robią coś, czego oni nie robią.

Wpływ FOMO na zachowania online

Syndrom FOMO − zagrożenia

Ciągle przeświadczenie, że Twoi rówieśnicy robią, znają lub posiadają więcej lub coś lepszego od Ciebie, nie bierze się znikąd. Niepokój społeczny, który zawsze istniał, dzięki aktualizacjom cyfrowym, rodzi się i narasta w czasie rzeczywistym. W dodatku bywa paraliżujący: stajesz się więźniem własnych obaw i nie potrafisz podjąć decyzji, co robić w danym momencie. Jesteś tak rozproszony, że przestajesz w pełni doświadczać tego, co jest tu i teraz, nie doceniasz związanych z tym korzyści.

Sprawdź też produkty wspierające zdrowy styl życia.

Syndrom FOMO − zagrożenia

 

Jak zauważa D. Herman, strach przed pominięciem może stać się samospełniającą się przepowiednią. Wyczerpanie wszystkich dostępnych opcji może doprowadzić Cię do tego, że nie będziesz w ogóle korzystać z żadnej z nich i w efekcie każda Cię ominie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice