Nerwica lękowa – przyczyny, objawy i leczenie
Nerwica lękowa to rodzaj irracjonalnego, uporczywego lęku i niepokoju, który towarzyszy nieustannie, przybierając niekontrolowany i zagrażający człowiekowi wymiar. Jak leczyć nerwicę lękową? Sprawdź!
Spis treści
Nieustanny lęk, intensywny niepokój, uczucie napięcia to tylko kilka objawów charakterystycznych dla nerwicy lękowej - najczęściej występującej formy zaburzeń nerwicowych, która dotyka ok. 5-8% populacji. Ciągłe napięcie emocjonalne może prowadzić do poważnych problemów w życiu osobistym oraz społecznym, dlatego tak ważne jest, aby w porę uzyskać niezbędną pomoc. Czym jest nerwica lękowa? Jakie są jej objawy? Gdzie szukać pomocy? Wyjaśniamy w tym artykule!
Co to jest nerwica lękowa?
Nerwica lękowa (inaczej uogólnione zaburzenie lękowe - GAD) to zaburzenie charakteryzujące się przewlekłym poczuciem lęku i zagrożenia bez uchwytnej przyczyny.
- W odróżnieniu od epizodycznego lęku napadowego, który pojawia się nagle i trwa krótki czas, zespół lęku uogólnionego ma charakter ciągły.
- Osoba zmagająca się z nerwicą lękową nie umie przypisać lęku do konkretnego czynnika, nie jest w stanie unikać tego, co wyzwala w niej negatywne emocje, dlatego żyje w ciągłym poczuciu napięcia emocjonalnego.
- Choroba może objawiać się w dwóch rodzajach lęku: antypacyjnym oraz sytuacyjnym.
- Charakterystyczną cechą lęku sytuacyjnego jest jego nieadekwatność w stosunku do faktycznego zagrożenia. Dzieje się tak na przykład, gdy dana osoba boi się przebywania w tłumie lub robienia zakupów.
- W lęku antypacyjnym napięcie uaktywnia się w wyniku myślenia o konkretnym bodźcu, który uważa się za zagrożenie. Napięcie towarzyszy osobie w sytuacjach życia codziennego, co może prowadzić do silnych ataków paniki.
Zespół lęku uogólnionego należy do grupy zaburzeń psychicznych sklasyfikowanych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną. Dzielą się one na dwie podstawowe grupy:
- Zaburzenia lękowe w postaci fobii (F40), takie jak: agorafobia, fobie społeczne, izolowanie w postaci fobii,
- Inne zaburzenia lękowe (F41), do których zaliczają się: zaburzenia lękowe z napadami lęku, epizodyczny lęk napadowy, zaburzenia lękowe uogólnione, zaburzenia depresyjne i lękowe mieszane.
Nerwica lękowa - przyczyny
Podłoże schorzenia uznaje się za złożone i wieloczynnikowe. Przyczyny nerwicy lękowej są wypadkową interakcji wpływów środowiskowych, psychologicznych i biologicznych. Do cech predysponujących do rozwoju choroby należą:
- Deficyty opieki rodzicielskiej,
- Funkcjonowanie w patologicznych systemach społecznych,
- Zbyt wygórowane oczekiwania ze strony najbliższych,
- Nierozwiązane konflikty wewnętrzne,
- Uzależnienia,
- Nadmiar obowiązków, brak odpoczynku,
- Stresujące i traumatyczne sytuacje życiowe: rozstanie, rozwód, śmierć bliskiej osoby, napad, nowa praca, ważny egzamin czy wystąpienia publiczne,
- Indywidualne cechy osobowościowe - podatne na rozwój nerwicy lękowej są osoby charakteryzujące się nadmierną dbałością o szczegóły, chwiejne emocjonalnie i wrażliwe.
Jednoznaczne ustalenie przyczyny nerwicy lękowej nie zawsze jest możliwe, jej znalezienie poprzedza szczegółowy wywiad ze specjalistą.
Nerwica lękowa - objawy
Pacjenci oprócz doświadczania silnego lęku cierpią także na specyficzne objawy somatyczne, które mogą być mylnie związane z innymi chorobami. Prawdopodobieństwo zdiagnozowania nerwicy lękowej jest największe, jeśli poniższe symptomy występują przez co najmniej 6 miesięcy:
- Duszności,
- Zawroty głowy,
- Nieprzyjemne uczucie ścisku w gardle,
- Suchość w ustach,
- Nadmierna potliwość,
- Wymioty i biegunki,
- Wzmożone napięcie mięśniowe,
- Przyspieszone bicie serca,
- Zaburzenia snu.
Bardzo często objawy fizyczne nerwicy dotyczą równieżukładu pokarmowego i krążenia. Wówczas mówimy o nerwicy serca oraz żołądka.
- Nerwica serca objawia się dusznościami, bólami w klatce piersiowej przyśpieszeniem akcji serca. Atak może łudząco przypominać objawy zawału.
- Nerwica żołądkacharakteryzuje się bólami brzucha, odczuwalnym ściskiem w jamie brzusznej, nudnościami i wymiotami. Przewlekłe dolegliwości związane z atakami nerwicy mogą prowadzić do powstawania wrzodów żołądka.
Do nietypowych objawów nerwicy lękowej zaliczamy:
- Uczucie pieczenia w gardle - zestresowane ciało włącza mechanizmy obronne. Jednym z nich jest zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego, co wywołuje pieczenie w gardle. Może również prowadzić do rozwoju wrzodów żołądka,
- Szumy w uszach - atakowi nerwicy bardzo często towarzyszą szumy uszne. Po wykluczeniu stanów zapalnych, innych chorób neurologicznych, czy głuchoty można podejrzewać, że źródłem uporczywych dźwięków jest nerwica,
- Błysk w oku - nerwicy towarzyszą również dysfunkcje układu nerwowego, tzw. fotopsję, które sprawiają, że w polu widzenia chorego pojawiają się błyski. Są one wywołane nieprawidłową pracą siatkówki oka.
Uogólnione zaburzenia lękowe często współwystępują z innymi schorzeniami natury psychicznej. Do najczęściej diagnozowanych chorób towarzyszących należą:
- Depresja,
- Dystymia - depresja nerwicowa,
- Zespół stresu pourazowego,
- Fobia społeczna,
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
- Alkoholizm.
Nerwica lękowa - leczenie
Leczeniem nerwicy lękowej zajmują się specjaliści z zakresu psychologii, psychoterapii i psychiatrii. W terapii schorzenia stosuje się dwie podstawowe metody.
- Jedną z nich jest psychoterapia, która poprzez przepracowywanie dotychczasowych doświadczeń ma na celu zmniejszenie lęku pacjenta. Pozwala dotrzeć do źródła problemu i zrozumieć jego mechanizmy, a tym samym z pomocą psychoterapeuty wypracować odpowiednie sposoby radzenia sobie z napięciem emocjonalnym. Rekomendowaną nurtem leczenia nerwicy lękowej jest terapia poznawczo-behawioralna.
- U niektórych pacjentów ze względu na nasilenie objawów leczenie nerwicy lękowej wymaga zastosowania środków farmakologicznych. Stosuje się leki na uspokojenie oraz leki poprawiające nastrój z grupy SSRI.
- Bez usunięcia czynników stresowych oraz modyfikacji niektórych postaw życiowych całkowite ustąpienie objawów nie jest możliwe, dlatego czasem konieczne okazuje się ograniczenie wypływu nadmiernego stresu poprzez czasową rezygnację z obowiązków zawodowych. Okres leczenia nerwicy lękowej zależy w głównej mierze od nasilenia objawów, szybkości ich ustępowania pod wpływem terapii oraz motywacji pacjenta. Uznaje się, że czas leczenia waha się od 6 do 12 miesięcy, jednak u niektórych może być dłuższy.
Nerwica lękowa - domowe sposoby
Oprócz pracy z psychiatrą, psychoterapeutą lub psychologiem do codziennej rutyny warto wprowadzić różne sposoby redukcji stresu i napięcia, takie jak medytacja, joga czy trening autogenny Schultza. Wsparcie stanowią również zioła na depresję i nerwicę. W domowym leczeniu nerwicy przydatne będą przede wszystkim:
- Melisa - posiada właściwości uspokajające, redukujące poziom lęku, działa przeciwdepresyjnie i ułatwia zasypianie,
- Lawenda - olej lawendowy tonuje stany napięcia i redukuje czynniki sprzyjające wystąpieniu stanów nerwicowych,
- Zielona herbata - do naturalnych metod radzenia sobie z objawami nerwicy należy L-teanina, zawarta w zielonej herbacie lub dostępna w formie suplementów diety.
Równie istotną kwestię stanowi prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia poprzez zbilansowane posiłki, uprawianie sportu, a także odpowiednią dawkę odpoczynku. Dobrym sposobem zapobiegania objawom nerwicy jest przygotowanie gotowego planu radzenia sobie z problemami i lękiem. Dla każdego działać będzie coś innego, a dobra technika identyfikowania i kontrolowania sytuacji może się bardzo przydać. Powyższe metody nie mogą jednak stanowić alternatywy do leczenia farmakologicznego i terapeutycznego.
Czy nerwica lękowa jest uleczalna?
Wiele osób doświadczających nerwicy zastanawia się, czy chorobę da się całkowicie wyleczyć. Zaburzenia tego typu nie stanowią wyroku na całe życie. W wielu przypadkach można skutecznie wyleczyć lub nauczyć się z nimi normalnie funkcjonować, ucząc się odpowiednich mechanizmów rozpoznawania i redukcji napięć. Jednak wymaga to pracy i zaangażowania ze strony pacjenta. Podjęcie leczenia, odpowiednia diagnoza, psychoterapia oraz samodzielnie podejmowane działania pomogą uchronić się przed potencjalnym nawrotem nerwicy.
Podsumowanie
Nerwica lękowa w dużym stopniu obniża jakość życia, dlatego niezwykle istotne jest postawienie trafnej i szybkiej diagnozy. Pozwala to odnaleźć przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Bagatelizowanie objawów schorzenia może w stosunkowo szybkim czasie przyczynić się do rozwoju groźnych chorób, do których należy depresja czy fobia społeczna.
- Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Badawcze kryteria diagnostyczne, Kraków-Warszawa: Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne Vesalius, Instytut Psychiatrii i Neurologii
- J. Stasiuk, A. Burkiewicz, D. Kozłowski, Z. Afeltowicz, Zaburzenia lękowe uogólnione - rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne, Geriatria 2014
- J. Stasiuk, A. Burkiewicz, Zaburzenie lękowe uogólnione - rozpoznawanie, objawy oraz leczenie farmakologiczne [dostęp: 09.02.2023 r.] https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201404_Geriatria_008.pdf