Grypa bez gorączki − jak ją rozpoznać? Czym jest grypa bezobjawowa?

7. 8. 2023 · 3 minuty czytania

Czy grypa może przebiegać bez gorączki? Jak wtedy rozpoznać chorobę? Dowiedz się z naszego tekstu!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Grypa bez gorączki − jak ją rozpoznać? Czym jest grypa bezobjawowa?

Jedną z cech typowych dla grypy jest gorączka oraz nagłe wystąpienie objawów towarzyszących. Co jednak w sytuacji, gdy pojawi się grypa bez gorączki? Jak wówczas radzić sobie z infekcją? Sprawdź, co robić przy grypie bezobjawowej!

Grypa bez gorączki i kaszlu − czy to się zdarza?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy grypy, która charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów, takich jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni i osłabienie. Czy w takim razie może pojawić się grypa bez gorączki?

Objawy grypopodobne bez gorączki najczęściej wskazują na chorobę przeziębieniową. Wywołuje ją ponad 200 typów różnych wirusów. Przeziębienie może co prawda przypominać grypę, objawy są jednak mniej nasilone.

Sprawdź też artykuł: Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

Grypa bez gorączki jest natomiast rzadkim zjawiskiem. Warto jednak wiedzieć, że u niektórych pacjentów (np. u osób w podeszłym wieku) wiele infekcji przybiera czasem niecodzienną formę. Taka nietypowa grypa może manifestować się przykładowo przede wszystkim ogromnym osłabieniem i niemocą. Objawy grypy bez gorączki u starszych osób mogą obejmować także zaburzenia świadomości i dezorientację.

Przeczytaj: Grypa typu A – jak się przed nią ustrzec?

Grypa bez gorączki

 

Podsumowując, w przebiegu tej infekcji gorączka jest na ogół jednym z klasycznych, początkowych objawów. Niemniej jednak nie należy do „obowiązkowych” symptomów, więc brak gorączki lub lekko podwyższona temperatura nie wykluczają grypy. Pamiętaj, że w razie objawów infekcji zawsze warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który na podstawie całego obrazu klinicznego zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Sprawdź: Grypa typu B – jak się przed nią ustrzec?

Grypa bez gorączki objawy

 

Grypa bez gorączki… i bez innych objawów?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż do 50% zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Co to oznacza? Otóż istnieją osoby, które nie mają żadnych symptomów choroby, a jednak uległy zakażeniu i uczestniczą w łańcuchu transmisji infekcji. Bezpośredni kontakt z nosicielami bezobjawowej grypy  wiąże się z ryzykiem zakażenia, choć jest ono mniejsze niż przebywanie w towarzystwie osób objawowych, które kaszlą i kichają.

Przeczytaj także artykuł: Grypa a koronawirus − jak rozróżnić objawy?

Objawy grypy bez gorączki

Co robić, gdy podejrzewasz u siebie grypę bezobjawową?

Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy grypopodobne, ale bez gorączki, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Dokładnie opowiedz, co Ci doskwiera.Lekarz, na podstawie Twoich objawów, podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. W sezonie epidemicznym grypy u każdego pacjenta z objawami ze strony układu oddechowego można podejrzewać grypę – nawet wtedy, gdy nie występuje gorączka. Aby ją potwierdzić, w uzasadnionych przypadkach wykonuje się odpowiednie testy (np. szybkie testy diagnostyczne RIDT na obecność antygenu wirusa grypy i inne).

Objawy grypopodobne bez gorączki

Jak leczyć grypę bezobjawową?

Grypa bezobjawowa często przechodzi samoistnie lub rozwija się, powodując widoczne symptomy. Jeśli obserwujesz u siebie objawy grypy, ale bez gorączki, dla pewności skonsultuj się z lekarzem. W przypadku infekcji ulgę mogą przynieść lekiprzeciwbólowe, a w razie potrzeby także przeciwkaszlowe czy preparaty na katar. Przyczynowe leczenie przeciwwirusowe będzie skuteczne, jeśli rozpocznie się je odpowiednio wcześnie (najlepiej w ciągu 2 dób od początku objawów). Leki przeciwwirusowe (np. oseltamiwir) są szczególnie istotne dla pacjentów z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby. Bardzo ważny jest odpoczynek w łóżku oraz picie odpowiedniej ilości płynów.

Sprawdź również, jak zapobiegać grypie.

Czy można mieć grypę bez gorączki?

Grypa bez gorączki – co zapamiętać?

Grypa bez gorączki występuje rzadko, jednak jej brak nie wyklucza infekcji. Wówczas w diagnostyce pomocne są inne symptomy typowe dla tej choroby. Natomiast rozpoznanie grypy bezobjawowej jest trudne – jedyne rozwiązanie stanowią testy diagnostyczne, choć warto pamiętać, że taka postać świadczy o łagodnym przebiegu infekcji. Jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Źródło:

  1. Kuchar E., Mrukowicz J., Sawiec P., Gładysz A.: Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
Przeczytaj więcej od tego autora