Hemoroidy w ciąży − jak poradzić sobie z bolesnym problemem?

13. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Hemoroidy to stosunkowo częsta dolegliwość dotykająca kobiet w ciąży. Z czego wynikają? Jak się przed nimi uchronić? Co zrobić, żeby zmniejszyć uciążliwe objawy? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Hemoroidy w ciąży − jak poradzić sobie z bolesnym problemem?

Hemoroidy to wstydliwy i bardzo bolesny problem wielu przyszłych mam. Jakie są tego przyczyny? Czy można jakoś uniknąć hemoroidów w ciąży? Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na hemoroidy w ciąży?

Hemoroidy ciąży – przyczyny

O hemoroidach dowiesz się więcej z artykułu: Hemoroidy − czym są te bolesne guzki? Hemoroidy (inaczej: guzki krwawnicze lub żylaki odbytu) to poszerzone naczynia żylne w końcowym odcinku odbytu. Takie naczynia ma każdy człowiek.

Zdarza się jednak, że wskutek różnych czynników, naczynia te się rozszerzają. Hemoroidy spowodowane są najczęściej nieregularnym wypróżnianiem. Parcie na stolec powoduje, że naczynia żylne odbytu wypełniają się krwią o wysokim ciśnieniu i w taki sposób przekształcają się w bolesne i krwawiące hemoroidy.  

Zaparcia są niestety bardzo często dolegliwością w 2. połowie ciąży. Spowodowane są one przede wszystkim wysokim stężeniem progesteronu we krwi (który rozluźnia mięśnie gładkie) i uciskiem powiększającej się macicy na jelita i żyły jamy brzusznej. Jednak nie każda ciężarna jest na nie skazana. Jak zwykle, wiele zależy od czynników genetycznych i od odpowiedniej profilaktyki.

przyczyna hemoroidów w ciąży

 

Hemoroidy w ciąży − objawy

Najczęstszymi objawami hemoroidów są:

  • krew w stolcu;
  • pozostałości stolca na bieliźnie między wypróżnieniami (pomimo odpowiedniej higieny intymnej);
  • pieczenie i swędzenie w okolicy odbytu.

„Objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się hemoroidów powinny skłonić przyszłą mamę do wizyty u lekarza. Istnieje wiele innych przyczyn świądu odbytu czy krwawienia z końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Takich objawów nie wolno bagatelizować, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, który zbada pacjentkę i w razie potrzeby skieruje na dalszą diagnostykę”

− pisze lek. med. Aleksandra Malewska.

Jak uniknąć hemoroidów w ciąży?

Jak wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W przypadku hemoroidów, ta zasada ma ogromne znaczenie, bo choroba hemoroidalna to bolesny problem, którego trudno się pozbyć. Co więc robić, żeby uniknąć tej  „palącej” dolegliwości?

1. Dużo pij!

Pij często i regularnie duże ilości niesłodzonych płynów. W ciąży najlepiej pij ponad 2 litry płynów w ciągu dnia! Płyny rozluźniają stolec, przez co ułatwiają jego wypróżnianie. Najlepszym wyborem będzie niegazowana woda mineralna i herbatki ziołowe, które możesz pić w ciąży. O tym, co mogą pić kobiety ciężarne, pisałam w artykule: „Co można pić w ciąży? Kawka tak, ale herbata już nie?”

2. Jedz zdrowo i regularnie

Zamiast 3 obfitych posiłków, postaw na mniejsze porcie co 2 − 3 godziny. Unikaj ciężkostrawnych, tłustych potraw. Postaraj się też ograniczyć słodycze. Zobaczysz, że nie tylko pozbędziesz się zaparć, ale również poczujesz się lepiej!

3. Jedz posiłki bogate w błonnik

Błonnik jest składnikiem, który na pewno pomoże Ci, jeżeli masz problem z regularnym wypróżnianiem. Błonnik nie jest trawiony, ale przemieszcza się przez cały układ pokarmowy i czyści go z resztek. Gdzie możesz znaleźć błonnik? Przede wszystkim w ciemnym pieczywie, razowym makaronie czy brązowym ryżu. Świetnym źródłem błonnika są również otręby zbożowe i kasze. Błonnik znajdziesz również w bardzo wielu warzywach i owocach, np. fasoli, brokułach, marchewce czy brukselce. Bardzo bogate w błonnik są suszone owoce, szczególnie śliwki. Już moja babcia na zaparcia zawsze jadła właśnie suszone śliwki. Warto na noc namoczyć je w wodzie, a rano zjeść śliwki i wypić powstały płyn.

4. Dużo się ruszaj!

Aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana! Regularny ruch pomaga w prawidłowym trawieniu i poprawia samopoczucie! W ciąży możesz naprawdę uprawiać dużo różnych sportowych! Spacery czy pływanie są nie tylko bezpieczne, ale bardzo zalecane przyszyły mamom. O tym, co możesz ćwiczyć w kolejnych etapach ciąży, pisałam w artykule: „Co można robić w ciąży na siłowni? Czyli 9 miesięcy fit mamy”.

profilaktyka przy hemoroidach

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć?

Jeżeli żadne domowe sposoby na uniknięcie bolesnych hemoroidów nie przyniosły skutku, możesz sięgnąć po środki farmakologiczne. Hemoroidy to na tyle dotkliwy problem, że nie warto z tym zwlekać. Najlepiej zapytaj się lekarza lub farmaceuty jaki jest bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży.

Na pewno, jednym z najczęściej zalecanych środków na hemoroidy, są czopki, np. UniGel Procto czopki. W aptece znajdziesz również inne produkty na hemoroidy, np. sztyft krioterapeutyczny Criorectum. W problemach z wypróżnianiem zalecane są też probiotyki, np. ProctoLact-M  w saszetkach.

Zadbaj o odpowiednią higienę intymną. Po każdym wypróżnieniu, pamiętaj o dokładnym umyciu okolic odbytu. Możesz stosować specjalne preparaty do mycia dla osób z hemoroidami, np. Procto-Hemolan Comfort, żel do mycia. Doraźną ulgę mogą przynieść zimne okłady (np. z lodu zawiniętego w ręcznik) na bolące miejsca. Pamiętaj jednak, żeby w czasie ciąży, ani zaraz po porodzie, nie robić tzw. nasiadówek. Mogą one się bowiem przyczynić do rozszerzania naczyń krwionośnych, a w rezultacie nasilenia hemoroidów.

leczenie hemoroidów

Hemoroidy w ciąży, a poród naturalny

Hemoroidy nie są przeciwskazaniem do porodu naturalnego. Oczywiście, istnieje spore prawdopodobieństwo, że przy parciu hemoroidy rzeczywiście się powiększą. Jednak, u wielu kobiet, hemoroidy ustępują w niedługim czasie po porodzie. Podobnie jak zaparcia czy zgaga – hemoroidy są często jedynie jedną z „dolegliwości ciążowych”. Mimo że mówi się, że „ciąża to nie choroba”, to okazuje się, że poród jest jednak najlepszym lekarstwem na wiele nieprzyjemnych objawów ciążowych.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice