Jak przyciemnić skórę bez opalania? Sposoby na przyciemnienie skóry bez słońca

6. 6. 2023 · 5 minut czytania

Przyciemnienie skóry bezpiecznie i bez opalania? Dowiedz się, jak dieta i wybór odpowiednich kosmetyków pomogą Ci uzyskać naturalną opaleniznę bez wystawiania się na szkodliwe czynniki.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak przyciemnić skórę bez opalania? Sposoby na przyciemnienie skóry bez słońca

Marzysz o równomiernym przyciemnieniu skóry, ale nie chcesz wystawiać jej na szkodliwe działanie promieni UV? Dobrze trafiłaś! W artykule przedstawiamy sprawdzone metody, dzięki którym uzyskasz pięknie opaloną skórę, bez konieczności wielogodzinnego leżenia na słońcu. Odkryj skuteczne sposoby na przyciemnienie skóry bez opalania i przekonaj się, jak łatwo możesz cieszyć się złocistą cerą przez cały rok.

Jak się opalić bez słońca i solarium?

Słońce i solarium mogą przynieść znaczne szkody dla skóry. Głównym czynnikiem determinującym negatywne skutki opalania jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), emitowane zarówno przez słońce, jak i urządzenia solarium. Wykazuje ono zdolność penetracji skóry i oddziaływania na jej strukturę na różnych poziomach.

  • Nadmierna ilość promieniowania UV może prowadzić do uszkodzenia DNA komórek skóry, co skutkuje jej przyspieszonym starzeniem, powstawaniem zmarszczek, utratą elastyczności i jędrności.
  • Dodatkowo może powodować powstawanie przebarwień, które są trudne do usunięcia i nierzadko wymagają długotrwałego leczenia.
  • Częste opalanie twarzy i ciała może prowadzić do oparzeń słonecznych, podrażnień skóry, suchości, a chorób alergicznych skóry.
  • Promieniowanie UV osłabia również naturalną barierę ochronną skóry, czego konsekwencją jest podatność na infekcje.
  • Najpoważniejszym zagrożeniem jest zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry, między innymi czerniaka.
Jak się opalić bez słońca

Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość ryzyka związanego z nadmierną ekspozycją na słońce i korzystania z solarium. Pomimo że słońce jest niezbędne do życia, ponieważ wpływa na poprawę nastroju, minimalizuje ryzyko chorób reumatycznych, a ponadto jest nieocenionym źródłem witaminy D, należy z niego korzystać rozsądnie. Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z zażywaniem kąpieli słonecznych, pamiętaj o odpowiedniej ochronie – stosowaniu kremów z filtrem UV, noszeniu odzieży osłaniającej newralgiczne partie ciała, a także unikaniu ekspozycji na słońce w najbardziej intensywnych godzinach dnia.

Większa świadomość społeczeństwa i troska o kondycję skóry sprawiły, że coraz popularniejsze stało się poszukiwanie alternatywnych, bezpiecznych metod przyciemniania skóry, które nie wiążą się z bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie UV. Dużym zainteresowaniem cieszą się samoopalacze, mleczka do ciała i kremy do twarzy zawierające substancje delikatnie i stopniowo barwiące skórę oraz inne metody pozwalające osiągnąć pożądany odcień bez ryzyka dla zdrowia. W naszym artykule: zdrowa opalenizna: słońce, solarium czy samoopalacz znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci dokonać świadomego wyboru. Przeczytaj również, jak zaplanować bezpieczne opalanie w ciąży.

    Jak naturalnie przyciemnić skórę?

    Wśród wielu sposobów na przyciemnienie skóry warto wymienić te naturalne, które pomogą Ci uzyskać subtelną opaleniznę, bez ryzyka poparzeń słonecznych czy przedwczesnego starzenia się skóry. Naturalne przyciemnienie skóry można wspomagać odpowiednią dietą, której składniki odżywcze wpływają na proces produkcji melaniny, barwnika skóry.

    • Istotnym elementem jest spożywanie produktów bogatych w beta-karoten, znajdujący się w różnych owocach i warzywach o intensywnym kolorze, między innymi marchwi, dyni, słodkich ziemniakach, morelach, melonach czy mango. Wspomniane produkty dostarczają organizmowi znaczące ilości beta-karotenu, który w procesie przemiany metabolicznej przyczynia się do powstawania subtelnej opalenizny skóry.
    • Szczególnie polecany jest sok z marchwi, będący cenionym źródłem beta-karotenu. Regularne picie soku przyczynia się do stymulacji melanogenezy, czyli procesu wytwarzania melaniny. Jest to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi skoncentrowanej dawki beta-karotenu, jednak wykazuje również tendencję do zażółcenia skóry. Jeśli więc zauważysz, że Twoja skóra zaczyna przybierać barwę pomarańczki, zrób kilkudniową przerwę.
    Jak naturalnie przyciemnić skórę

    Czym przyciemnić skórę?

    Alternatywą dla naturalnych metod opalania, umożliwiającą kontrolowanie przyciemnienia skóry, są kosmetyki o właściwościach brązujących, zawierające składniki aktywne zdolne do stymulacji produkcji melaniny lub nadawania skórze oczekiwanego odcienia opalenizny. Wśród dostępnych opcji wyróżniamy:

    • Samoopalacze – w składzie samoopalaczy znajdują się między innymi DHA (dihydroksyaceton) lub erytruloza, które reagują z aminokwasami w skórze, powodując pojawienie się brązowego odcienia. Mogą przybierać formę lotionu, mleczka, pianki lub sprayu. Efekt jest tymczasowy i stopniowo zanika wraz ze złuszczaniem naskórka,
    • Kosmetyki brązujące – bronzery, pudry brązujące, kremy BB lub balsamy brązujące, zawierające specjalne pigmenty gwarantujące pożądany efekt przyciemnienia. Są łatwe w użyciu i, w zależności od formuły, mogą być stosowane zarówno na twarz, jak i na ciało,
    • Oleje brązujące – niektóre oleje kosmetyczne, na przykład olej z marchwi czy olej z orzechów włoskich zawierają naturalne składniki brązujące, które mogą subtelnie przyciemnić skórę. Sprawdzą się stosowane solo lub jako dodatek do kremów lub lotionów do ciała.

    Jakie kosmetyki zapewnią Ci bezpieczne przyciemnienie skóry, bez narażania jej na skutki promieniowania UV? Poniżej kilka propozycji.

    Polecam również nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak utrwalić opaleniznę.

    Czym przyciemnić skórę

    Podsumowanie

    Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na przyciemnienie skóry bez konieczności narażania się na szkodliwe działanie promieni słonecznych czy korzystanie z solarium. Możesz skorzystać między innymi z naturalnych sposobów lub kosmetyków o właściwościach brązujących, które umożliwiają kontrolowane zabarwienie skóry w sposób bezpieczny. Przyciemnienie skóry bez słońca i solarium jest możliwe, pod warunkiem świadomego podejścia i regularności w zastosowaniu odpowiednich metod.

    Źródła:

    1. A. Ratz, S. Błażejak, J. Arct, Dihydroksyaceton – własności i zastosowanie w kosmetykach samoopalających, [dostęp 01.06.2023 r.]
    2. M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf [dostęp 01.06.2023 r.]
    3. K. Saginala, A. Barsouk, J. Sukumar Aluru, P. Rawla, A. Barsouk, Epidemiology of Melanoma, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34698235/ [dostęp 01.06.2023 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    • Marzysz o pięknej, ale i zdrowej opaleniźnie? Zamiast tradycyjnego opalania, chcesz sięgnąć po samoopalacz lub pójść do solarium? Sprawdź, która opcja jest najlepsza!
    • Uzależnienie od opalania i chęć uzyskania brązowego koloru skóry za wszelką cenę to inaczej tanoreksja? Na czym polega nałóg? Po czym poznać, że trzeba zgłosić się po pomoc? Sprawdź! 
    • Opalanie natryskowe: hit czy kit?

      Opalanie natryskowe: hit czy kit?

      · 4 minuty czytania
      Czym jest opalanie natryskowe? Jak długo utrzymuje się efekt brązowej skóry? Czy zabieg może stanowić alternatywę dla solarium lub tradycyjnych kąpieli słonecznych? Sprawdź!
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
    Przeczytaj więcej od tego autora