Jak rośnie brzuch w ciąży? Sprawdź kolejne etapy

22. 12. 2021 · 9 minut czytania

Zastanawiasz się, kiedy widać brzuch w ciąży i jak wyglądają kolejne etapy jego rośnięcia? Sprawdź koniecznie w naszym artykule!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak rośnie brzuch w ciąży? Sprawdź kolejne etapy
 U jednych kobiet bardzo szybko widać ciążę, inne potrafią utrzymywać ją w tajemnicy bardzo długo. Od czego to zależy? Bardzo wiele mam martwi się również o to, że ich brzuch jest za mały lub za duży. Jak powinno to wyglądać naprawdę? Zobacz, jak rośnie brzuch w ciąży tydzień po tygodniu.

Jak wygląda brzuch na początku ciąży?

Prawda jest taka, że przez 1. trymestr możesz śmiało nie mówić nikomu o ciąży. Przez pierwsze tygodnie ciąży brzuch nie jest widoczny, a Twoja waga stoi w miejscu. Mało tego, może się zdarzyć, że w związku z ciążowymi dolegliwościami, możesz nawet nieco schudnąć. Tak było w moim przypadku.

Aleksandra Chojnowska dodaje:

„Związane z I trymestrem nudności i wymioty czasem powodują spadek masy ciała. Dodatkowo wrażliwość na zapachy bywa przyczyną obniżonego apetytu i niechęci do jedzenia niektórych pokarmów – nawet tych, które wcześniej uważałaś za swoje ulubione. Pamiętaj, że utrata masy nie powinna być większa, niż kilka kilogramów, ani spowodować u Ciebie niedowagi”.

Około 9. tygodnia ciąży możesz zacząć już lekko przybierać na wadze. Pamiętaj o tym, że ciąża to nie jest dobry moment na odchudzanie. 

jak szybko rośnie brzuch w ciąży

Aleksandra Chojnowska uzupełnia:

„Zdrowa, zbilansowana dieta to zupełnie co innego, niż zmniejszanie podaży kalorii. Dietetycy podkreślają, by bardziej zwracać uwagę na no, co się je, niż na ilość pokarmów. Po prostu jedz tyle, ile faktycznie potrzebujesz”.

Unikaj też ćwiczeń na mięśnie brzucha. O tym, jak być aktywnym w ciąży, pisałam w artykule: Co można robić w ciąży na siłowni? Czyli 9 miesięcy fit mamy.

Pomimo że w pierwszym trymestrze nie widać jeszcze brzucha, to już wtedy zacznij pielęgnację skóry brzucha i innych miejsc narażonych na rozstępy (piersi, uda i pośladki). Bardzo ważne jest, abyś regularnie (najlepiej codziennie) smarowała te okolice głęboko nawilżającymi kosmetykami. Pamiętaj, że muszą być to preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, np. intensywna kuracja przeciw rozstępom MomMe lub Mustela Maternite krem przeciw rozstępom.

ciąża jak rośnie brzuch

Jak rośnie brzuch w ciąży? I trymestr

Aleksandra Chojnowska pisze:

„Wiele mam nie może się doczekać, kiedy brzuszek będzie na tyle widoczny, że cały świat to zobaczy i podzieli ich radość z oczekiwania na narodziny malucha. Są jednak i takie, które wolą tę wiadomość jak najdłużej zachowywać dla siebie i najbliższych. Niezależnie od sytuacji, każda z nich zastanawia się, jak rośnie brzuch w ciąży.

Nawet jeśli przez cały I trymestr Twoja ciąża będzie niezauważalna dla otoczenia, to liczby nie kłamią! Na każdej wizycie w poradni ginekologicznej, położna lub Twój lekarz prowadzący zmierzy obwód brzucha. W ciąży rośnie on naprawdę szybko – ani się spostrzeżesz, jak będziesz musiała wymienić część garderoby na specjalnie skrojone ubrania dla przyszłych mam!”.

jak brzuch rośnie w ciąży

Brzuch zaczyna być zaokrąglony i widoczny dopiero w okolicy połowy ciąży. Jednak nie ma co do tego reguły. To, w którym miesiącu ciąży widać brzuch, zależy od wielu czynników.

Najwcześniej brzuch jest widoczny u kobiet, które:

  • urodziły już co najmniej jedno dziecko – kobiety, które przeszły już ciążę przeważnie mają bardziej rozluźnione mięsnie brzucha,
  • są w ciąży bliźniaczej,
  • są bardzo szczupłe,
  • są niewysportowane (chodzi przede wszystkim o niewyćwiczone mięśnie brzucha).

Przyczyną tego, że brzuch jest coraz bardziej widoczny, jest powiększająca się macica. W połowie ciąży jest ona mniej więcej wielkości grejpfruta. Czyli stosunkowo niewielka. Niemniej jednak możesz mieć wrażenie, że Twój brzuch jest dużo większy, jeżeli po prostu przybrałaś na wadze. Nadprogramowe kilogramy to jednak coś całkiem innego, iż ciążowy brzuszek. Pamiętaj, żeby przestrzegać złotej zasady, żeby „jeść dla dwojga, a nie za dwoje”. Zdrowa i zbilansowana dieta będzie dobra nie tylko dla Twojej sylwetki, ale przede wszystkim dla Twojego zdrowia i zdrowia Twojego maluszka.

kiedy widać brzuch w ciąży

Aleksandra Chojnowska dodaje:

„Jak brzuch rośnie w ciąży? W swoim własnym tempie! Nie ma możliwości ani przyspieszyć, ani spowolnić tego procesu, dlatego, zamiast się tym martwić, postaw przede wszystkim na Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki temu nudności będą mniej odczuwalne i łatwiej poradzisz sobie ze stresem w czasie ciąży. Nie myśl o powiększającym się za szybko lub zbyt wolno obwodzie brzuszka – spaceruj, zdrowo się odżywiaj, odpoczywaj i nie zapominaj o wizytach kontrolnych u swojego lekarza”.

Ile powinno się przytyć w ciąży?

To zależy od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeżeli Twoja waga była w normie (czyli BMI między 19 a 26) to w ciąży powinnaś przybrać na wadze między 11 a 13 kilogramów. Kobiety z niedowagą mogą „przytyć” nawet 16 kg. Jeżeli natomiast Twoje BMI sprzed ciąży wynosiło powyżej 29, postaraj się nie przybrać więcej niż 11 kg. Najważniejsze jednak, żebyś przez cały okres ciąży była pod stałą kontrolą lekarza. Na każdej wizycie zostaniesz zważona. Jeżeli ginekolog zauważy coś niepokojącego, będzie mógł szybko zareagować.

w którym tygodniu ciąży widać brzuch

lek. med. Aleksandra Malewska pisze:

„Zbilansowana, zdrowa dieta to klucz do prawidłowego rozwoju maluszka i zdrowia przyszłej mamy. Skład takiej diety najlepiej skonsultować z dietetykiem, który doradzi, co wykluczyć, a co dodać do jadłospisu. Pamiętaj, że to jak odżywiasz się w ciąży, wpływa też na to, jak szybko będziesz się regenerować po porodzie”.

Aleksandra Chojnowska dodaje:

„Jeśli planujesz przyjmować witaminy dla kobiet w ciąży, poproś o radę Twojego lekarza. O ile kwas foliowy, jod, czy witamina D3 są niezbędne i codziennie należy zażywać odpowiednią dawkę, to niektóre składniki preparatów witaminowych mogą powodować nasilenie nudności. Zanim więc sięgniesz po któryś z dostępnych suplementów, skontaktuj się z ginekologiem prowadzącym ciążę”.

obwód brzucha w ciąży

Jak wygląda brzuch w drugim trymetrze ciąży?

Najbardziej intensywnie brzuch rośnie pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Pod koniec 2. trymestru macica jest wielkości średniego arbuza. Naciska przy tym na wiele Twoich narządów i może powodować problemy z oddychaniem, zgagę, częste wizyty w toalecie. Pamiętaj o tym, że powiększający się brzuch zmienia środek ciężkości Twojego ciała i możesz mieć problem z utrzymaniem równowagi. Dlatego tak ważne jest, żebyś na siebie uważała. Domagaj się miejsca siedzącego w komunikacji miejskiej i przepuszczenia w kolejkach! To nie dla Twojej wygody, ale przede wszystkim dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojego i dziecka!

 

Aleksandra Chojnowska uzupełnia:

„Jeśli do tej pory nie musiałaś zmieniać garderoby, to już teraz niejako zmusi Cię do tego Twoja ciąża. Jak rośnie brzuch – już wiesz. Drugi trymestr to czas, gdy jest on dość widoczny i ładnie zaokrąglony, dlatego warto wymienić dopasowane dżinsy na spodnie ze specjalnym panelem na brzuszek. Również Twoje ulubione koszule mogą być już za małe – nie tylko ze względu na rosnący brzuch, ale także powiększający się biust. Nie musisz ich wyrzucać – po ciąży rozpinane koszule świetnie sprawdzają się przy karmieniu niemowlęcia!”.

brzuch ciążowy

Kremy na rozstępy w ciąży – kiedy najlepiej zacząć je stosować?

Aleksandra Chojnowska pisze:

„Niezależnie od tego, jak rośnie brzuch w ciąży, przyszła mama może być narażona na rozstępy. Choć w dużej mierze zależy to od genetyki (jeśli Twoja mama i babcia mają rozstępy, prawdopodobnie pojawią się one także u Ciebie), to odpowiednia pielęgnacja na pewno pozwoli zmniejszyć ich ilość i wielkość.

Pamiętaj, by w tym szczególnym czasie sięgać po kosmetyki do pielęgnacji skóry w ciąży, dedykowane przyszłym mamom. Specjalnie skomponowane składy są bezpieczne i zmniejszają ryzyko pojawienia się alergii skórnych, co w ciąży zdarza się stosunkowo często.

pielęgnacja brzucha ciążowego

Zwróć uwagę także na wskazówki producenta – niektóre kremy na rozstępy w ciąży można stosować od początku, a inne są przeznaczone do pielęgnacji dopiero od II trymestru. Wśród produktów, po które możesz sięgać, odkąd dowiedziałaś się o tym, że spodziewasz się dziecka, są naturalne kosmetyki. Masło Nacomi Pregnant Care zawiera olej z nasion sacha inchi, nazywany złotem Inków. To prawdziwe bogactwo cennych kwasów tłuszczowych omega – 6 i omega – 9. Ten roślinny emolient jest również cennym antyoksydantem, który chroni skórę przed uszkodzeniami. W składzie znajduje się jeszcze więcej odżywczych olejów – z nasion kakaowca, kokosowy, arganowy oraz jojoba. Natłuszczają naskórek i poprawiają jego jędrność – dzięki temu, zachowa on sprężystość, nawet gdy będzie mocno naciągnięty przez rosnącą macicę.

kiedy widać brzuch ciążowy

Kolejny kosmetyk to olejek Nacomi Pregnant Care. Jego skład także tworzą głównie roślinne emolienty – olej ze słodkich migdałów, makadamia, z nasion słonecznika, z nasion sacha inchi, kokosowy, arganowy i jojoba. Dodatkowo produkt wzbogacony jest odżywczymi ekstraktami z soku borówki czarnej oraz z mango. Składniki te intensywnie odżywiają i uelastyczniają naskórek brzucha, bioder, piersi i pośladków.

W obu produktach znajduje się także pantenol – substancja, która nawilża, łagodzi podrażnienia i zmniejsza świąd rozciągającej się skóry. Dzięki temu koi i przywraca komfort zaczerwienionemu naskórkowi, przeczytaj – D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry.

Jak zmienia się brzuch w ciąż

W II trymestrze, kiedy widać brzuch w ciąży, możesz nadal stosować te same produkty lub sięgnąć po kosmetyk od 4. miesiąca ciąży, np. olejek przeciw rozstępom Tołpa Mum. Zawarte w nim oleje roślinne chronią skórę przed uszkodzeniami i przywracają jej jędrność.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, w którym tygodniu ciąży widać brzuch, warto zadbać o skórę już od samego początku tego wyjątkowego okresu. Dzięki temu jest duża szansa, że unikniesz pojawienia się rozstępów lub przyczynisz się do zmniejszenia ich ilości”.

Jak zmienia się brzuch w ciąży w ostatnim trymestrze?

W 9. miesiącu ciąży brzuch może mieć od 70 do ponad 100 cm obwodu! Mogą pojawić się już wtedy rozstępy na dole brzucha. Dlatego bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja, o której pisałam wcześniej. Na pojawiające się rozstępy możesz stosować specjalne olejki, np. Bio-Oil, olejek na rozstępy i blizny lub Weleda olejek do masażu na rozstępy

zmiany brzucha w ciąży

Aleksandra Chojnowska uzupełnia:

„Jego formuła oparta jest na cennych tłuszczach roślinnych – ze słodkich migdałów, jojoba oraz z kiełków pszenicy. Wyciąg z arniki górskiej obkurcza i uszczelnia ścianki naczynek krwionośnych, łagodzi podrażnienia i koi zaczerwieniony naskórek. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację zniszczonej skóry. Kosmetyk możesz stosować już od pierwszych dni I trymestru, niezależnie od tego, jak szybko rośnie brzuch w ciąży”.

Około 37. tygodnia ciąży dochodzi do tzw. obniżenia się macicy. Zauważysz wtedy, że brzuch jest bardzo nisko. Oznacza to, że dziecko przesunęło się w stronę Twojego kanału rodnego. Łatwiej Ci wtedy oddychać, bo macica nie naciska na przeponę. Możesz jednak odczuwać niedogodności związane z mocniejszym naciskiem na Twój pęcherz moczowy.

Pamiętaj o tym, że to jak szybko rośnie brzuch w ciąży, zależy od wielu różnych czynników. Wiele mam obawia się, że ma za mały brzuch. Jednak nie ma sensu porównywania się z innymi koleżankami w ciąży. Najważniejsze, żebyś żyła zdrowo i była pod stałą opieką lekarza.

Źródła: 

  1. Bojarska – Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia estetyczna, R. 2019, nr 2, vol. 8, s.259 – 262.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice