Jak wyciągnąć kleszcza? Instrukcja krok po kroku, jak bezpiecznie usunąć resztki kleszcza

14. 4. 2021 · 8 minut czytania

Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza krok po kroku. Opowiadamy także, jak nie powinno się go usuwać i kiedy trzeba udać się do lekarza!

Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jak wyciągnąć kleszcza? Instrukcja krok po kroku, jak bezpiecznie usunąć resztki kleszcza

Wbił Ci się kleszcz i zastanawiasz się, jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Na pewno znasz wiele różnych teorii o tym, jak usunąć kleszcza w domu lub co z nim zrobić. Przedstawiamy parę wskazówek, jak przeprowadzić całą procedurę prawidłowo i bezpiecznie.

Jak wyciągnąć kleszcza

Jak wyjąć kleszcza, który wbił się w skórę? Przede wszystkim, zrób to jak najszybciej! Jeśli znajdziesz przyczepionego do skóry kleszcza, lepiej nie zwlekaj i wyciągnij go od razu. Im dłużej będzie tkwił w Twojej skórze, tym większa szansa na to, że zarazi Cię chorobotwórczymi patogenami, które może przenosić.

Jeśli kleszcz znajduje się w miejscu, z którego ciężko będzie wyciągnąć go samodzielnie, poproś kogoś o pomoc. Usilne próby złapania kleszcza np. na plecach mogą skończyć się jegp rozerwaniem i niepełnym usunięciem, a co gorsza uszkodzeniem ciała w miejscu, w które się wkłuł. Czasem wyjęcie szkodnika może nie udać się przy pierwszej próbie, szczególnie kiedy jest jeszcze bardzo mały. To normalne. Nie panikuj.

Jak wyciągnąć kleszcza

Sprawdź popularne kategorie

Jak prawidłowo wyjąć kleszcza? Pomocne narzędzia

Najprościej zrobisz to przy użyciu specjalnych urządzeń do usuwania kleszczy. Są one skonstruowane tak, żeby z jak największą precyzją wyjąć całego pajęczaka od razu. W aptece dostaniesz parę różnych typów narzędzi do usuwania kleszczy.

Jak wyciągnąć kleszcza lasso?

Jak wyciągnąć kleszcza bez pęsety? Krok po kroku

Jak usunąć kleszcza patyczkiem do uszu?

Jak wyciągnąć kleszcza nitką?

Jak usunąć kleszcza igłą?

Jak usunąć kleszcza strzykawką?

Jak usunąć kleszcza szczypcami?

Jak wyciągnąć kleszcza palcami?

Jeśli nie masz żadnego specjalnego narzędzia do usuwania kleszczy, możesz wyciągnąć niechcianego intruza palcami. Ostrożnie chwyć go jak najbliżej skóry palcem wskazującym i kciukiem − tak jest najwygodniej. Zrób to na tyle delikatnie, aby stabilnie go trzymać, ale nie zmiażdżyć. Następnie wyciągnij pajęczaka, delikatnie ruszając nim na boki pionowo do góry.

Jest to najmniej zalecana metoda, bo istnieje duże ryzyko ściśnięcia kleszcza przed wyciągnięciem i tym samym uwolnienia potencjalnych patogenów do krwiobiegu. Dlatego najlepiej korzystać z niej tylko w ostateczności. Po usunięciu intruza zdezynfekuj miejsce wkłucia. Jeśli zastanawiasz się, jak wyciągnąć kleszcza u dziecka, to odpowiedź jest prosta: tak samo, jak u dorosłych.

Ogólną zasadą w usuwaniu kleszczy niezależnie od tego, jakiego rodzaju sprzętu do tego używasz, jest to, żeby kleszcza złapać jak najbliżej skóry. W ten sposób nie zgnieciesz go w trakcie wyciągania i zmniejszasz prawdopodobieństwo przedostania się do krwiobiegu niebezpiecznych drobnoustrojów przenoszonych przez kleszcze.

Jak wyciągnąć głowę kleszcza?

Podczas usuwania głowy kleszcza może się zdarzyć, że go rozerwiesz i w skórze zostanie kawałek głowy, a dokładniej część żądła. Powstaje wtedy pytanie: jak usunąć pozostałości po kleszczu? Zwykle nie ma potrzeby ingerencji w skórę i usuwania tej pozostałości. Po jakimś czasie powinna ona fizjologicznie zostać wypchnięta na zewnątrz i usunięta przez organizm.

Ważne!
Jeśli w wokół pozostałości zaczyna rozwijać się infekcja czy stan zapalny, odwiedź przychodnię i pokaż zmianę lekarzowi. Niewskazane jest usuwanie pozostałości kleszcza na własną rękę, bo można jeszcze bardziej rozerwać część żądła czy nadkazić ranę.
Jak wyciągnąć głowę kleszcza?

Co po wyjęciu kleszcza? Odkażanie i obserwacja!

Po wyjęciu kleszcza włóż go w zgiętą kartkę i zmiażdż. To najskuteczniejsza metoda zabicia pajęczaka, bez narażenia się na patogeny, które może przenosić. Kleszcze skutecznie zabije też kontakt ze środkami dezynfekującymi. Co ciekawe, nie powinno się żywego wrzucać do toalety, bo pajęczak jest w stanie stosunkowo długo wytrzymać w wodzie.

Przypomnijmy, że po prawidłowym wyciągnięciu kleszcza skórę trzeba odkazić. Można to zrobić za pomocą specjalnych gazików do dezynfekcji, które są nasączone odpowiednimi alkoholami lub spirytusem salicylowym. Egzamin zdadzą też preparaty do odkażania na bazie oktenidyny. 

Co potem? Obserwuj miejsce wkłucia.

Pamiętaj!
Kleszcze mogą przenosić chorobotwórcze patogeny. Jednym z nich jest bakteria Borrelia, która wywołuje chorobę zwaną boreliozą. Zakażony kleszcz potrzebuje zwykle od 12 do 24 godzin na przeniesienie bakterii na swojego żywiciela, czyli Ciebie. To czas, w którym bakterie opuszczają układ pokarmowy i przedostają się do organizmu człowieka.

Dlatego tak ważne jest szybkie usuwanie kleszczy. Infekcja bakterią boreliozy najczęściej objawia się okrągłym rumieniem na skórze. Warto jednak wspomnieć, że zmiany skórne nie występują u wszystkich zakażonych, dlatego należy znać inne objawy, które mogą wskazywać na rozwój boreliozy. Więcej o boreliozie przeczytasz w artykule: Borelioza - objawy, diagnostyka i leczenie.

Inną chorobą, którą mogą wywoływać te pajęczaki, jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). To choroba wirusowa wywoływana przez wirus TBE, która atakuje układ nerwowy i mózg, powodując stany zapalne. Zakażenie tym wirusem zachodzi natychmiast po ugryzieniu przez zainfekowanego kleszcza, bo patogen znajduje się w ślinie kleszcza i od razu trafia do organizmu człowieka. Niestety po ugryzieniu przez zainfekowanego tym wirusem kleszcza na powierzchni skóry nie pozostają żadne widoczne zmiany. Z czasem pojawiają się senność, gorączka, problemy z koncentracją i ogólne złe samopoczucie.

Ugryzienie przez kleszcza nie boli, dlatego łatwo je przeoczyć. W jego ślinie znajdująe się substancja miejscowo znieczulające, co sprawia, że niekiedy odkrywamy obecność kleszcza długo po ukąszeniu. Po zlokalizowaniu jednego kleszcza, sprawdź dokładnie resztę ciała. Istnieje ryzyko, że podczas spaceru czy wycieczki w plener zabrało się z Tobą więcej pasażerów na gapę. Sprawdzanie ciała każdorazowo po powrocie z dworu to po prostu dobra praktyka. Szczególną uwagę zwróć na miejsca, w których jest cieplej i w które łatwo się wkłuć: brzuch, pachwiny, klatkę piersiową oraz obszary pod kolanami i pod pachami.

Co po wyjęciu kleszcza? Odkażanie i obserwacja!

Kiedy iść z kleszczem do lekarza?

Jeśli w miejscu wkłucia i dookoła niego pojawi się zaczerwienienie, które nie schodzi, a wręcz się rozszerza, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Podobnie zachowaj się, jeśli skóra w miejscu ugryzienia puchnie, jest gorąca w dotyku i bolesna.

Odwiedź przychodnię, kiedy kleszcz umiejscowi się tak, że masz problem z jego wyjęciem, np. wbije się w miejsca intymne czy okolice zmian skórnych. Wizyta u lekarza nie zaszkodzi też, gdy obawiasz się, czy prawidłowo usuniesz pajęczaka. Nie zwlekaj jednak do następnego dnia i udaj się po pomoc od razu, jeżeli nie chcesz wyjmować kleszcza samodzielnie.

Zwróć uwagę, że łatwość, z jaką dany kleszcz daje się usunąć, zależy od dokładnego kształtu jego aparatu gębowego oraz miejsca wkłucia.

 

Jak chronić się przed kleszczami?

O tym, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, pisała Ola Wolska w artykule: Jak chronić się przed kleszczami? Czy domowe sposoby są skuteczne?

Podstawowe zasady, o których warto pamiętać to:

  • unikanie chodzenia i przesiadywania w wysokich trawach czy krzakach,
  • odpowiedni ubiór na plenerowe wycieczki: osłonięcie stóp i łydek, dłuższe rękawy i bluzy z kapturem,
  • stosowanie repelentów.

Na rynku znajdziemy ogromny wybór w kategorii: środki na komary i kleszcze, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pamiętaj, aby dokładnie oglądać ciało po leśnych wycieczkach. Jeśli mieszkasz na wsi lub często przebywasz w obszarach, na których występują kleszcze, możesz rozważyć szczepienie przeciwko wirusowemu odkleszczowemu zapaleniu mózgu.

Jak usunąć kleszcza - podsumowanie

Najprościej usuniesz kleszcza za pomocą specjalnych narzędzi. Pamiętaj, żeby złapać pajęczaka tuż przy skórze. Po wyciągnięciu go odkaź miejsce ukąszenia i obserwuj, czy nie pojawia się rumień lub inne nietypowe objawy. Żeby mieć pewność, że był to jedyny kleszcz na Twojej skórze, koniecznie obejrzyj dokładnie swoje ciało.

 

Źródła:

  1. Van den Wijngaard C.C., Hofhuis A., Simoes M. i wsp.: Surveillance perspective on Lyme borreliosis across the European Union and European Economic Area. Eurosurveillance 2017
  2. Bogovic P., Strle F.: Tick-borne encephalitis: A review of epidemiology, clinical characteristics, and management. World J. Clin. Cases WJCC 2015
  3. Simon K., Serafińska S.: Choroby Odkleszczowe. 1. wyd. Wrocław: Wrocławskie Wydawnictwo Naukowe Atla 2; 2018

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów i ekspertów. Interesują mnie szczególnie tematy związane ze zdrowiem rodziny oraz nowoczesną farmakoterapią. Uwielbiam literaturę medyczną (kryminały, reportaże, pozycje popularnonaukowe).
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Barbara Bukowska
Barbara Bukowska
Jestem farmaceutką i biofizykiem. Pracowałam w aptece, na uczelni i w firmie farmaceutycznej – znam świat medycyny z wielu różnych stron. Dzielę się swoją wiedzą, pisząc branżowe teksty dla pacjentów...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga