Jęczmień − leczenie domowe pomoże?

26. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Jęczmień na oku pojawia się najczęściej w wyniku zakażenia gronkowcem. Jak powstaje? Na czym polega jego leczenie? Czy można się go pozbyć, stosując domowe metody? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Jęczmień − leczenie domowe pomoże?

Co zrobić, kiedy na powiece pojawi się jęczmień? Leczenie to przede wszystkim ciepłe okłady i delikatny masaż jęczmienia na oku. W razie konieczności, lekarz może też przepisać Ci preparaty z antybiotykiem. Pamiętaj, żeby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Zobacz, jak leczyć jęczmień.

Jęczmień − co to jest i jakie są jego przyczyny?

Jęczmieniem nazywamy potocznie ostre, miejscowe zakażenie powiek. Zmiana tak może być umiejscowiona na powiece zewnętrznie lub wewnętrznie. Jęczmień zewnętrzny powstaje często w efekcie zaczopowania ujścia i nadkażenia gruczołów łojowych lub gruczołów rzęskowych (potowych). Bardziej przewlekłą postacią takiej infekcji jest gradówka. Więcej na temat gradówki przeczytać możesz w artykule: Skąd się bierze gradówka na oku? Przyczyny i leczenie choroby. W miejscu infekcji powstaje wtedy stan zapalny o charakterze ziarniaka tłuszczowego.

jęczmień na oku

 

W większości przypadków jęczmień jest efektem zakażenia gronkowcami. Infekcje tego typu występują częściej u dorosłych niż u dzieci. Może to wynikać m.in. z większej lepkości wydzieliny gruczołów łojowych u dorosłych niż u dzieci. Ta zmiana właściwości wydzieliny z wiekiem sprawia, że gruczoły łojowe są bardziej podatne na zatykanie.

Do powstawania jęczmienia na powiece bardziej predysponowane są osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie brzegów powiek, cukrzycę czy trądzik różowaty. Infekcje te występują również częściej u osób z występującym łojotokiem lub łojotokowym zapaleniem skóry.

Wystąpieniu tego typu zmiany na powiece może towarzyszyć obrzęk, ból i zaczerwienienie skóry. Objawy te nie powinny wpływać, na jakość widzenia.

Sprawdź też produkty do higieny oczu i przemywania powiek.

 

Jęczmień na oku − leczenie

W czasie występowania jęczmienia lepiej nie stosować soczewek kontaktowych. Standardowy schemat leczenia jęczmienia obejmuje zastosowanie ciepłych okładów i delikatnego masażu.

jęczmień leczenie

 

Lekarz może zalecić również działające miejscowo preparaty z antybiotykami w formie kropli do oczu lub maści ocznych. Do lekarza najlepiej zgłosić się, jeśli jęczmień nie zacznie się zmniejszać po 3 dniach od stosowania okładów i masażu lub kiedy dojdzie do obrzęku całego oka, zaburzeń widzenia czy też nadmiernego wypadania rzęs towarzyszącym powiększeniu powieki. Innymi wskazaniami wymagającymi konsultacji z lekarzem przy występującym jęczmieniu na powiece są gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

jęczmień na oku leczenie

Jęczmień na oku − domowe sposoby leczenia

Jak leczyć jęczmień w domu? Jako że podstawowym postępowaniem zalecanym przy tego typu zmianach są ciepłe okłady i rozmasowywanie, kuracja domowa może być całkiem skuteczna. Okłady powinny być robione nawet do 4 razy dziennie i trwać mniej więcej 10 − 15min.

Jak wykonać ciepły okład? Najlepiej nałóż bezpośrednio na powiekę jałowy kompres i przykładaj do niego np. buteleczkę z ciepłą wodą. W ten sposób nie naniesiesz na zmianę większej ilości zanieczyszczeń, a rozgrzejesz całą strukturę. W trakcie przykładania naczynia z ciepłą wodą można wykonywać delikatny masaż jęczmienia za pomocą palca lub przykładanego naczynia. Masaż pozwala odblokować zatkane ujścia gruczołów.

Sprawdź też żele i maści do oczu.

jęczmień na oku domowe sposoby leczenia

 

Jeśli chodzi o kultowe pocieranie powieki obrączką, to skuteczność tej metody opiera się właśnie na samym rozmasowywaniu zmiany. Dlatego też nie ma znaczenia, czy robimy to obrączką, czy np. palcem. Ważne jest, żeby masaż wykonywać przez kompres jałowy. Pozwoli to uchronić przed naniesieniem do oka zanieczyszczeń. Kolejną rzeczą, jest to, żeby prowadzić ruch w kierunku ujścia gruczołów. Oznacza to, że powiekę górną trzeba masować z góry do dołu, a dolną z dołu do góry.

leczenie jęczmienia

 

Innym domowym sposobem radzenia sobie z jęczmieniem jest używanie do robienia ciepłych okładów ugotowanego jajka. Bardzo dobrze zdaje ono egzamin, bo jego owalny kształt pozwala łatwo wykonać masaż powieki, poza tym długo trzyma ciepło.

ugotowane jajka

 

Jeśli jęczmień okala mieszek włosowy rzęsy można spróbować ją delikatnie wyrwać. Pozwoli to na otwarcie jęczmienia. W większości przypadków jęczmienie wchłaniają się lub pękają samoistnie do 2 tygodni od wystąpienia.

Żeby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia lub nawrotu infekcji, najlepiej zwrócić uwagę na higienę powiek. Warto pamiętać o codziennym demakijażu przed snem. Nie pożyczaj też od nikogo kosmetyków stosowanych do oczu. Jeśli problem jęczmienia występuje co jakiś czas, można zastanowić się nad zakupem specjalnych rozgrzewających masek czy kompresów na oczy wielorazowego użytku. Okłady z użyciem takich masek można stosować nawet codziennie w celu upłynnienia zalegających wydzielin brzegów powiek. Można również regularnie oczyszczać powieki odpowiednimi do tego celu jednorazowymi chusteczkami. Pozwoli to uniknąć zalegania wydzieliny.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice